کاهش زمان ترخیص کالا از بنادر به ۴ روز

وزیر اقتصاد از کاهش ترخیص کالا در بنادر از ۲۶ روز به ۴ روز خبر داد.

به گزارش راهبرد بازار به نقل از مهر، فرهاد دژپسند در حاشیه رونمایی از سرویس های جدید الکترونیکی گمرکات کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز تحول جدی در گمرکات در حوزه الکترونیکی داشته ایم، گفت: در این چند ماه اخیر انتقاداتی در گمرک مطرح شده است که بخش قابل توجهی از آن به دلیل عدم اشراف منتقدان از فعالیت های گمرک است.

 وی با بیان اینکه گمرک توانسته فاصله زمانی تخلیه و ترخیص کالا را به شدت کاهش داده و از ۲۶ روز به ۴ روز کاهش دهد، افزود: متناظر آن، گمرکات شفاف سازی نیز شده است. برخی می گویند در گمرک شفافیت وجود ندارد و امکان انجام انواع کارها نیز هست. اما این تلقی اشتباه است چرا که همه فعالیت های گمرک در بستر الکترونیکی انجام می‌شود و امکان نظارت بر همه امور وجود دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه قاچاق کالا در قالب ترانزیت را به سرعت می توانیم کشف کنیم، یادآور شد، گاهی گفته می‌شود که حقوق دولت و افراد  ضایع شده است اما با این سیستم، قاچاق کالا به سرعت قابل تشخیص است.

وی افزود: یکی دیگر از نتایج توسعه بستر الکترونیکی گمرک، کاهش میزان مراجعه حضوری افراد به گمرکات برای ترخیص کالا و همچنین صرفه جویی قابل توجه در مصرف کاغذ بوده است؛ با این تحول در روش ها می‌شود به دولت هوشمند دست یافت و سهولت زیادی برای فعالان اقتصادی فراهم شده است.

دژپسند با تاکید بر افزایش شفافیت در گمرکات و مبارزه با فساد گفت: اینکه ادعا شود صد درصد محموله ها را می توانیم مانیتورینگ کنیم ادعای قابل قبول نیست اما اگر بتوانیم دستگاههای ایکس ری را تمام گمرکات راه اندازی و تجهیز کنیم قاچاق کالا کاهش خواهد یافت.

به گفته وی برای تهیه دستگاههای ایکس ری در گمرکات نیاز به تامین مالی داریم ضمن اینکه امکان تولید آنها در داخل نیز وجود دارد اما در هر دو صورت باید منابع مالی باشد. می توانیم از بخش خصوصی برای تهیه و تولید ایکس ری و نصب در گمرکات استفاده کنیم و نحوه بازگشت سرمایه بخش خصوصی در این زمینه می تواند اخذ هزینه به ازای بازرسی هر محموله باشد.

وی در خصوص دعوای سازمان بنادر و دریانوردی با گمرکات کشور در خصوص تاخیر در ترخیص کالاهای اساسی از بنادر اظهار داشت: سعی می کنیم در دستگاههای حاکمیتی جنگ حیدری نعمتی نباشد.

دژپسند افزود: اما باید توجه داشت که کالا تا قبل از اظهار در گمرک به این دستگاه مربوط می‌شود ولی قبل از آن مسئولیتش با مناطق آزاد، فروگاهها یا بنادر است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: گمرک نیز برای اینکه در ورود کالاهای اساسی ترخیص تسریع کند اگر چه باید برخی استانداردها مانند موارد بهداشتی و قرنطینه را برای کالاهای اساسی و خوراک دام مراعات کند اما با دستگاههای مربوطه هماهنگ کرده ایم تا مدت زمان انتظار برای بررسی این کالاها در قرنطینه کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا