احتمال کاهش قیمت دلار تا ۱۰ هزار تومان

یک عضو شورای پول و اعتبار با تشریح دلایل کاهش قیمت ارز در بازار آزاد در عین حال گفت که اگر شرایط عادی شود احتمال کاهش قیمت دلار تا ۱۰ هزار تومان وجود خواهد داشت.

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ایسنا درباره دلایل کاهش نرخ ارز در بازار آزاد گفت: مجموعه سیاست‌هایی که با تدابیر سیاست‌های سران سه قوه اتخاذ شده و نقش آقای دکتر همتی و معاونین ایشان که طرح نویی را درانداختند و سرعت عملی که در تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی سران سه قوه وجود داشته باعث شد علی‌رغم تنگناها و محدودیت‌ها و کاهش صادرات نفت، سیاست‌ها در خصوص ارز موفق واقع شود و ثباتی در نرخ ارزهای خارجی خصوصا دلار ایجاد شود.

وی ادامه داد: تصمیم‌گیری مهم بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار این بود که نخواستند قیمت غیرواقعی و کاذب برای دلار تعیین کنند بنابراین کم کم ارز نیمایی به قیمت ارز آزاد نزدیک شد و قیمت‌گذاری ارز آزاد هم مبتنی بر سازوکارهای بازار یعنی عرضه و تقاضا شد.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از علل دیگر کاهش نرخ ارز، محدود شدن تقاضاست ضمن این‌که با بخش‌نامه‌های صادره، فراخوان‌ها و آموزش‌هایی که دادند کارآفرینان روش استفاده از ارز نیمایی را یاد گرفتند و واردکنندگان نیازشان را از این طریق تهیه می‌کنند. نکته مهم دیگر این است که صادرکنندگان ارزشان را به بانک مرکزی برگرداندند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تعامل با بانک‌های خارجی مثل هند، چین و عراق را در تسهیل انتقال ارز در قبال خرید کالا اثرگذار دانست و افزود: همچنین پوزها شناسه‌دار و ساماندهی شد و این طور نیست که پوز را به سلیمانیه یا هرات ببرند در آنجا کارت بکشند و قیمت دلار در خارج از کشور تعیین شود.

وی همچنین گفت: پیش از این امکان کنترل انتقال پول‌های کثیف و مبارزه با پولشویی وجود نداشت زیرا قبلا چک‌های تضمینی پشت نویسی می‌شد اما حالا به اسم صادرکننده است و الان این کنترل‌ها بیشتر شده است. همچنین انتقال وجه از کارت الکترونیکی نیز محدود شده است که در شرایط جدید بازار اثرگذار است.

تابش خاطر نشان کرد: مجموع این سیاست‌ها و سرعت عمل در اتخاذ تصمیم در ستاد هماهنگی سه قوه در شرایط جنگ اقتصادی باعث شد قیمت دلار به ثبات نسبی برسد. موضع‌گیری‌های سیاسی هم در این رابطه اثرگذار بود. هم رهبری تاکید کردند که از منافع ملی دفاع می‌کنیم و خواهان جنگ نیستیم و هم ترامپ گفت نمی‌خواهیم با ایران وارد جنگ شویم. مجموع این تصمیم‌گیری‌ها مدیریت اقتصادی و سیاسی بازار ارز را به ثباتی رساند که امیدواریم این وضعیت به همین شکل ادامه یابد.

وی در پایان گفت: هر کدام از این مولفه‌ها که دستخوش تغییر شود ممکن است در قیمت ارزهای خارجی هم نوساناتی اتفاق بیفتد اما اگر شرایط عادی شود دلار تا حدود ۱۰ هزار تومان کاهش پیدا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا