اقتصاد آمریکا تا یک سال دیگر بهبود نمی یابد

اقتصاد آمریکا تا یک سال دیگر بهبود نمی یابد

زمان انتشار : 1399/11/26 - 14:33

اقتصاد ایران: اقتصاددان ها عقیده دارند بسته‌های کمک مالی جو بایدن و واکسیناسیون کرونا کمک می کند اقتصاد آمریکا طی یک سال به سطح قبل از بحران کرونا بازگردد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران، نظرسنجی از ۱۲۰ اقتصاددان نشان می‌دهد بسته‌های کمک مالی جو بایدن به تقویت فعالیت‌های اقتصادی در آمریکا کمک کرده و طی یک سال آن را به سطح قبل از بحران کرونا می‌رساند ولی شاید بیش از یک سال طول بکشد تا سطح بیکاری در این کشور به سطح اوایل ۲۰۲۰ بازگردد.

 بیش از ۹۰ درصد یعنی ۵۱ نفر از ۵۶ اقتصاددانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کرده‌اند، عقیده دارند اقتصاد آمریکا طی یک سال به سطح قبل از بحران کرونا باز می گردد. ۲۳ نفر از این اقتصاددان ها ۶ ماه زمان را برای بازگشت اقتصاد آمریکا اعلام کرده‌اند.

 بیتا کارنسی، اقتصاددان ارشد در بانک تی دی می گوید:«توزیع واکسن کرونا و کارآمدی آن خوشبینی نسبت به رشد اقتصاد را بالا برده است. پیش‌بینی‌های چند ماه گذشته بهبود سریع اقتصاد را نشان داده‌اند که امیدواریم فراتر از انتظارات ما باشد».

 اقتصاد آمریکا که به دنبال رکود ۳۱.۴ درصدی در فصل بهار، ۳۳.۴ درصد در سه ماهه سوم ۲۰۲۰ رشد کرده بود، در سه ماهه چهارم به رشد ۴ درصدی رسید.

 در حالی که پیش‌بینی می شد روند رشد اقتصاد این کشور کندتر شده و به ۲.۸ درصد برسد، ولی پیش‌بینی‌ها بهتر از ۲.۳  درصدی است که در ژانویه تخمین زده شده بود.

 اقتصاددان ها در حال‌حاضر انتظار دارند رشد اقتصاد آمریکا در فصول آینده سال جاری میلادی برابر با ۶، ۵.۱ و ۴ درصد باشد. انتظار می رود رشد اقتصاد آمریکا در کل سال ۲۰۲۱ برابر با ۴.۷ درصد و در ۲۰۲۲ برابر با ۳.۵ درصد باشد. این ارقام بالاتر از ۴ درصد و ۳.۳ درصدی است که قبلا پیش بینی شده بود.

 اقتصاددانان عقیده دارند گرچه خطراتی مانند جهش ویروس کرونا و مشکلات به وجود آمده در  برنامه واکسیناسیون می‌تواند روند رشد را کندتر کند ولی عوامل مثبت در این مسیر بیشتر از خطرات آن هستند.

 هر ۵۴ اقتصاددانی که از آنها نظر سنجی شده عقیده دارند بازگشت سطح بیکاری در آمریکا به سطح ۲۰۱۹ بیشتر از یک سال طول می‌کشد و ۳۳ نفر از این اقتصاددان ها این زمان را بیش از دوسال اعلام کرده‌اند.

x

این مطالب را نیز ببینید!

مهار تورم و حمایت عملی از تولید؛ سیاست قطعی بانک مرکزی در سال ۱۴۰۲

تهران- ایرنا- رییس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پیامی با تشکر از رهبر معظم ...