گزارش بلومبرگ از افزایش ارزش ریال ایران

گزارش بلومبرگ از افزایش ارزش ریال ایران

زمان انتشار : 1399/11/24 - 09:27

اقتصاد ایران: به گفته بلومبرگ روی کار آمدن دولت بایدن باعث امیدواری بیشتر معامله گران به آینده شده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران  ، روی کار آمدن دولت بایدن در آمریکا که یکی از شعار‌های کمپین انتخاباتی اش بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران بوده است، باعث شد تا ارزش ریال در بازار ارز ایران به بالاترین سطح خود طی پنج ماه اخیر برسد. در معاملات روز چهارشنبه نرخ برابری هر دلار به ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار آزاد رسید که نسبت به نرخ دو هفته قبل ۱۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.
بلومبرگ در ادامه با اشاره به ریزش ۸۰ درصدی ارزش ریال مقابل دلار از می‌سال ۲۰۱۸ نوشت: خروج دولت ترامپ از برجام و اعمال تحریم‌های شدید علیه اقتصاد ایران باعث شد تا ارزش ریال کاهش را تجربه کند. بایدن که معاون اول دوره ریاست جمهوری اوباما بود از بازگشت به توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌های مرتبط با برجام به شرطی که ایران به تعهداتش بازگردد، دفاع کرده است. دوره ریاست جمهوری وی احتمال آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران در خارج از این کشور را نیز بالا برده است که می‌تواند باعث کاهش مشکل عرضه ارز در ایران شود.
ماسیج وویتال- بنیان گذار و کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه امتلون کپیتال آمستردام- گفت: دورنمای آزادسازی میلیارد‌ها دلار از وجوه بلوکه شده ایران در کره جنوبی و دیگر کشور‌ها در کنار احتمال معافیت تحریمی خرید نفت از ایران باعث افزایش تقاضا برای در اختیار داشتن ریال شده است.
بلومبرگ همچنین با اشاره به رشد بورس پس از چندین روز ریزش متوالی نیز نوشت: پس از استعفای رییس سازمان بورس، شاخص بورس تهران کار خود را با صعودی حدود سه درصد به پایان رساند. در مقایسه با رکورد ثبت شده در تابستان امسال، شاخص بورس تهران ۴۲ درصد کاهش یافته است که بخشی از آن مرتبط با کاهش ارزش ریال و جذاب شدن گزینه‌های دیگر برای سرمایه گذاری بوده است.
x

این مطالب را نیز ببینید!

خداحافظی با امپراطوری دلار

خداحافظی با امپراطوری دلار

کاهش وابستگی به دلار در معاملات تجاری ایران با کشورهای مختلف و حذف آن یکی ...