چگونه لوازم‌التحریر ارزان‌تری بخریم؟

سال تحصیلی جدید در حالی شروع شد که هنوز فروشگاه‌های لوازم‌التحریر شلوغ و فروشگاه‌های لباس فرم مدارس مملو از خریدار بود.

به گزارش راهبرد بازار به نقل از خبرآنلاین در این بین برخی از افراد راه دیگری را برای صرفه‌جویی در هزینه‌های مدرسه پیدا کرده‌اند. راهی که به غیر از صرفه‌جویی، بازار اقتصادی کوچکی را هم در آستانه اول مهر در کسب و کارهای اینترنتی باز کرده است.

کیف یکی از مهم‌ترین کالاهایی است که به مناسبت آغاز سال تحصیلی آگهی شده. کیف‌هایی که معمولا به خاطر بزرگ شدن کودکان و یا تغییر کردن نیازهایشان بسیار نو هستند و با قیمت کمتری به فروش می‌رسند. برای مثال کودکان پیش‌دبستانی همیشه ذوق زیادی برای داشتن یک کوله پشتی چرخ‌دار دارند که قیمتشان حداقل از ۲۰۰ هزار تومان شروع می‌شود اما همانطور که یکی از آگهی‌های دیوار مربوط به کیف مینیون‌های چرخ‌داری است که فروشنده برای قیمت آن ۱۰۰ هزار تومان مشخص کرده، آگهی‌های زیادی از کیف‌های برند و خارجی وجود دارد که ارزان‌تر از بازار فروخته می‌شوند.

بعد از کیف، لباس فرم مدرسه تنوع آگهی‌های زیادی دارد. از آنجایی که شکل لباس فرم مدارس آنقدرها هم با یکدیگر متفاوت نیست این آگهی برای برخی از افراد می‌تواند مانع هزینه ۱۰۰ هزار تومانی سر و لباس شود. حتی بعضی از آگهی‌ها، اسم مدرسه و منطقه شهری را هم نوشته‌اند که در جست و جوی سایت قابل دسترس باشد.

جامدادی ۵۰ هزار یا ۱۵ هزار تومان؟

جزئیاتی که در سایت های فروش اینترنتی برای لوازم مورد نیاز اول مهر آگهی شده‌اند به جامدادی، مداد، دفتر، خودکار، خط کش و گونیا هم می‌رسد. برای مثال در حالی که میانگین قیمت یک جامدادی معمولی در لوازم‌التحریر فروشی‌ها ۵۰ هزار تومان بوده، در یکی از آگهی‌ها هر جامدادی را ۱۵ هزار تومان می‌فروشند. همچنین قیمت هر دفتر در این آگهی پنج هزار تومان بوده که تا میانگین قیمت دفتر فاصله زیادی دارد. بر اساس این آگهی‌ می‌توان یک جامدادی را با ۵۰ هزار تومان از همه وسایل مورد نیاز دانش‌آموزان پر کرد. این در حالی است که هفته گذشته ایسنا گزارش داد که خرید وسایل داخل جامدادی حداقل به ۲۰۰ هزار تومان بودجه نیاز دارد.

دفتر فانتزی به قیمت دولتی

در حالی که رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار کشور حدود یک ماه پیش از دو برابر شدن قیمت لوازم‌التحریر خبر داده بود اما به نظر می‌آید این گرانی هنوز به دلایل متعددی به سایت دیوار نرسیده است. برای مثال در فروشگاه‌ها یک دفترچه دولتی ۴۰ برگ ۱۷۰۰ تومانی، ۶۰ برگ ۲۵۰۰ تومانی، ۸۰ برگ ۳۴۰۰ تومانی و ۱۰۰ برگ ۴۲۰۰ تومان است اما کودکان معمولا کمتر انگیزه‌ای برای خرید این دفترهای ساده و بی رنگ و رو دارند. با این حال دفاتر فانتزی را در این سایت گاهی با همین قیمت یا کمی بیشتر می‌فروشند.

ارزان بودن برخی از این محصولات هم نه به خاطر مستعمل بودنشان، بلکه به فروش هنر دستشان در اینترنت برمی‌گردد. برای مثال در یکی از آگهی‌ها فردی که وسایلی مثل جامدادی، نشانگر کتاب و سرمدادی که خودش با نمد درست کرده با قیمت ارزان می‌فروشد و در تعداد زیاد هم تخفیف می‌دهد.

برخی از افراد نیز به جای اینکه داشته‌هایشان را آگهی کنند، نداشته‌هایشان را در این سایت اعلام کرده‌اند. برای مثال یکی از آگهی‌ها مربوط به فردی است که خواسته برای فرزندش یک کفش سایز ۳۷ تهیه شود.

شاید به ذهن کسی نرسد اما حتی می‌توان تغذیه یک ماه کودکان را هم با قیمت ارزان‌تری از فضای مجازی تهیه کرد. یکی از فروشنده‌ها بسته‌های تغذیه شامل آبمیوه و کیک درست کرده و در منطقه ۱۰ و ۹ تهران آنها را رایگان ارسال می‌کند. روی هر کدام از این محصولات هم حدود ۵۰۰ تومان تخفیف می‌دهد.

در آستانه شروع سال تحصیلی‌، همزمان با مدرسه رفتن ۱۴ میلیون دانش‌آموز در سراسر کشور، آگهی‌های زیادی هم از فروش کتاب‌های کمک درسی ثبت شده است. مثلا ۱۵ جلد کتاب روخوانی برای کلاس اول دبستان را به قیمت هر جلد سه هزار تومان در این سایت آگهی کرده‌اند. این در حالی بوده که با توجه به رشد قیمت کاغذ، امسال نیز قیمت کتاب‌های کمک درسی با رشد قابل توجهی همراه بوده است. در عوض دانش‌آموزان با فروختن کتاب‌های سال قبل می‌توانند کمی به پول توی جیبی خودشان اضافه کنند و اینگونه یک بار دیگه کالایی که از آن استفاده شده را به چرخه اقتصاد برگردانند. کاری که ممکن است بعدا از آن به عنوان اولین فعالیت اقتصادی‌ و درآمدشان یاد کنند و اینگونه در بازاری که در آستانه مهر برای بازگشایی مدارس باز شده استفاده خود را ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا