پرفروش ترین کتاب های تاریخ

دن کیشوت (Don Quixote)
۵۰۰ میلیون نسخه

رمان دن کیشوت اثر میگوئل دی سروانتس Miguel de Cervantes درباره مردی است که آن‌قدر شیفته داستان‌های شوالیه‌هاست که تصمیم می‌گیرد مانند آن‌ها باشد. این کتاب در سال ۱۶۱۲ منتشر شده است. شخصیت اصلی داستان (دن کیشوت) برای ظلم‌ستیزی و دفاع از حقوق قشر ضعیف به مناطق اطراف اسپانیا سفر می‌کند. حوادثی که در طول این سفرها برای او رخ می‌دهد خوانندگان را به وجد می‌آورد.

هرچند این کتاب از گذشته تاکنون در سراسر دنیا به ویژه اسپانیا محبوبیت بالایی داشته است، اما تعداد نسخه‌های فروخته‌شده آن تنها در حد حدس و گمان است. این رمان قدیمی‌ترین کتاب در فهرست پرفروش ترین کتاب های تاریخ است و زمان زیادی برای فروش داشته است.

گرچه بعضی از منابع فروش آن را تا ۵۰۰ میلیون نسخه دانسته‌اند؛ اما هیچ راهی برای آگاهی از تعداد دقیق نسخه‌های فروخته‌شده نیست. ما نیز این کتاب را به دلیل شهرت و محبوبیت جهانی‌اش در صدر این فهرست قرار دادیم. اما اطلاعات دقیقی از تعداد نسخه‌های فروخته‌شده آن در دست نیست.

شینوا زیدیان (Xinhua Zidian)
۴۰۰ میلیون نسخه

این فرهنگ لغت چینی اولین بار در سال ۱۹۵۳ به چاپ رسید و تبدیل به فرهنگ لغت استانداردی در میان دانش‌آموزان چینی شد. استفاده گسترده از این کتاب در پرجمعیت‌ترین کشور جهان به این کتاب جایگاه خاصی در فهرست ما می‌دهد.

داستان دو شهر (A Tale of Two Cities)
۲۰۰ میلیون نسخه

این کتاب چارلز دیکنز که برای اولین بار در سال ۱۸۵۹ منتشر شد، مبارزه اقشار اجتماعی را که به انقلاب فرانسه منجر شد بررسی می‌کند و به این حقیقت تلخ که گاهی عملکرد انقلابیون از حکومت مستقر هم بدتر است، می‌پردازد. از آنجایی که این کتاب با تعداد بالا و توسط صدها ناشر در طول ۱۵۰ سال به چاپ رسیده است، تخمین تعداد دقیق فروخته‌شده غیرممکن است.

تعداد ۲۰۰ میلیون نسخه عددی بحث‌برانگیز است. اما به دلیل این که این کتاب به‌طور مداوم در فهرست کتاب های پرطرفدار دانش‌آموزان نقاط مختلف دنیا به ویژه دانش‌آموزان آمریکایی قرار داشته است، این عدد چندان هم دور از واقعیت نیست.

ارباب حلقه ها (The Lord of the Rings)
۱۵۰ میلیون نسخه

قوه تخیل نقش مهمی را در فهرست پرفروش ترین کتاب های تاریخ بازی می‌کند. و از آنجایی که در آن هیچ رمانی با موضوع علمی تخیلی وجود ندارد، کتاب ارباب حلقه ها که توسط جی.آر.آر تالکین J.R.R Talkein نوشته شده است، به‌عنوان کتابی که ژانر تخیل مدرن را پایه‌گذاری کرده است، می‌تواند تخیلی‌ترین کتاب در این فهرست باشد.

شاید این یک فریبکاری به نظر برسد که این مجموعه را به‌عنوان کتابی یک‌جلدی معرفی کنیم. اما واقعیت آن است که این کتاب به صورت تک‌جلدی نوشته شده است. اولین ناشر کتاب بنا به دلایلی آن را در چهار نسخه منتشر کرد. اما این کتاب اغلب به صورت یک جلدی و در مجموعه‌های بزرگ جعبه‌ای فروخته شده است.

هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Sorcerer’s Stone)
۱۰۷ میلیون نسخه

جلد اول در بین مجموعه‌ پرفروش جی.کی.رولینگ J.K. Rowling در مورد جادوگران جوانی است که در یک دنیای مدرن جادویی زندگی می‌کنند. این کتاب هم جزو آثاری است که تعداد دقیق نسخه‌های فروخته‌شده آن مشخص نیست.

این کتاب که برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ منتشر شد، با روش‌های کاملا مدرن بازاریابی به فروش رسید و به دلیل آن که در نقاط مختلف دنیا و توسط ناشران مختلفی به چاپ رسید گزارش‌های اغراق‌آمیزی از آن اعلام شد. به همین دلیل در تعداد دقیق نسخه‌های فروخته‌شده شبهاتی وجود دارد.

و سپس هیچکس نبود (And Then There Were None)
۱۰۰ میلیون نسخه

این کتاب پرفروش ترین رمان آگاتا کریستی Agatha Christie افسانه‌ساز ژانر جنایی و رمزوراز در انگلستان است. این کتاب که برای اولین بار در سال ۱۹۳۹ به چاپ رسید، مجموعه‌ای از قتل‌ها را در یک جزیره به تصویر می‌کشد. جنایت‌هایی به ظاهر غیرممکن که کریستی هوشمندانه آن‌ها را توصیف می‌کند.

تعداد کتاب‌های فروخته‌شده به‌صورت تخمینی است و از آنجا که کتاب های آگاتا کریستی با فروش یک‌میلیاردی در سراسر جهان یک‌بار نام او را در کتاب رکوردهای گینس به‌عنوان پرمخاطب‌ترین نویسنده دنیا ثبت کردند، این رقم برای این کتاب حدود ۱۰۰ میلیون نسخه تخمین زده می‌شود.

رویای تالار سرخ (Dream of the Red Chamber)
۱۰۰ میلیون نسخه

این رمان به ظهور و سقوط یک خانواده در دوران سلسله چینگ می‌پردازد. این کتاب نخستین بار در سال ۱۹۷۱ توسط نویسنده‌ای به نام کائو زوچن Cao Xueqin منتشر شد و یکی از آثار کلاسیک ادبیات چین به شمار می‌رود. این کتاب امروز هم از محبوبیت بالایی برخوردار است. چراکه نظریه‌ها و ایده‌های مطرح‌شده در آن هنوز هم نو و جدید هستند.

تعداد نسخه‌های فروخته‌شده از این کتاب چیزی حدود یک‌میلیون نسخه تخمین زده می‌شود؛ که با توجه به جمعیت ۱.۳ میلیاردی چین عدد پایینی به نظر می‌رسد.

شازده کوچولو (The Little Prince)
۸۰ میلیون نسخه

شازده کوچولو نوشته آنتوان دو سنت اگزوپری Antoine de Saint-Exupery یک کتاب کودکانه عجیب و غریب و جذاب در مورد یک شاهزاده است که در یک سیاره کوچک زندگی می‌کند. این کتاب که در سال ۱۹۴۳ منتشر شد، در فرانسه محبوبیت بالایی به دست آورد و سپس در سطح دنیا مطرح شد و به محبوبیت رسید. تا جایی که بناها و مجسمه‌هایی از آن در سراسر دنیا وجود دارد و حتی ستاره‌شناسان نام یک سیاره را به نام سیاره‌ای که این شاهزاده در آن زندگی می‌کرد نام‌گذاری کرده‌اند.

تعداد فروش این کتاب مشخص نیست و بعضی منابع آن را ۲۰۰ میلیون نسخه تخمین می‌زنند. درحالی که منابع دیگر آن را ۸۰ میلیون نسخه دانسته‌اند.

شیر، جادوگر و گنجه (The Lion, the Witch and the Wardrobe)
۸۵ میلیون نسخه

سی.اس. لوییس C.S. Lewis این رمان تخیلی را در ژانر مذهبی و در قالب کتاب کودک در سال ۱۹۵۰ منتشر کرد. این کتاب که در طول جنگ جهانی اول و دوم منتشر شد، نمونه‌ای کلاسیک از یک داستان جادویی بود؛ که در آن دروازه‌ای بین دنیای واقعی و دنیایی جادویی وجود داشت. این فرمول در سال‌های بعد توسط جی.کی. رولینگ مورد استفاده قرار گرفت و موفقیت بزرگی کسب کرد.

قهرمانان جوان کتاب لوییس به قلمرویی به نام نارنیا سفر می‌کنند. و آن‌جا با حیواناتی عجیب و افسانه‌ای، مردمی خارق‌العاده و شیری در نقش ناجی روبه‌رو می‌شوند. این کتاب به صورت مجموعه کامل کتاب های نارنیا ادامه پیدا کرد و حتی فیلم آن نیز ساخته شد.

راز داوینچی (The Da Vinci Code)
۸۰ میلیون نسخه

این کتاب رمزآلود دن براون Dan Brown که در سال ۲۰۰ منتشر شد، در مورد راز پنهان توطئه کلیسای کاتولیک بود. این کتاب پس از افشاگری‌هایش شهرت و محبوبیت بالایی به دست آورد و حتی بر اساس آن فیلمی با بازی تام هنکس ساخته شد.

این نشان می‌دهد که رمان های رمزآلود توان رقابت با کتاب های تخیلی در فهرست پرفروش ترین کتاب های تاریخ را دارند. به ویژه اگر پا را فراتر از داستان راز یک قتل ساده بگذارند و به کشف اسرار تاریخی بپردازند.

بیاندیشید و ثروتمند شوید (Think and Grow Rich)
۷۰ میلیون نسخه

ناپلئون هیل که گاهی به عنوان پدر جنبش خودآموزی در آمریکا مطرح می‌شود، پس از مطالعه و بررسی زندگی افراد موفق و ثروتمند فرمولی برای رسیدن به موفقیت در این کتاب ارائه کرد؛ که آن را به محبوب ترین کتاب در طول رکود بزرگ در سال ۱۹۳۷ تبدیل کرد.

این فرمول تبدیل به یک سیستم فلسفی برای موفقیت شد و توسط افرادی که در تلاش برای رسیدن به موفقیت هستند مورد استقبال قرار گرفت. این کتاب سال‌هاست که در بین پرفروش ترین کتاب های تاریخ قرار دارد و سبب ایجاد صنعتی در زمینه کتاب با محوریت خودسازی و موفقیت شده است.

هری پاتر و شاهزاده دورگه (Harry Potter and the Half-Blood Prince)
۶۵ میلیون نسخه

این کتاب ششمین جلد از مجموعه هفت‌جلدی هری پاتر بود. داستان کتاب به دوران کودکی شخصیت منفی داستان یعنی ولدمورت Voldmort و مرگ ناگهانی و وحشتناک او می‌پردازد؛ که بسیاری از طرفداران کتاب را شوکه کرد. این کتاب علاوه بر فروش بالای ۶۵ میلیونی ۲۴ ساعت پس از انتشار در سال ۲۰۰۵ فروش باورنکردنی ۹ میلیونی را در پی داشت.

کیمیاگر (The Alchemist)
۶۵ میلیون نسخه

کیمیاگر عجیب ترین کتاب در این فهرست است و شاید در اصل متعلق به آن نباشد! این کتاب که در سال ۱۹۸۶ توسط پائولوکوئلیو به زبان پرتغالی نوشته شده و در سال ۱۹۹۳ به زبان انگلیسی ترجمه شده است، در واقع نسخه‌ای بازنویسی شده از یک افسانه ملی است که داستان یک چوپان جوان را روایت می‌کند که سرنوشت خود را در صحرا می‌بیند.

طبق بعضی از منابع این کتاب ۶۵ میلیون نسخه فروش داشته است. البته برخی نیز آن را اغراق‌آمیز می‌دانند.

هری پاتر و تالار اسرار (Harry Potter and the Chamber of Secrets)
۶۰ میلیون نسخه

هری پاتر و تالار اسرار دومین کتاب از سری کتاب های هری پاتر بود که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد. این کتاب رازهای بیشتری را در مورد مدرسه جادوگری هاگوارتز و ولدمورت آشکار می‌کند. یافتن علت اینکه چرا بعضی کتاب‌ها در یک مجموعه بیشتر یا کمتر از جلدهای دیگر به فروش می‌رسند، کار دشواری است. اما این تفاوت در مجموعه هری پاتر بیش از ده میلیون نسخه نبوده است.

ناطور دشت (The Catcher in the Rye)
۶۰ میلیون نسخه

ناطور دشت نوشته جی.دی. سلینجر J.D. Salinger کتابی در مورد سرخوردگی نوجوانان است؛ که همه بزرگ‌سالان در سراسر دنیا باید آن را بخوانند. این کتاب نیز مانند کتاب داستان دو شهر در فهرست کتاب های درخواستی کتابخانه‌های دبیرستان‌ها قرار داشت.

هری پاتر و جام آتش (Harry Potter and the Goblet of Fire)
۵۵ میلیون نسخه

کتاب چهارم از مجموعه هری پاتر در سال ۲۰۰۰ منتشر شد. داستان آن درباره رقابتی دوستانه بین جادوگران سه مدرسه جادوگری بود؛ که اولین رودررویی هری پاتر با ولدمورت را به تصویر می‌کشد. این جلد به تنهایی سبب می‌شود که این مجموعه به شدت به سمت‌وسویی فانتزی کشیده شود و این ژانر را به مطرح‌ترین ژانر فهرست پرفروش ترین کتاب های تاریخ تبدیل می‌کند.

هری پاتر و محفل ققنوس (Harry Potter and the Order of the Phoenix)
۵۵ میلیون نسخه

پنجمین کتاب از مجموعه هفت‌تایی هری پاتر به بازگویی داستان انجمنی مخفی می‌پردازد که برای مقابله با افزایش روزافزون قدرت ولدمورت ایجاد شده است. در اینکه دو کتاب دیگر این مجموعه یعنی جام آتش یا زندانی آزکابان فروش بیشتری نسبت به این جلد داشته‌اند، تنها حدس و گمان‌هایی وجود دارد که اهمیت چندانی ندارد. چراکه عواید فروش آن‌ها جی.کی. رولینگ را با یک میلیارد دلار دارایی به ثروتمندترین زن دنیا مبدل کرد.

هری پاتر و زندانی آزکابان (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)
۵۵ میلیون نسخه

داستان این کتاب که سومین جلد از مجموعه کتاب‌های هری پاتر است، درباره ماجراجویی‌های هری و دوستانش در مورد انسان‌های گرگ‌نما و سفر در زمان است. در این جلد، هری اطلاعاتی درباره پدر و مادرش جیمز و لیلی به دست می‌آورد و متوجه می‌شود که آن‌ها به خاطر حفظ جان او کشته شده‌اند. این کتاب هم با ۵۵ میلیون نسخه فروش توانسته در لیست پرفروش ترین کتاب های تاریخ قرار بگیرد.

بن هور: داستان مسیح (Ben-Hur: A Tale of the Christ)
۵۰ میلیون نسخه

لئو والاس این کتاب را بر اساس داستان های کتاب مقدس (انجیل) در سال ۱۸۸۱ نوشته است. این کتاب به شکلی هوشمندانه و غیرمستقیم و با استفاده از شخصیت اصلی داستان یهودا بن هور به زندگی و حوادث زمان حضرت عیسی می‌پردازد. والاس در صحت وقایع تاریخی داستان دقت فراوانی به خرج داده است. از آنجایی که مضامین مذهبی در این دوران طرفداران و علاقه‌مندان بیشتری داشت، این رمان نیز با این مضمون در آمریکا نوشته شد.

تعداد نسخه‌های فروخته‌شده این کتاب هم عددی تقریبی است و آمار دقیقی از آن در دست نیست. در سال‌های ابتدایی انتشار، این رمان محبوبیت بالایی داشت؛ اما امروزه افراد زیادی راغب به خواندن آن نیستند. احتمال دارد که شما نام این رمان را با فیلمی که در سال ۱۹۵۹ از روی این داستان و با بازی چارلتون هستون ساخته شد، شنیده باشید.

هری پاتر و یادگاران مرگ (Harry Potter and the Deathly Hallows)
۵۰ میلیون نسخه

آخرین جلد از هفت‌گانه هری پاتر کتاب هری پاتر و یادگاران مرگ است. این کتاب در سال ۲۰۰۷ منتشر شد؛ و تنها یک سال بعد حتی پیش از آنکه نسخه کاغذی آن وارد بازار شود ۴۴ میلیون نسخه فروخته شد. با در نظر گرفتن این مسئله فروش این کتاب قطعا مرز ۵۰ میلیون نسخه را رد کرده و می‌تواند در فهرست پرفروش ترین کتاب های تاریخ قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا