سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادند

زندگی افراد مشهور و ثروتمند اغلب رویایی به نظر می رسد اما حتی بزرگ ترین سلبریتی ها هم در زندگی خود به مشکل مالی برخورده اند. علیرغم اینکه بسیاری از چهره های مشهور زندگی الهام بخشی داشته اند و موفق شده اند با تلاش خود را از فقر به ثروت برسانند، اما گاهی هم عکس این ماجرا رخ داده است. در واقع گاهی شهرت و ثروت زیاد باعث ولخرجی بیش از اندازه می شود. در ادامه به چند مورد از چهره های مشهوری می پردازیم که در مقطعی از زندگی شان تمام ثروت خود را از دست دادند. بعضی از آن ها موفق شدند دوباره جایگاه قبلی شان را به دست آورند اما بعضی هرگز نتوانستند مشکلات مالی خود را حل کنند.

مایکل جکسون

فقیر شدن سلبریتی ها

گفته می شود جکسون در زمان مرگ ناگهانی اش در سال ۲۰۰۹، دست کم ۴۰۰ میلیون دلار بدهی داشت. حتی چیزی نمانده بود که خانه ی معروف «پادشاه پاپ» یعنی همان عمارت «ناکجا آباد» هم ضبط شود.

ولخرجی زیاد، جکسون را مجبور به گرفتن وام کرد که عمده ی آن را هرگز بازنگرداند. مشکلات مالی جکسون زمانی بدتر شد که او درگیر دعواهای حقوقی متعدد و پرخرجی شد و بهره ی قرض هایش هم بالاتر رفت. در زمان مرگ جکسون، یک حسابدار قانونی، مبلغ بدهی او را بر اساس تخمین ها بین ۴۰۰ میلیون تا ۵۰۰ میلیون دلار اعلام کرد.

مشکلات مالی املاک او حل شده و مایکل جکسون حالا پردرآمدترین سلبریتی درگذشته از سال ۲۰۱۲ محسوب می شود.

نیکولاس کیج

کیج یکی از بزرگ ترین ستاره های هالیوود بود، به طوری که تنها در سال ۲۰۰۹، چهل میلیون دلار کسب درآمد کرده بود، اما او یکی از ولخرج ترین چهره های هالیوود هم محسوب می شد.

کیج با ثروت عظیم خود خانه ها، خودروها و آثار هنری کمیاب زیادی خریداری کرد. با این حال، در سال ۲۰۱۵، گزارش هایی منتشر شد که نشان می داد کیج از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۱ چطور ثروت ۱۴۰ میلیون دلاری اش را به باد داده بود.

سازمان دولتی خدمات درآمد داخلی آمریکا (زیرمجموعه ی وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا) چندین ملک کیج را به خاطر عدم پرداخت مالیات به عنوان گرو برداشته بود و بعد از آن کیج را مجبور کرده بود برای مالیات پرداخت نشده ی سال ۲۰۰۷ خود، بیشتر از ۶ میلیون دلار بپردازد. بی ثباتی وضعیت اقتصادی کیج باعث شده بود او بسیاری از دارایی های شخصی خود را بفروشد.

تا سال ۲۰۱۹، ثروت او ۲۵ میلیون دلار تخمین زده شده.

مایک تایسون

گفته می شود تایسون در دوران فعالیت حرفه ای خود، ۴۰۰ میلیون دلار کسب درآمد کرده بود اما یک بدهی ۲۳ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۳ ثروت عظیم او را به باد داد.

تایسون، بوکسور سابق، اعلام ورشکستگی کرد، به زندان رفت و یک دوره ی توانبخشی گذراند و بعد از این ها بود که بالاخره دوباره به یک ثبات مالی رسید.

تا سال ۲۰۰۳، تایسون به اداره ی خدمات درآمد داخلی آمریکا، نهادهای مسئول امور مالیاتی بریتانیا، وکلا، یک مربی خصوصی، یک مدیر مالی، یک تهیه کننده ی موسیقی و مواردی دیگر، بدهکار شده بود. تایسون مجبور شد ۹ میلیون دلار برای طلاق توافقی اش پرداخت کند و از فرزند خود هم حمایت مالی کند.

حالا تایسون ورزش بوکس را کنار گذاشته و از قرار معلوم دوباره توانایی پرداخت بدهی هایش را پیدا کرده. در سال ۲۰۱۸، تایسون یک شرکت تولید ماریجوانا در ایالت کالیفرنیا به راه انداخت. او مدتی قبل اعلام کرد قصد دارد یک اقامتگاه با تم ماریجوانا به راه اندازد.

استفن بالدوین

در سال ۲۰۰۹ بالدوین – پدر هیلی بالدوین، هسر جاستین بیبر – در حالی که به دلیل عدم پرداخت مالیات و رهن های متعددش بدهکار شده بود، اعلام ورشکستگی کرد.

این مشکلات بار دیگر زمانی تکرار شد که در سال ۲۰۱۷ بعد از ۶ سال خودداری از پرداخت رهن، خانه ی بالدوین ضبط شد.

در موردی دیگر، بالدوین دستگیر شد و اعتراف کرد که ۳ سال کامل مالیاتش را پرداخت نکرده بود. او ۳۰۰ هزار دلار مالیاتش را پرداخت کرد و به ۵ سال آزادی مشروط محکوم شد.

در سال ۲۰۱۸، بالدوین بیان کرد در مزرعه ای در شمال شهر نیویورک زندگی می کند و در حال کار بر روی حوزه ی سرگرمی در دین مسیحیت است.

فیفتی سنت

در سال ۲۰۱۵، گفته می شد فیفتی سنت ۳۲/۵ میلیون دلار بدهکار بود.

او در دهه ی ۱۹۹۰ میلادی، به عنوان یک رپر کار خود را شروع کرد اما بیشتر ثروت خود را از تجارت در حوزه های مختلفی به دست آورد.

در سال ۲۰۱۵ گفته می شد فیفتی سنت ۳۲/۵ میلیون دلار بدهی دارد. او در آن زمان درگیر چندین دعوای حقوقی بود و از پرداخت هزینه های فرزندش هم سرباز زده بود. او یک سال بعد اعلام ورشکستگی کرد.

در سال ۲۰۱۸، گزارش هایی منتشر شد که از میلیونر بودن فیفتی سنت حکایت داشت. در این گزارش ها ادعا شده بود این ثروت میلیونی از ۷۰۰ بیت کوینی به دست آمده بود که برای آلبوم سال ۲۰۱۴ فیفتی سنت پرداخت شده بود. اما فیفتی سنت مدارکی به دادگاه ارائه کرد که نشان می داد این گزارش ها درست نبوده و او هرگز هیچ بیت کوینی نداشته.

مارک تواین

تواین ۱۱ ساله بود که پدرش را از دست داد و این مسأله باعث شد او در فقر بزرگ شود.

مارک تواین همیشه دوست داشت به شخص ثروتمندی تبدیل شود و حتی با اینکه با زنی از طبقه ی ثروتمند ازدواج کرد تا به پیشرفت طبقه ی اجتماعی اش کمک کند ، آرزوی او هرگز برآورده نشد.

بعد از موفقیت کتاب «ماجراهای تام سایر»، انتشارات تواین دچار ورشکستگی شد. این شکست های مالی در افسردگی تواین نقش داشت و در سال ۱۸۹۴، تواین اعلام ورشکستگی کرد.

با انتشار آثار موفق و برگزاری سخنرانی های پرطرفدار، تواین موفق شد امنیت مالی سابقش را به دست آورد اما بعدها ۳۰ هزار دلار از ثروتش را به خاطر سرمایه گذاری بر روی یک پودر پروتئینی از دست داد.

لری کینگ

کینگ یکی از شناخته شده ترین چهره های رسانه ای آمریکا است اما به دنبال وقوع مشکلات قانونی و مالی برای این مجری مشهور، او مجبور شد در سال ۱۹۷۸ اعلام ورشکستگی کند.

کینگ کار خود را در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ به عنوان مجری رادیو در شهر میامی فلوریدا شروع کرد. اما در سال ۱۹۷۱، او متهم به سرقت اموال گران قیمت و مبلغ ۵ هزار دلار از شریک تجاری آن زمانش شد.

گرچه از کینگ رفع اتهام شد، اما این اتفاق در آن زمان لطمه ی زیادی به کار او زد. کینگ زیر بار قرض رفت و مجبور شد در سال ۱۹۷۸ اعلام ورشکستگی کند.

با این حال، همان سال، کار مجری گری در یک برنامه گفتگو محور رادیویی در واشنگتن دی سی به او پیشنهاد شد. حالا سال ها است که کینگ در شبکه ی خبری سی ان ان، برنامه گفتگو محور پرطرفداری به نام Larry King Live دارد.

منبع: روزیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا