تغییرات بازار پایه فرابورس اصلاح می‌شود

مدیران فرابورس به قولشان عمل کردند. شنبه همزمان با اعتراض جمعی از سهام‌داران و معامله‌گران بازار پایه فرابورس به تغییرات اعمال شده در این بازار، مسئولان قول مساعدت دادند که این تغییرات با اصلاحاتی همراه شود. حالا اصلاحات اعلام شده و قرار است از چهارشنبه سوم مهر اعمال شود.

با این حساب سهام‌داران و معامله‌گران بازار فرابورس به بخش بزرگی از خواسته‌هایشان رسیده‌اند و تغییرات بازار پایه فرابورس به کاهش دامنه نوسان محدود شده است.

تغییرات بازار پایه فرابورس اصلاح می‌شود

احتمالا در جریان تغییرات قوانین معاملات در بازار پایه فرابورس باشید. تغییراتی که هفته اول شهریورماه اعلام و از نیمه دوم این ماه اجرایی شد. حالا بعد از اعتراض سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بازار پایه فرابورس، تغییرات قوانین اصلاح شده مدیریت فرابورس در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که از روز چهارشنبه سوم مهرماه اصلاحات جدید اعمال می‌شود.

بر اساس این اصلاحات دیگر خبری از حراج هفتگی نیست و مثل بازار‌های دیگر، حراج نماد‌ها به صورت روزانه انجام می‌شود. طوری که ساعت هشت و نیم تا ۹ صبح هر روز معامله‌گران می‌توانند سفارش خرید یا فروش خود را در بازار ثبت کنند. راس ساعت ۹ معاملات انجام و تا ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه ظهر ادامه پیدا می‌کند. قیمت پایانی هر سهم در بازار پایه فرابورس مثل دیگر بازار‌ها به صورت روزانه تعیین می‌شود و دامنه نوسان برای روز بعد بر اساس همان قیمت پایانی در نظر گرفته خواهد شد.

دامنه نوسان برای هر سهم روزانه حداکثر سه درصد و بر اساس تابلو تعیین می‌شود. به این صورت که نماد‌های حاضر در تابلو قرمز تنها یک درصد می‌توانند نسبت به روز قبل نوسان داشته باشند. این دامنه برای نماد‌های حاضر در تابلو نارنجی دو درصد و برای نماد‌های حاضر در تابلو زرد سه درصد در نظر گرفته شده است. با این حساب با اصلاح تغییرات بازار پایه فرابورس، تنها تفاوت این بازار با بازار‌های اصلی تنها در دامنه نوسان کمتر خواهد بود. این اصلاحیه از تاریخ چهارشنبه سوم مهرماه اعمال خواهد شد. تغییرات بازار پایه فرابورس چه بود؟

هفته اول شهریور تغییرات بازار پایه فرابورس اعلام شد و از همان زمان بود که نماد‌های حاضر در این بازار با سقوط قیمت مواجه شدند. خیلی از سهام‌داران عمده سهام خود را به خاطر تغییراتی که قرار بود اعمال شود، به فروش گذاشتند و همین موضوع باعث کاهش قیمت آن‌ها شد و خیلی از سهام‌داران متحمل ضرر‌های بزرگ شدند.

این تغییرات هم شامل تغییر دامنه نوسان می‌شد و هم شامل تغییر قوانین معاملات. طوری که دامنه نوسان که تا پیش از این حداقل ۱۰ درصد بود و در برخی تابلو‌ها به صورت نامحدود در نظر گرفته می‌شد، به حداکثر سه درصد کاهش پیدا کرد. از طرف دیگر اصطلاح حراج هفتگی به میان آمد. طوری که قیمت پایانی هر نماد صرفا دوشنبه‌ها و در یک حراج یک ساعته تعیین می‌شد و نماد‌ها تا یک هفته بیشتر از سه درصد نمی‌توانستند نوسان داشته باشند.
بر اساس این تغییرات روز‌های دوشنبه قیمت پایانه تعیین می‌شد و تا دوشنبه هفته آینده همان رقم به عنوان قیمت پایانی باقی می‎ماند. این مورد باعث می‌شد در کل هفته هر نماد نهایتا ۹ درصد نوسان داشته باشد: شش درصد در روز‌های دوشنبه و سه درصد در دیگر روز‌های هفته. تغییراتی که با اعتراض سهامداران و معامله‌گران بازار پایه فرابورس روبرو شد.

حرف حساب مخالفان تغییرات بازار پایه فرابورس

سهام‌داران و معامله‌گران بازار پایه فرابورس که با اعمال تغییرات در قوانین این بازار متحمل ضرر‌های زیادی شده بودند، شنبه این هفته در مقابل تالار بورس تجمع کردند و در یک نامه خواسته‌هایشان را اعلام کردند. در این نامه پنج خواسته مطرح شده بود. اول اینکه هر روز هفته معاملات انجام شود. آن‌ها در بند دوم خواستند حراج هفتگی لغو و هر روز حراج به صورت پیوسته انجام شود. بند سوم به دمانه نوسان اختصاص داشت. آن‌ها مخالف اعمال دامنه نوسان به کل هفته بودند و خواستند دامنه نوسان به صورت روزانه در نظر گرفته شود. در بند چهارم سهام‌داران از مسئولان بازار خواستند دامنه نوسان روزانه افزایش پیدا کند و به پنج درصد برسد. بند آخر نامه معترضان به تغییرات بازار پایه فرابورس به نقدشوندگی سهام اختصاص داشت و آن‌ها از مسئولان خواستند با تضمین نقدشوندگی سهام، از صف‌های فروش در این بازار جلوگیری شود. همان روز مسئولان بازار فرابورس به جمع سهام‌داران آمدند و به آن‌ها قول مساعدت دادند. قولی که حالا عملی شده و تغییرات به صورت چشم‌گیری اصلاح شده است. تغییرات نهایی بازار پایه بعد از اعمال اصلاحات

سهام‌داران و معامله‌گرانی که به تغییرات بازار پایه فرابورس اعتراض داشتند، حالا تا حد زیادی به خواسته‌هایشان رسیده‌اند. چراکه بساط حراج هفتگی به کلی جمع شده و تنها تغییر در بازار پایه فرابورس، پایین آمدن دامنه نوسان است. با این اصلاحیه، تنها تغییر بازار پایه فرابورس کاهش دامنه نوسان از نامحدود و ۱۰ درصد به یک تا سه درصد خواهد بود.
خیلی از کارشناسان بازار سرمایه کاهش دامنه نوسان را عاملی برای کاهش ریسک در بازار می‌دانند. آن‌ها می‌گویند با پایین بودن دامنه نوسان هرچند ممکن است سهام‌داران سود کمتری داشته باشند، اما در طرف مقابل ضرر و زیان آن‌ها هم به حداقل خواهد رسید و سرمایه‌گذاری در بازار پایه فرابورس به یک سرمایه‌گذاری نسبتا مطمئن تبدیل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا