بلومبرگ: موفقیت نسبی ایران در تقویت ریال

وب سایت شبکه خبری “بلومبرگ” آمریکا در گزارشی درباره سیاست‌های پولی بانک مرکزی ایران طی ماه‌های گذشته، اثر این سیاست‌ها را  در تثبیت نرخ ارزهای خارجی و کاهش نرخ تورم، موفق ارزیابی کرده است.

به گزارش راهبرد بازار به نقل از عصرایران، بلومبرگ با اشاره به سیاست ماه‌های اخیر بانک مرکزی ایران در تثبیت ارزش ریال و کاهش نرخ تورم نوشت:” طرح‌های بانک مرکزی ایران موفق شده است ارزش ریال را در بازار آزاد ایران، تقویت کند. از ماه مه، (۳ ماه گذشته) ارزش ریال در برابر دلار آمریکا بیش از ۳۰ درصد تقویت شده و در نرخ حدود ۱۱۸۰۰ تومان در برابر هر دلار آمریکا تثبیت شده است. این نرخ بازار آزاد ایران کمابیش مشابه نرخ” ارز نیمایی” است که ایران آن را برای استفاده تجار و بازرگانان در صادرات و واردات تعبیه کرده است.

به نوشته بلومبرگ:” در ۳ ماه گذشته حتی تنش‌های فزاینده بین ایران و آمریکا در مواردی همچون ساقط کردن پهپاد آمریکایی و توقیف نفتکش‌ها باعث ایجاد تلاطم در بازار ایران نشده است. به گفته “استیو هانکه” ، استاد اقتصاد کاربردی در دانشگاه “جانز هاپکینز” در “بالتیمور” آمریکا، سیاست‌های اقتصادی ایران، به کند شدن روند تورم کمک کرده است. با محاسبات این اقتصاددان آمریکایی، نرخ تورم سالانه ایران که در سال گذشته به ۴۰۰ درصد رسید، در اوایل ماه اوت امسال به ۲۴ درصد کاهش یافته است.”

بلومبرگ در ادامه با اشاره به طرح دولت ایران برای حذف ۴ صفر از واحد پول ایران، به نقل از “چارلز رابرتسون”، اقتصاددان ارشد موسسه ” رنسانس کپیتال” نوشت: حذف صفرها دارای آثار روانی مثبتی برای جامعه است اما چالش تامین منابع کافی ارزی کماکان باقی خواهد ماند و بدین منظور در بلند مدت باید تحریم‌ها کاهش یابد و صادرات نفت تقویت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا