وقت خداحافظی با هواپیما و سفر هوایی است؟

قیمت بلیت هواپیما به شدت زیر ذره‌بین کنترل و نظارت است. آژانس‌های هوایی و مسافرتی مدام در حال چک شدن هستند و تقریبا هر روز بازرسانی به آن‌ها سرکشی می‌کنند. متخلفان شناسایی می‌شوند و باید جریمه پرداخت کنند، اما مردم معمولا وقتی سراغ قیمت بلیت هواپیما می‌روند که سفری در پیش باشد. اگرچه دانشجویان دور از خانه، اساتید دانشگاه، تجار و… مدام باید در سفر باشند. قیمت بلیت هواپیما دست آنهاست و آن‌ها بهتر می‌دانند در این مدت هزینه سفر با هواپیما چقدر افزایش پیدا کرده. اما آیا افزایش قیمت توانسته مسافران هوایی را کم کند؟ 

به گزارش راهبرد بازار به نقل از فرارو، آمار‌ها می‌گویند در سال ۹۶ چیزی در حدود ۴۹۵ هزار و ۷۵۶ پرواز انجام شده تا ۶۱ میلیون و ۵۶۲ هزار و ۲۴۶ مسافر را جابجا کنند. این عدد در سال ۹۷ به ۴۲۷ هزار و ۸۰۳ پرواز و ۵۱ میلیون و ۶۷۴ هزار و ۸۱۳ مسافر رسیده است. یعنی تعداد پرواز‌ها در حدود ۶۳ هزار تا آب رفته و تقریبا ۱۰ میلیون نفر هم از جمعیت مسافران کم شده است. برای اینکه بفهمید ۱۰ میلیون نفر چقدر عدد بزرگی است، ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که حداقل ۱۴۸ کشور در دنیا با جمعیت ۱۰ میلیون نفر وجود دارد. اما چرا؟ درباره چقدر پول حرف می‌زنیم؟

سفر هوایی تهران مشهد؛ حداکثر ۷۵۰ هزار تومان
نرخ‌نامه بلیط مسیر‌های پروازی سازمان هواپیمایی کشوری نشان می‌دهد ایرلاین‌ها متعهد شده‌اند بلیط هواپیما تهران مشهد را گران‌تر از ۷۵۳ هزار تومان نفروشند. مطابق این نرخ‌نامه قیمت بلیط هواپیما تهران مشهد باید رقمی بین ۲۲۹ هزار تا ۷۵۳ هزار تومان باشد که میانگین آن می‌شود رقمی حدود ۴۹۱هزار تومان. قیمت بلیط هواپیما تهران مشهد بسته به میزان تقاضای بلیط در روز‌های مختلف متفاوت است. پیش از این در نرخ‌نامه قبلی بیشترین قیمت بلیط هواپیما تهران مشهد در کلاس اکونومی ۶۹۷ هزار تومان تعیین شده بود که نشان دهنده افزایش ۵۰هزار تومانی قیمت بلیط هواپیما تهران مشهد است.

سفر هوایی تهران شیراز؛ حداکثر ۶۲۰ هزار تومان
آنطور که در نرخ‌نامه سازمان هواپیمایی کشوری آمده، قیمت بلیت هواپیما تهران شیراز نباید از رقم ۶۱۷ هزار تومان تجاوز کند. در این نرخ‌نامه شرکت‌های هواپیمایی متعهد شده‌اند برای مسیر هوایی تهران شیراز، رقمی بین ۲۲۶ تا ۶۱۷ هزار تومان را به عنوان قیمت بلیت هواپیما تهران شیراز در نظر بگیرند که میانگین آن حدود ۴۲۱ هزار تومان است. قیمت بلیت هواپیما تهران شیراز در نرخ‌نامه قبلی حداکثر ۶۴۴ هزار تومان تعیین شده بود که نشان می‌دهد ایرلاین‌ها برای تعیین قیمت بلیت هواپیما در این مسیر محدود شده‌اند.

سفر هوایی تهران کیش؛ حداکثر یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان
به گزارش فرارو، شرکت‌های هواپیمایی نباید بلیت هواپیما تهران کیش را گران‌تر از یک میلیون و ۲۲۱ هزار تومان بفروشند. براساس نرخ‌نامه سازمان هواپیمایی کشوری، ایرلاین‌ها متعهد شده‌اند بلیت هواپیما تهران کیش را با قیمتی بین ۲۶۲ هزار تا یک میلیون و ۲۲۱ هزار تومان بفروشند. میانگین بازه قیمت اعلام شده برای بلیت هواپیما تهران کیش حدود ۷۴۱ هزار تومان است. قبلا بیشترین قیمت مجاز ایرلاین‌ها برای بلیت هواپیما تهران کیش ۹۴۰ هزار تومان اعلام شده بود که نشان می‌دهد در نرخ‌نامه جدید این سقف افزایش پیدا کرده.

سفر هوایی تهران اصفهان؛ حداکثر ۶۰۰ هزار تومان
مطابق این نرخ‌نامه جدید سازمان هواپیمایی کشوری برای قیمت بلیت هواپیما تهران اصفهان باید رقمی بین ۱۷۳ هزار تا ۵۹۶ هزار تومان باشد که میانگین آن می‌شود رقمی حدود ۳۸۴ هزار تومان. پیش از این در نرخ‌نامه قبلی بیشترین قیمت بلیت هواپیما تهران اصفهان در کلاس اکونومی ۵۴۰ هزار تومان تعیین شده بود که نشان دهنده افزایش نسبی قیمت بلیت هواپیما برای مسیر تهران اصفهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا