بانک مرکزی در برخورد با جرم و پول‌شویی بسیار جدی است

بانک مرکزی در برخورد با جرم و پول‌شویی بسیار جدی است

زمان انتشار : 1399/11/25 - 06:31

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز دوشنبه ایرنا از بانک مرکزی، «عبدالناصر همتی» افزود: «افزایش رفاه و تسهیل دسترسی مردم»، «امنیت تراکنش ها» و «مقابله با جرم و پولشویی» سه هدف و الگوی اصلی بانک مرکزی در توسعه خدمات پرداخت است.

وی بیان‌داشت: با تلاش‌های همکاران بخش فناوری‌های نوین بانک مرکزی و شرکت خدمات انفورماتیک، موفق شدیم این خدمت نوین را در شرایط تحریمی و در زمانی که به دلیل شیوع کرونا رعایت نکات بهداشتی اهمیت یافته است، ‌اجرایی کنیم.

همتی، بانک‌ها و PSP ها را به حضور در رقابت برای ارائه این فناوری فراخواند و گفت: به‌طور طبیعی این خدمت، راحتی و امنیت مناسبی را در اختیار مردم قرار خواهد داد و مردم هم به استفاده از خدمات بانک‌ها و موسساتی که این خدمت را ارائه می‌کنند گرایش بیشتری خواهند داشت.

رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه با همکاری قوه قضاییه بیش از ۲ هزار کارت بانکی که در مراکز قمار استفاده می‌شد شناسایی و باطل شده‌اند، افزود: همچنین ۵۰۰ هزار حساب بانکی نیز شناسایی شده که قرار است در سه مرحله اخطار، هشدار و پیگیری قضایی، با دارندگان حساب‌ها برخورد شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰ هزار نفر در شبکه پرداخت نظام بانکی کشور فعال هستند، یادآور شد: خدمت نوینی که امروز رونمایی می‌شود، حاصل دست‌رنج این افراد طی سال‌ها تلاش به‌ویژه در دوران تحریم است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، در این خدمت جدید بانکی که به تراکنش‌های «حضوری بدون کارت» معروف هستند از قابلیت NFC استفاده شده است؛ به این ترتیب که اگر گوشی کاربر دارای قابلیت NFC باشد و دستگاه کارت‌خوان نصب شده نیز چنین قابلیتی را دارا باشد، کاربر می‌تواند با نزدیک کردن گوشی تلفن همراه خود به دستگاه کارت‌خوان و بدون نیاز به استفاده از فیزیک کارت بانکی، وجه مورد نظر را پرداخت کند. البته پیش از این اطلاعات کارت بانکی باید در یکی از برنامک‌های پرداخت تایید شده از سوی بانک مرکزی، از جانب دارنده کارت ذخیره شده باشد.

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ تحلیل عامه‌پسند و یکجانبه کمکی به تنویر افکار عمومی نمی‌کند/ تداوم کاهش نرخ تورم

تهران- ایرنا- بانک مرکزی با تاکید بر اینکه ارزیابی یکجانبه به دور از انصاف است، ...