شناخت خصوصیات مزاج بلغمی

مزاج بلغمی یکی از انواع چهارگانه مزاجها می باشد. بلغمی مزاجها دارای خصوصیات جسمانی خاص خود هستند .

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار استاد حکیم زارعی دارای پروفسور شیپ طب سنتی از کشور آلمان در خصوص افراد بلغمی مزاج توضیحاتی را ارائه می دهند.

شناخت مزاج بلغم

تعریف خلط بلغم:
بلغم یکی از اخلاط چهارگانه بدن انسان و معادل آب در طبیعت است. طبعی سرد و تر دارد و درواقع، خون خام، نپخته، سرد و شیرین است. البته بلغم طبیعی کمی گرمی دارد زیرا اگر این گونه نبود اصلا حرکت نمی کرد.
رنگ آن سفید است و حالتی شبیه سفیده تخم مرغ دارد. شاید بتوان گفت که معادل پلاسمای خون است.
این خلط هم مانند خلط دام دارای جایگاه ذخیره ای نیست و در سراسر بدن پراکنده است.
بلغم، استعداد تبدیل شدن به دو خلط سودا و دم را دارد. اوّلی با کاهش رطوبت و دوّمی با افزایش حرارت.
درواقع، بلغم با حرارت دیدن به خون تبدیل می شود. برخی راه های تبدیل بلغم به خون عبارتند از:
۱- پیاده روی و ورزش: چنان که می بینیم با ورزش چهره انسان گلگون می شود.
۲- ماساژ.
۳- بادکش: در یک فرد بلغمی، تنها با بادکش کردن مناطق مناسب بدن و بدون مصرف مکمّل های خونساز هم می توان کم خونی را درمان کرد.
۴- ایجاد تعریق.
۵- حمّام و سونا.

ویژگی های ظاهری افراد بلغمی

مزاج این افراد، سرد و تر است.
جثّه و هیکل:
هیکل بلغمی ها معمولاً درشت و چاق(به حالت استوانه ای) است. اینها چربی زیر پوستی زیادی دارند. اندام و عضلات آنها نرم و لخت است به نحوی که ابتدا و انتهای عضلاتشان دیده نمی شود. سینه درشت است اما برجسته نیست. شانه ها حالت افتادگی دارند.
اجزاء صورت:
بینی آنها کوچک است و چانه ظریفی دارند. زبان بزرگی دارند.
پوست:
چهره و پوست سفیدی دارند. پوست آنان معمولا سرد، مرطوب، نرم و شفاف است و گاهی به علت رطوبت زیاد، در ناحیه زیر چشم و زیر گلو دچار چین خوردگی می شود. پوست افراد بلغمی دارای منافذی ریز است و رگ های پنهانی دارند. زیر ناخن های آنها روشن است. به هنگام عصبانیت، رنگ آنها می پرد، لب ها خشک و بی حال و تیره و چشم ها هم رنگ پریده و خشک می شوند.
موی سر:
موهای نرم، نازک، صاف و لختی دارند. موهای زیربغل و زهار هم همین گونه است. کمتر دچار ریزش مو می شوند. رشد موهایشان زیاد است و موهای پرپشتی دارند. رنگ مو معمولا روشن (زرد، بور، خرمایی روشن) است. موی افراد بلغمی معمولا زود سفید می شود.
نوزادان سردمزاج در رحم مادر موی چندانی ندارند؛ به همین جهت می بینیم که نوزادان اروپّایی و به ویژه اروپّای شمالی، کچا به دنیا می آیند! برخلاف نوزادان منطقه خاور میانه که با کاکلی انبوه و تیره پا به جهان می گذارند.
موی بدن: غالباً بدن افراد بلغمی بی مو یا خیلی کم موست.
چشم:
سفیدی چشم، سفیدی بی حال، رنگ پریده و بی فروغی است و رنگ عنبیه، روشن(آبی، خاکستری و قهوه ای روشن) است. چشم آنها درشت است. رطوبت زیاد باعث درشت شدن اندازه چشم و سردی زیاد باعث روشن شدن رنگ آن می شود. چنان که گفتیم به هنگام عصبانیت، چشم ها هم رنگ پریده و خشک می شوند و این برخلاف افراد گرم مزاج است که در این هنگام، چشم هایشان سرخ و برافروخته می شود.
ترشّحات بینی:
رقیق و فراوان است.
تعریق:
معمولا زیاد عرق می کنند اما عرق آنها سرد است و بیشتر در انتهای اندام ها بروز می کند. در تماس با پوست افراد بلغمی معمولا خیسی و سردی ناخوشایندی حس می شود.

به علت استقبال زیاد از دوره های مزاج شناسی استاد زارعی سانس سوم کلاس ها ثبت نام انجام میپذیرد

 تاریخ شروع: بعد از به حد نصاب رسیدن

 روزهای چهارشنبه ساعت پانزده و سی

 با هزینه استثنائی ترمی شصت هزار تومان

 محل برگزاری کلاس ها فرهنگسرای خاوران میباشد
برای ثبت نام دوره ها تهران فرهنگسرای خاوران به آموزش فرهنگسرای خاوران مراجعه نمایید. جهت اطلاعات بیشتر به کانال استاد زارعی مراجعه فرمایید

 تلگرام @khosrozarei

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا