چند ترفند برای اینکه آب بیشتری بنوشیم

بیشتر ما در طول روز بسیار کمتر از آنچه که باید آب می نوشیم. اگر آب کافی به بدن نرسد، بدن و سلول های آن نمی توانند عملکرد درستی داشته باشند. حفظ آب بدن به همه چیز از برخورداری از یک پوست درخشان گرفته تا حفظ سلامت اندام ها و مفاصل، کمک می کند. خوردن آب گرچه کار بسیار ساده ای است اما اغلب ما طی روز آن را فراموش می کنیم. پس چطور آب بیشتری بنوشیم ؟ ترفندهای ساده ای وجود دارد که به ما کمک می کند خوردن آب را فراموش نکنیم و به راحتی به حفظ سلامت بدن خود کمک کنیم.

۱- بطری آب تان را تبدیل به یک ساعت کنید

چطور آب بیشتری بنوشیم

اگر در طول روز یادتان می رود آب بخورید از این ترفند استفاده کنید: یک بطری را پر از آب کنید، روی آن چند خط بکشید و هر خط را به مقطعی از روز اختصاص دهید. برای مثال می توانید هر روز را به ۴ قسمت تبدیل کنید: ۹ صبح، ۱۲ ظهر، ۳ بعد از ظهر و ۶ عصر. مقدار آبی که بین خطوط وجود دارد را باید تا فرا رسیدن هر ساعت مصرف کنید. با این کار دقیقاً متوجه می شوید که تا هر مقطعی از روز چقدر آب خورده اید.

۲- منبع آب را دم دست تان بگذارید

اگر برای خوردن آب مجبور باشید دائماً به آشپزخانه رفت و آمد کنید، ممکن است آنقدر خوردن آب را عقب بیندازید تا دست آخر فراموشش کنید.

در عوض این کار سعی کنید منبع آب را دم دست تان بگذارید، مثلاً از یک پارچ آب استفاده کنید. اگر زحمتی برایتان نداشته باشد، احتمال آب خوردن تان بیشتر می شود.

۳- آب خوردن را تبدیل به یک بازی کنید

حفظ آب بدن کار مهیجی نیست، ولی شما می توانید تلاش برای آب خوردن را تبدیل به یک بازی کنید.

مثلاً می توانید از بین کارهای روزمره چند مورد را انتخاب کنید و با خودتان عهد ببندید که هر بار که آن کار خاص را انجام می دهید مقداری هم آب بخورید. این کار می تواند چک کردن گوشی یا گوش دادن به آهنگ مورد علاقه تان و هر کار دیگری باشد.

۴- با هر وعده ی غذایی یا میان وعده آب بخورید

اگر برایتان سخت است تمام روز یک بطری آب همراه خودتان داشته باشید، دست کم سعی کنید با هر وعده ی غذایی تان یک لیوان کامل آب بخورید. البته در حین خوردن غذا یا بلافاصله قبل و بعد از آن باید از خوردن آب خودداری کرد چون آب، اسید معده را رقیق و از تأثیر آن در تجزیه ی مواد غذایی کم می کند. اما خوردن آب نیم ساعت قبل از غذا و یک ساعت بعد از آن ایرادی ندارد. به علاوه، خوردن آب قبل از غذا می تواند جلوی پرخوری را بگیرد و حتی به هضم غذا کمک می کند. اگر نوشیدن آب را به یک ساعت بعد از غذا موکول کنید، بدن فرصت پیدا می کند مواد مغذی را به خود جذب کند.

۵- برای میان وعده از مواد غذایی آب دار استفاده کنید

خوردن آب ساده تنها راه تأمین آب بدن نیست. شما می توانید با اضافه کردن مواد غذایی آب دار مثل اسفناج، هندوانه، خیار، توت فرنگی و تعدادی دیگر از میوه ها به رژیم غذایی تان، آب مورد نیاز بدن تان را تأمین کنید.

۶- آب خوردن را تبدیل به یک جایزه کنید

مثلاً می توانید هر بار که کاری را تمام کردید با خوردن مقداری آب به خودتان جایزه دهید. این کار باعث می شود آب خوردن به مرور برایتان تبدیل به یک خرده عادت شود و در نتیجه بیشتر آب بنوشید. از آنجایی که با این کار یک هدف قابل دستیابی برای خودتان ترسیم می کنید، احتمال اینکه به آن عمل کنید بیشتر می شود.

۷- از تلفن همراه تان برای یادآوری به خودتان کمک بگیرید

در طول روز درگیر کار می شویم و عجیب نیست که به راحتی فراموش کنیم بدن مان تا چه حد به آب احتیاج دارد.

اگر نیاز به چیزی دارید که خوردن آب را به شما گوشزد کند، با تنظیم چند الارم در ساعت تلفن همراه تان برای مقاطع مختلف روز می توانید به راحتی این مسأله را به خودتان یادآوری کنید.

۸- به جای نوشیدنی هایی که آب بدن تان را هدر می دهند، آب بنوشید

نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه، چای، نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا، مشروبات الکلی و همه ی نوشیدنی های قند دار، هر یک به نوعی باعث کاهش آب بدن می شوند. بنابراین در طول روز، در مصرف این نوشیدنی ها زیاده روی نکنید و به جای آن ها بیشتر آب بنوشید.

۹- از سبزیجات تازه برای طعم دار کردن آب استفاده کنید

اگر از آن دست افرادی هستید که مزه ی آب ساده را دوست ندارند، می توانید بدون آنکه کالری ای به آب تان اضافه کنید، با استفاده از مقداری سبزی تازه مثل ریحان یا نعناع، آب را طعم دار کنید.

برای این کار می توانید ۵ یا ۶ پر سبزی را در یک پارچ بزرگ با ۶ فنجان آب به مدت بیش از ۸ ساعت بخیسانید.

منبع: روزیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا