تور ترکیه ارزان‌تر از پرواز اربعین!

نرخ پرواز‌های اربعین در حالی دو میلیون و ۲۰۰ و دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده است که هم اکنون نرخ تور‌های آنکارا و تفلیس و نیز بلیت رفت و برگشت به برخی مقاصد دیگر خارجی کمتر از آن است.

«آقا شما بگید این درسته که قیمت تور ترکیه و گرجستان با سه تاچهار شب اقامت توی هتل، از بلیت رفت و برگشت به نجف ارزون‌تر باشه؟!»

به گزارش راهبرد بازار به نقل از خراسان، این نمونه‌ای از حرف مردم است که این روز‌ها و در حال و هوای سفر‌های اربعین بین مردم رد وبدل می‌شود و به ستون حرف مردم ما هم می‌رسد. معادله خیلی ساده است؛ هزینه بلیت رفت و آمد به تفلیس و آنکارا با سه شب اقامت همین روز‌ها تا یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و ۲ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان هم پیدا می‌شود و دقیقا همین روز‌ها در اوج سفر‌های زائران اربعین، بلیت رفت و برگشت مشهد – نجف ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

تازه این قیمت مصوب آقایان است. سوال مردم و این گزارش همین است که چرا در ایام پرتقاضا در مسیر‌های نجف و بغداد که طبق قاعده عرضه و تقاضا باید هزینه‌ها کمتر شود، قیمت بلیت‌ها افزایش می‌یابد؟

نرخ پرواز‌های اربعین در حالی دو میلیون و ۲۰۰ و دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده است که هم اکنون نرخ تور‌های آنکارا و تفلیس و نیز بلیت رفت و برگشت به برخی مقاصد دیگر خارجی کمتر از آن است.

۲۵ شهریور امسال بود که اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از تعیین سقف نرخ بلیت پرواز‌های اربعین برای جلوگیری از سوء استفاده برخی واسطه‌گران، خبر داد که بر این اساس سقف نرخ بلیت پرواز‌های تهران-نجف-تهران و تهران-بغداد-تهران هر یک، دو میلیون و ۲۰۰ و مشهد-نجف-مشهد و مشهد-بغداد-مشهد نیز هر کدام، دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مشخص شده است.

قیمت بلیت عتبات برای پرواز‌های اربعین در دیگر شهر‌ها به مقصد نجف و بغداد هم دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به صورت رفت و برگشت است. همچنین نرخ بلیت یک طرفه در این مسیر‌ها نصف رقم‌های مذکور است. وی با بیان این که نرخ‌های پرواز‌های اربعین امسال هیچ افزایشی نسبت به سال گذشته ندارد، ادامه داد: با وجود افزایش هزینه‌های ارزی و دیگر هزینه ها، نرخ‌های پرواز‌های اربعین امسال نسبت به سال گذشته تغییری ندارد.

با وجود این، ایرلاین‌ها برای رعایت حال زائران امام حسین (ع) افزایشی در نرخ‌های خود اعمال نکرده اند. به گفته او، این سقف نرخ‌ها از ۲۰ تا ۳۰ مهر‌ماه اعمال می‌شود و فروش بلیت پرواز‌های عتبات در تاریخ‌های مذکور بالاتر از نرخ مصوب تخلف است و با متخلفان برخورد می‌شود.

همچنین بنا بر اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، بر اساس درخواست شرکت‌های هواپیمایی تاکنون ۷۲۱ مجوز پرواز اربعین برای آن‌ها صادر و فروش بلیت این پرواز‌ها نیز آغاز شده است. همچنین با توجه به امکانات، ظرفیت و داشتن هواپیمای پشتیبان، مجوز پرواز فوق العاده بیشتر برای ایرلاین‌هایی که درخواست مجوز داشته باشند، صادر می‌شود و از این نظر مشکلی وجود ندارد.


تور آنکارا چند؟
تعیین نرخ‌های نجومی برای پرواز‌های اربعین توسط خود ایرلاین‌ها در حالی است که بررسی برخی پرواز‌های خارجی به صورت رفت و برگشت و نیز تور‌های خارجی طی روز گذشته حاکی از آن است که با رقم‌هایی کمتر از نرخ پرواز‌های اربعین، می‌شود با تور به کشوری دیگر سفر کرد. به عنوان نمونه، امکان خرید تور چهار روزه آنکارا با نرخ دو میلیون و ۱۹۰ هزار تومان از مبدا تهران برای حدود یک هفته دیگر وجود دارد. تور شامل بلیت رفت و برگشت با یکی از بهترین شرکت‌های هواپیمایی ایرانی، سه شب اقامت در هتل سه ستاره به همراه صبحانه و نیز حمل و نقل فرودگاهی است.


تور تفلیس چند؟
نمونه دیگر تور تفلیس است که می‌توان با حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان از مبدا تهران برای یک هفته دیگر آن را رزرو کرد. این تور نیز شامل بلیت رفت و برگشت با هواپیما، سه شب اقامت در هتل سه ستاره و حمل و نقل فرودگاهی است. علاوه بر این هم اکنون نرخ بلیت هواپیما به برخی مقاصد خارجی به صورت رفت و برگشت، کمتر از نرخ پرواز‌های اربعین است.

به عنوان نمونه نرخ پرواز تهران-استانبول-تهران با مدت زمان پرواز هر طرف، حدود سه ساعت و ۱۵ دقیقه، دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است، در حالی که مدت زمان پرواز تهران-نجف حدود یک ساعت است. همچنین نرخ پرواز تهران-دبی-تهران که در مجموع مدت آن حدود ۲۰ دقیقه بیشتر از پرواز تهران-نجف-تهران است، حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.


معیار تعیین نرخ پرواز‌های اربعین چیست؟
سوال اساسی این است که معیار تعیین نرخ بلیت پرواز‌های اربعین چیست؟ باید معیار تعیین نرخ دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی برای پرواز‌های تهران-نجف-تهران و تهران-بغداد-تهران و نیز نرخ بلیت دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی برای پرواز‌های مشهد-نجف-مشهد و مشهد-بغداد-مشهد مشخص شود.

معمولا نرخ پرواز‌ها بر اساس مدت زمان پرواز محاسبه می‌شود که با توجه به مصادیقی که ذکر شد، نرخ‌های تعیین شده بسیار بیشتر است. اگر ایرلاین‌ها در پی سودجویی از فرصت سفر‌های اربعین نیستند و قصد خدمت به زائران امام حسین (ع) را دارند و واقعا به فکر درآمد زایی نیستند، باید در رقم‌های اعلامی تجدید نظر کنند؛ زیرا این نرخ ها، رقم‌های بالایی برای پرواز‌های اربعین است.


کاهش نرخ در زمان‌های اوج سفر در دنیا
در بیشتر نقاط دنیا در زمان‌های اوج سفر همچون کریسمس، نرخ بلیت هواپیما به جز برخی مقاصد لاکچری، کاهش پیدا می‌کند، اما در ایران برعکس است! در زمان‌های غیر اوج سفر، نرخ بلیت هواپیما از مشهد به نجف و برعکس گاهی بیشتر از نرخ اعلامی برای ایام اربعین و بیشتر اوقات بسیار کمتر از نرخ اربعین است؛ در مواقعی نرخ بلیت یک طرفه این مسیر ۴۵۰ هزار تومان هم بوده است.

حال چرا با توجه به حذف روادید عراق برای ایرانیان و این که معمولا در ایام اربعین ظرفیت پرواز‌های رفت و برگشت به بغداد و نجف تکمیل می‌شود، ایرلاین‌ها قیمت‌های نجومی اعلام می‌کنند و نرخ‌های اعلامی خود را کاهش نمی‌دهند تا هم تعداد بیشتری از زائران بتوانند سفری امن تر، راحت‌تر و سریع‌تر داشته باشند و هم از بروز مشکل در ازدحام حمل و نقل زمینی جلوگیری شود؟


در این میان ورود دستگاه‌های نظارتی نیز به این موضوع ضروری به نظر می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا