بیش از ۸.۵ میلیون فقره تسهیلات به ارزش ۸۲۸ هزار میلیارد ریال پرداخت شد

بیش از ۸.۵ میلیون فقره تسهیلات به ارزش ۸۲۸ هزار میلیارد ریال پرداخت شد

زمان انتشار : 1399/11/25 - 02:20

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، مرتضی اکبری ضمن تبریک فرار سیدن چهل‌ و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: هر چند عقد قرض‌الحسنه یکی از عقود اسلامی بوده و سابقه‌ای طولانی‌ دارد اما با پیروزی انقلاب اسلامی، محقق کردن بانکداری اسلامی با تاکید بیشتر و از همان سال‌های نخست در دستور کار قرار گرفت که نقطه عطف آن تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا در سال ۱۳۶۲ است.

وی درباره پرداخت تسهیلات از سوی این بانک افزود: تعداد تسهیلات پرداختی از سوی بانک مهر ایران در سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته و از ۵۰۰هزار فقره در سال ۱۳۹۵ به حدود دو میلیون و ۳۰۰هزار فقره در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

مدیر عامل بانک مهر ایران خاطر نشان کرد: تعداد تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک مهر ایران در طول سال‌های گذشته به‌ طرز چشمگیری افزایش یافته؛ به‌طوری که از ۵۰۰هزار فقره در سال ۱۳۹۵ به حدود دو میلیون و ۳۰۰هزار فقره در سال ۱۳۹۸ رسیده است. در سال جاری نیز تا کنون بیش از یک میلیون و ۸۰۰هزار فقره تسهیلات پرداخت شده است.

وی در همین رابطه افزود: صندوق‌های مختلف بر اساس عقد قرض‌الحسنه فعالیت می‌کردند و بانک‌ها نیز با جذب منابع قرض‌الحسنه نسبت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه اقدام می‌کردند که نمونه بارز آن وام ازدواج است.

اکبری با اشاره به ضرورت تمرکز فعالیت بانکی بر مبنای عقد قرض‌الحسنه، اظهار کرد: بر همین اساس در سال ۱۳۸۶، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به‌عنوان نخستین بانک قرض‌الحسنه کشور با سهامداری ۱۰ بانک بزرگ و باسابقه تأسیس شد.

وی ضمن یادآوری فعالیت‌های بانک در طول سال‌های گذشته، گفت: این بانک موفق شده اعتماد اقشار مختلف مردم را به خود جلب کند و اکنون ۱۰ میلیون مشتری دارد. در حال حاضر مانده منابع بانک مهر ایران بالغ بر ۴۴۱هزار میلیارد ریال است.

مدیرعامل بانک مهر ایران عنوان کرد: مبلغ تسهیلات پرداختی نیز در طول این سال‌ها افزایش یافته و از ۴۳هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۵ به  بیش از ۲۲۱هزار در سال ۱۳۹۸ رسیده و در سال جاری نیز تا کنون بالغ بر ۲۵۳هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است. بانک مهر ایران در مجموع بیش از ۸۲۸هزار میلیارد ریال تسهیلات به مشتریان خود پرداخت کرده است.

وی با یادآوری اینکه بانک مهر ایران کار بانکداری خرد انجام می‌دهد، گفت: بر همین اساس پرداخت تسهیلات در حوزه‌های مختلف و در چارچوب تفاهم‌نامه با نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد امام خمینی(ره)، بنیاد برکت، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، بنیاد مسکن و… در دستور کار این بانک بوده است. تا کنون ۵۳۳هزار فقره تسهیلات به ارزش ۵۴هزار میلیارد ریال به مددجویان این نهادها پرداخت شده که رویکرد اغلب این تسهیلات توانمندسازی این قشر و رساندن آن‌ها به درآمد پایدار بوده است.

اکبری در بخش دیگری از سخنان خود به پیشرو بودن بانک مهر ایران در حوزه بانکداری نوین اشاره کرد و گفت: این بانک خدماتی همچون افتتاح حساب غیرحضوری از طریق وب‌سایت و همراه‌بانک، درخواست تسهیلات از طریق وب‌سایت و همراه‌بانک، پرداخت تسهیلات بدون ضامن و بدون نیاز به مراجعه حضوری، کارت هدیه مجازی، احراز هویت آنلاین سجام و… را ارائه کرده که اغلب آن‌ها برای نخستین بار در سطح شبکه بانکی کشور ارائه شده است.

مدیر عامل بانک مهر ایران گفت: اهمیت ارائه خدمات بانکی بدون نیاز به مراجعه حضوری به این دلیل است که در زمان و هزینه مشتریان بانک صرفه‌جویی می‌کند. همچنین مانع از رفت‌ و آمد مشتریان و شلوغی شعب بانک می‌شود که در شرایط کنونی و با توجه به شیوع بیماری کرونا، اهمیت این اقدامات بیش از پیش آشکار شود.

x

این مطالب را نیز ببینید!

مصوبه سران قوا برای افزایش اختیارات بانک مرکزی نرخ ارز را کاهش داد

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تمجید از تصمیم شورای عالی ...