قیمت بلیت قطار و هواپیما در نوروز ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد؟

قیمت بلیت قطار و هواپیما در نوروز ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد؟

زمان انتشار : 1399/11/27 - 23:58

از حدود یک سال قبل که خزان کرونا در ایران اسلامی وزان شده و  اکثر حوزه‌ها از جمله وضعیت اقتصادی متأثر از یکه‌تازی این ویروس چموش شده است، گزارش‌های مختلفی درباره وضعیت اقتصادی نهادها و قیمت‌ها اعلام شده که هیچ‌کدام نشانی از قطعیت ندارند.

یکی از مهمترین بخش‌های تأثیر پذیر از ویروس کرونا بخش حمل و نقل هوایی و زمینی بوده است که به دلیل محدودیت‌های کرونایی و کاهش سفرها با کمترین ظرفیت به فعالیت خود ادامه داده‌اند.

به گفته سیاوش امیرمکری صنعت هوانوردی به دلیل کاهش چشمگیر پروازهای خارجی، با افزایش حجم بدهی شرکت‌های هواپیمایی خارجی مواجه شده است و این میزان بدهی به تدریج در حال افزایش است و نسبت به تعداد ارقام سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

سال ۲۰۲۰ مسافرت‌های هوایی در جهان کاهش ۵۹ تا ۶۰ درصدی را تجربه کرد به طوری که در این سال میزان کاهش درآمدهای فرودگاهی ۱۱۲ میلیارد دلار بود و تعداد مسافران داخلی و بین المللی ۶۰ درصد اُفت پیدا کرد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفته است در سال ۲۰۲۰ مسافران بین المللی ۷۳ درصد و مسافران هوایی ایران ۴۶ درصد کاهش یافته‌اند و ایران با حدود ۵۲ درصد و ۶۹ میلیون دلار کاهش درآمد پروازهای عبوری و خدمات ناوبری هوایی نسبت به سال ۲۰۱۹ رتبه ۳۰ را از منظر ضرر و زیان در جهان به خود اختصاص داده است.

درحالی که به اواخر سال ۹۹ نزدیک می‌شویم برخی از مسئولان نگران ورود به فاز چهارم شیوع ویروس کرونا و به تازگی ویروس جهش یافته انگلیسی هستند که این نگرانی باتوجه به تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ چند برابر می‌شود.

هنوز محدودیتی در زمینه سفر با قظار و هواپیما مطرح نشده و تنها برخی از مسئولان از ثبات قیمت بلیت هواپیما و قطار در ایام نوروز ۱۴۰۰ صحبت کردند.

اخیرا مقصود اسعدی‌سامانی دبیر انجمن ایرلاین‌های کشور در مورد نرخ بلیت هواپیما در ایام نوروز گفته است شرکت‌های هواپیمایی در خصوص نرخ بلیت هواپیما در ایام نوروز تابع نرخ بلیت مصوب سازمان هواپیمایی کشوری خواهند بود.

به گفته وی طی ایام نوروز افزایشی در نرخ بلیت هواپیماها رخ نخواهد داد و شرکت‌های هواپیمایی با وجود خسارت‌هایی که ناشی از کرونا متحمل شدند، همچنان مطابق نرخ مصوب سازمان هواپیمایی کشوری اقدام به فروش بلیت خواهند کرد.

البته هنوز سازو کار و محدودیت‌های بخش حمل و نقل هوایی و زمینی در ایام نوروز مشخص نشده است و با توجه به احتمال شیوع موج چهارم ویروس کرونا باید منتظر اعمال محدودیت‌های جدید بود.

در زمینه بخش ریلی نیز از ابتدای بهمن ماه نرخ بلیت قطار با افزایش ۲۵ درصدی قیمت‌ها روبرو شد و به گفته میرحسن موسوی، معاون مسافری شرکت راه‌آهن این مصوبه بخش کوچکی از زیانی است که تاکنون شرکت‌های حمل‌ونقلی به دلیل شیوع ویروس کرونا متحمل شدند.

موسوی در مورد افزایش قیمت بلیت قطار در ایام نوروز ۱۴۰۰ گفت: هیچ افزایش قیمتی برای بلیت‌های ایام نوروز نداریم.

به هر روی، درباره قیمت‌های حوزه ناوگان حمل و نقل زمینی و هوایی هیچ «قطعیتی» و «ثباتی» وجود ندارد و به قول قیصر امین‌پور در «عصر احتمال» به سر می‌بریم؛ عصری که در آن، هیچ اصلی جز «احتمال» در آن یقین ندارد.

۲۲۳۲۲۷

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ واردات ماشین کارکرده آزاد شد

رشیدی کوچی، عضو کمیسیون تلفیق در توئیتی از آزاد شدن واردات ماشین کارکرده خبر داد. ...