ورود نفتکش ایرانی به آب‌های ترکیه

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از یک منبع دریانوردی در بندر مرسین ترکیه نوشت: نفتکش آدریان دریا که پیشتر در بندر جبل الطارق توقیف شده بود، وارد آب‌های ترکیه شد.

 به گزارش راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک از ورود نفتکش توقیف شده ایران به آب‌های ترکیه خبر داد. این منبع همچنین به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: این نفتکش به زودی بار خود را در بندر مرسین ترکیه تخلیه خواهد کرد.

نفتکش آدریان دریا در حالی قرار است بار خود را در بندر مرسین ترکیه تخلیه کند که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیشتر در توئیتی مداخله‌جویانه گفته بود نفت این نفتکش نباید در بندر و یا دریا تخلیه شود.

پیشتر رسانه‌ها اعلام کرده بودند نفتکش «آدریان دریا» با تغییر مسیر خود، در حال حرکت به سمت بندر مرسین در ترکیه است. 

۱۳ تیرماه مقامات منطقه جبل‌الطارق که تحت حاکمیت انگلیس قرار دارد، در اقدامی که از سوی مقامات کشورمان راهزنی دریایی خوانده شد، نفتکش گریس ۱ (که بعدا به آدریان دریا تغییر نام داد) را که حامل محموله نفتی ایران بود، به بهانه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، در نزدیکی آب‌های این منطقه توقیف کردند. به گفته جوزف بورل، وزیر خارجه اسپانیا، نیروی دریایی انگلیس به درخواست آمریکا این نفتکش حامل نفت ایران را توقیف کرده است.

نفتکش آدریان دریا که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت خام ایران است، بیش از شش هفته در توقیف جبل‌الطارق بود. دولت محلی جبل‌الطارق سرانجام علی‌رغم کارشکنی‌های آمریکا اجازه داد این نفتکش منطقه را ترک کند. 

این نفتکش غول‌پیکر در حالی آزاد شد که دولت آمریکا رسما از جبل‌الطارق خواسته بود به توقیف آن ادامه دهد. همچنین وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به یونان و دیگر بنادر مدیترانه هشدار داد که در صورت میزبانی از این نفتکش، ممکن است با تحریم روبه‌رو شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا