روش های ساده و فوری برای درمان یبوست

یبوست یک مشکل بسیار رایج است و گرچه می تواند طاقت فرسا و دردناک باشد اما در اغلب مواقع، علت آن کمبود فیبر در رژیم غذایی و کم آبی بدن است. در ادامه به چند روش ساده و فوری برای درمان یبوست خواهیم پرداخت.

۱- چای لیمو عسل بنوشید

درمان یبوست

با اضافه کردن آب لیمو و عسل به آب می توانید برای خود یک چای لیمو عسل درست کنید. عسل ملین است و به کم شدن ترشی مزه ی لیمو هم کمک می کند. از طرفی، لیمو مانند یک محرک طبیعی برای دستگاه گوارش عمل و به دفع سموم از بدن هم کمک می کند.

۲- آب زیاد بنوشید

مردان روزانه باید دست کم ۳/۷ لیتر و زنان دست کم باید ۲/۷ لیتر آب بنوشند. چون عمده دلیل یبوست، خشک و سفت شدن مدفوع است و نوشیدن به اندازه ی آب باعث حفظ آب بدن و راحت تر شدن دفع مدفوع از بدن می شود. آب ساده و همینطور آب میوه ها بهترین گزینه برای مقابله با یبوست هستند. آب گلابی و سیب هم ملین های طبیعی خفیفی هستند، بنابراین برای شما مفید خواهند بود. از مصرف نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید چون ادرار آور هستند و به جای آنکه آب مورد نیاز بدن را تأمین کنند، در واقع باعث از دست رفتن هر چه بیشتر آب بدن می شوند.

۳- مواد غذایی فیبردار مصرف کنید

مواد غذایی فیبردار مانند ملین هایی طبیعی عمل می کنند. این مواد کمک می کنند آب بیشتری در مدفوع باقی بماند و بنابراین حجم بیشتری به آن می دهند. شما باید روزانه ۲۰ تا ۳۰ گرم فیبر مصرف کنید تا اجابت مزاج درستی داشته باشید. بیشتر میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر هستند. دانه ها و مغزهای خوراکی ای مثل تخم کدو، کنجد، تخم آفتابگردان و تخم کتان هم از دیگر منابع خوب فیبر به شمار می روند. با این حال اگر از اختلالات خونریزی دهنده، انسدادهای روده ای و فشار خون بالا رنج می برید، باید از خوردن تخم کتان پرهیز کنید. این مسأله در مورد زنان باردار و شیرده هم صدق می کند.

۴- آلو خشک بخورید

آلو خشک نه تنها در خود فیبر دارد، بلکه حاوی ماده ای به نام سوربیتول هم هست، نوعی قند که از خاصیت ملینی برخوردار است و یبوست را به طبیعی تسکین می دهد. ۱۰۰ گرم آلو خشک ۱۴/۷ گرم سوربیتول دارد. با این حال، اگر مزه ی آلو خشک را دوست ندارید، می توانید آب آن را به سرعت سر بکشید. گرچه آب آن فیبر کمتری در خود دارد، اما این روش هم کارساز است. به خاطر داشته باشید کمی طول می کشد تا آلو خشک تأثیرش را بگذارد، پس یکی دو ساعتی صبر کنید. ضمناً از افراط در خوردن آلو خشک خودداری کنید.

۵- از عوامل حجم دهنده استفاده کنید

گیاهانی مانند تخم کتان، شنبلیله و اسفرزه خاصیت ملینی دارند و مدفوع را نرم می کنند. اگر از یبوست رنج می برید، از این گیاهان مصرف کنید و مقدار زیادی آب بخورید. به علاوه چای هایی هم وجود دارد که این مکمل ها را در خود دارند و می توانید آن ها را هم امتحان کنید.

۶- ماست بخورید اما از دیگر مواد لبنی دوری کنید

گرچه توصیه می شود در صورت ابتلا به یبوست، از خوردن محصولات لبنی خودداری کنید، اما ماست یک استثنا است. ماست حاوی پروبیوتیک هایی مانند بیفیدوباکتریوم لانگوم و بیفیدوباکتریوم انیمالیس است که تحقیقات نشان داده به بیشتر شدن تعداد دفعات و کمتر شدن درد اجابت مزاج کمک می کند.

در صورت استفاده از توالت فرنگی باید با زاویه ی صحیح روی آن بنشینید

هنگام استفاده از توالت های فرنگی بدن معمولاً یک زاویه ی ۹۰ درجه پیدا می کند. اما این حالت اشتباه است. در این وضعیت، مجرای خروج مدفوع به دلیل کشیده شدن ماهیچه ی بالا برنده مقعد، باریک می شود. این یک نوار عضلانی است که دور قسمت انتهایی روده بزرگ را پیچیده شده. وقتی لگن و ران ها زاویه ای ۹۰ درجه پیدا می کنند، این ماهیچه تنگ می شود و به روده ی بزرگ اجازه نمی دهد به درستی باز شود. بنابراین هنگام نشستن روی توالت یا به جلو خم شوید، به طوری که ستون فقرات با لگن زاویه ای ۳۵ درجه پیدا کند.

منبع: روزیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا