توضیحاتی درباره آداب سفر با هواپیما

نزدیک به صد سال است که مردم سراسر دنیا از هواپیما برای سفرهای خود استفاده می کنند و حالا روزانه میلیون ها نفر با این وسیله در کوتاه ترین زمان ممکن از هر نقطه ی دنیا به جای دیگری می روند. اگرچه یکی از دستاوردهای اختراع هواپیما راحتی مسافران در زمان سفر است اما هنوز بسیاری از آن ها یکی از مشکلات سفرهای هوایی را رفتارهای مشکل ساز بعضی مسافران می دانند. سفرهای هوایی هم مانند هر امر دیگری آدابی دارد که رعایت آن ها کمک می کند هم خود و هم دیگران سفر آرام و بی دردسری داشته باشیم. در ادامه مروری داریم بر آداب سفر با هواپیما.

۱- در مراحل امنیتی فرودگاه تأخیر ایجاد نکنید

آداب سفر با هواپیما

آداب سفر با هواپیما، از پیش از سوار شدن به آن آغاز می شود. بعد از رسیدن به مراحل امنیتی فرودگاه، کارت پرواز و مدرک شناسایی خود را آماده کنید. اگر در صف منتظر هستید، آینده نگر باشید تا بتوانید سرعت کار را بیشتر کنید، بنابراین قبل از رسیدن به غلتک بار، ساعت و کمربندتان را باز کنید، لپ تاپ تان را بیرون بیاورید و نوشیدنی هایتان را جدا کنید. این کار باعث می شود شما و نفرات بعدی زودتر به گیت ها برسید.

۲- وسایل خود را به درستی جاسازی کنید

هر چه تعداد مسافران هواپیما بیشتر باشد، دعوا بر سر قفسه ی بالای صندلی ها بیشتر می شود. برای آنکه فضای بیشتری برای بقیه ی مسافران باقی بگذارید، کیف خود را به شکل عمودی در قفسه قرار دهید. ضمنا فقط یک کیف را در قفسه ی بالای صندلی ها بگذارید و اگر وسیله ی دیگری دارید می توانید آن را در فضای خالی زیر صندلی جلویی تان نگه دارید.

۳- به بقیه ی مسافران کمک کنید

وقتی کیف خود را در قفسه ی بالای صندلی ها می گذارید، می توانید به مسافر دیگری هم پیشنهاد دهید که وسیله ی او را هم در قفسه بگذارید. نه تنها کار خوبی است، بلکه فرآیند سوار شدن به هواپیما را هم برای همه ی مسافران سریع تر می کند.

۴- صندلی خود را به خانواده ها دهید

گاهی به دلایل مختلف خانواده ها موفق نمی شوند بلیط صندلی های کنار هم را بخرند. اگر تنها سفر می کنید، به خانواده ای که دچار این مسأله شده پیشنهاد دهید که صندلی هایتان را باهم عوض کنید تا آن ها بتوانند در کنار هم بنشینند. آن ها محبت شما را هرگز فراموش نخواهند کرد. اما برای این کار تا بلند شدن هواپیما و رسیدن به ارتفاع پرواز صبر کنید چون زمانی که مسافران   در حال سوار شدن به هواپیما هستند، این کار کسانی که در راهروهای هواپیما ایستاده و منتظر هستند را اذیت می کند.

۵- به فضای دیگران احترام بگذارید

در فضای تنگ و فشرده ی هواپیما، حفظ فضای شخصی، حرکت و جا به جایی را برای همه ی مسافران ساده تر می کند. به مسافر صندلی میانی اجازه دهید که از دسته های صندلی استفاده کند (این کمترین کاری است که می توانید انجام دهید) و پاهایتان را بیرون از فضای صندلی خود نگذارید.

۶- وسایل تان را در فضای خودتان نگه دارید

زمانی که با کیف تان از راهروهای میان صندلی های هواپیما عبور می کنید آن را جلوی خود و نزدیک به بدن تان نگه دارید تا کیف تان به مسافران برخورد نکند. بعد از نشستن روی صندلی خود باید همان جا بمانید، بنابراین از قبل مطمئن شوید که تمام وسایلی که نیاز دارید را از کیف تان برداشته اید. وقتی در حین پرواز سعی می کنید وسایل تان را از بالای سر مسافران بردارید، باعث اذیت آن ها می شوید.

۷- در گفتگو با دیگران محتاط عمل کنید

اگرچه بعضی افراد زمانی که در هواپیما هستند را با گفتگو با دیگران سپری می کنند، بعضی دیگر هم ترجیح می دهند در خودشان باشند. به رفتارهای دیگران دقت کنید؛ اگر از ارتباط چشمی با شما پرهیز می کنند، آن ها را به حال خودشان بگذارید. اگر وارد گفتگو شدید، آرام صحبت کنید چون صدای بلند شما باعث اذیت بقیه ی مسافران می شود.

۸- از آوردن غذاهای بودار پرهیز کنید

فضای تنگ هواپیما محل مناسبی برای خوردن یک غذای بودار نیست. اگر می خواهید تنقلاتی برای زمان پروازتان بیاورید، مواد غذایی ای مثل آجیل و بیسکوییت را انتخاب کنید که بوی کمتری دارند تا بقیه ی مسافران اذیت نشوند.

۹- در زمان خواب برای دیگران ایجاد مزاحمت نکنید

در زمان خوابیدن به محیط اطراف خود و بقیه ی مسافران بی توجه نباشید. تنها به پشت صندلی خودتان تکیه دهید. شاید خواباندن صندلی به عقب برای شما راحت تر باشد، اما همان فضای تنگ مسافر پشت سری تان را حتی تنگ تر خواهد کرد. استفاده از بالش های سفری ایده ی خوبی است چون به شما کمک می کنند بتوانید بدون تجاوز به فضای دیگران بخوابید. اگر اهل خروپف هستید، باید بدانید که ممکن است یکی از مسافران یا مهماندارها به شکل ناخوشایندی بیدارتان کنند.

۱۰- در زمان پیاده شدن خونسرد باشید

بعد از فرود آمدن هواپیما، اگر هر کسی سعی کند اولین نفری باشد که از هواپیما پیاده می شود، هرج و مرج به وجود می آید. وقتی می خواهید کیف تان را از قفسه ی بالای صندلی ها بردارید مراقب وسایل دیگران باشید و اگر برایتان امکان پذیر است به بقیه ی مسافران پیشنهاد دهید که وسایل شان را به آن ها بدهید. هنگام ترک هواپیما از مهمانداران تشکر کنید. آن ها قدردان مهربانی شما خواهند بود.

منبع: روزیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا