سفر یک هیئت کره‌ای به تهران در پی توقیف کشتی

سفر یک هیئت کره‌ای به تهران در پی توقیف کشتی

زمان انتشار : 1399/11/24 - 14:05

اقتصاد ایران: وزارت امورخارجه کره جنوبی اعلام کرد که یک هیئت دیپلماتیک از این کشور برای رایزنی درباره شناور توقیف شده کره ای به تهران سفر می کند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل از خبرگزاری یونهاپ، دولت کره جنوبی قصد دارد یک هیئت دیپلماتیک را برای بررسی موضوع توقیف شناور این کشور در آب های خلیج فارس توسط نیروهای سپاه به تهران بفرستد.

چوی یانگ سام سخنگوی وزارت امورخارجه کره جنوبی امروز (سه شنبه) در یک نشست خبری گفت: یک هیئت به سرپرستی مدیرکل منطقه خاورمیانه و آفریقا در اسرع وقت در تلاش برای حل وفصل مسئله توقیف کشتی کره ای از طریق مذاکره با طرف ایرانی به تهران خواهد رفت.

وی افزود: کو کیانگ سوک مدیرکل امور خاورمیانه و آفریقا در وزارت امورخارجه کره جنوبی این هیئت دیپلماتیک را هدایت خواهد کرد.

بنابر اعلام وزارت امورخارجه کره جنوبی، همچنین چوی جانگ کان معاون وزیر خارجه این کشور نیز که قرار است روز یک شنبه آینده به ایران سفر کند درباره موضوع کشتی توقیف شده رایزنی خواهد کرد.

برنامه ریزی سفر سه روزه معاون وزیر امورخارجه کره جنوبی به تهران پیش از ماجرای این کشتی انجام شده بود که هدف آن رایزنی درباره پول بلوکه شده ایران در حساب های بانکی کره ای است.

سخنگوی وزارت امورخارجه کره جنوبی همچنین اظهار داشت: من بر این باورم که موضوعات مشترک زیادی در جریان این سفر میان تهران و سئول مورد رایزنی قرار می گیرد. به طور قطع درباره توقیف کشتی مان نیز رایزنی هایی صورت می گیرد.

این وزارت خانه از روز گذشته تاکنون تاکید کرده است که تلاش های دیپلماتیک برای  رسیدگی به موضوع توقیف کشتی کره ای در نزدیکی تنگه هرمز در جریان است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از اکو نیوز: روز گذشته نیروی دریایی سپاه پاسداران در اطلاعیه ای اعلام کرد که شناور نفتکش کره جنوبی با نام تجاری هانکوک چیمی صبح روز دوشنبه به دلیل نقض مکرر پروتکل‌های زیست‌محیطی توسط نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس متوقف شه است.

این کشتی با پرچم کره‌جنوبی در حال تردد و حامل هفت هزار و ۲۰۰ تن اتانول بوده است. خدمه‌ دستگیر شده در این شناور نیز از ملیت‌های کره، اندونزی، ویتنام و میانمار هستند.

پیشتر کانگ کیونگ  وا، وزیر امور خارجه کره جنوبی درباره توقیف این شناور گفت که به همتایانش در ایران واکنش نشان داده و وزارت امور خارجه کره در حال مذاکره با دیپلمات ها در تهران و سئول برای حل کردن مسئله است.

x

این مطالب را نیز ببینید!

تسلیت وزیر راه و شهرسازی به دولت و ملت سوریه در پی زلزله اخیر این کشور

تهران- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی در تماس تلفنی با وزیر اقتصاد و تجارت خارجی ...