یک چهارم تولید ناخالص داخلی کشور مربوط به استان تهران است

یک چهارم تولید ناخالص داخلی کشور مربوط به استان تهران است

زمان انتشار : 1399/11/23 - 10:39

واقف بهروزی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: وضعیت اقتصادی استان تهران با دیگر استان‌ها قابل مقایسه نیست و این موضوع را می توان در شاخص های اقتصادی و در عملکرد مشاهده کرد.

وی یادآورشد: بیشتر درآمدهای استان تهران مربوط به درآمدهای مالیاتی است و استان تهران به تنهایی ۵۲ درصد این رقم در کل  کشور را کسب می‌کند.

بهروزی اظهار داشت: در بسیاری از شاخص های اقتصادی، تهران با فاصله رتبه نخست کشور را دارد و به عنوان پیشانی اقتصاد کشور شناخته می‌شود.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران گفت: میزان درآمد این استان در سال ۹۸، ۶۸ هزار میلیارد تومان با سهم ۵۲ درصدی از درآمدهای کشور بود در حالی که سایر استان ها بطور متوسط فقط ۲ هزار میلیارد تومان را کسب و محقق کردند.

وی خاطرنشان کرد: نرخ با سوادی در استان تهران ۹۳ درصد و جمعیت فعال این استان نزدیک ۸۰ درصد است و آخرین عدد ثبت شده برای مشارکت اقتصادی آن به ۳۹.۳ درصد می رسد.

بهروزی ادامه داد: نرخ مشارکت اقتصادی استان تهران ۳۹.۳ درصد ثبت شده در حالی که این رقم برای کشور به ۴۱.۴ درصد می رسد و متاسفانه این نرخ برای کشور و این استان مطلوب نیست.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران گفت: نرخ بیکاری استان تهران در پاییز امسال به ۶.۸ درصد رسید که نسبت به پاییز سال ۱۳۹۸ ۲.۶ کاهش دارد.

وی در عین حال اعلام کرد: سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی کشور ۹ درصد است، در حالی که در تهران این عدد به کمتر از ۲ درصد می رسد.

x

این مطالب را نیز ببینید!

بانک‌ها ۴۳ درصد بیشتر از پارسال وام دادند

بانک مرکزی اعلام کرد که تسهیلات پرداختی خرد شبکه بانکی به اشخاص حقیقی در ۹ ...