منطقه آزادچابهار موفق عمل کرده و در حال تکمیل زیرساخت‌ها است

منطقه آزادچابهار موفق عمل کرده و در حال تکمیل زیرساخت‌ها است

زمان انتشار : 1399/11/29 - 01:28

مرتضی بانک سه‌شنبه شب در نشست شورای اداری سیستان وبلوچستان در منطقه آزادچابهار اظهار داشت:اعتماد سرمایه گذاران به مناطق آزاد موجب رونق اقتصادی و جهش تولید شده است.

وی با بیان اینکه میزان جذب سرمایه گذاری در مناطق تاییدی بر رویکرد توسعه‌ای در این مناطق است، خاطرنشان کرد: سهولت کسب و کار، اولویت تعاملات اقتصادی در جهان است که مناطق آزاد باید در این چارچوب و در راستای تسهیل امور تلاش کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و اقتصادی بیان کرد: بسیاری از مشکلات پیش رو مرتفع شده و باید شورای برنامه ریزی شهرستان براساس سیاست گذاری منطقه آزاد انجام شود.

وی گفت: یکسال از مصوبه الحاق شهر و روستاها به محدوده منطقه آزادچابهار گذشته است و خوشحالیم که این اقدام خوب انجام شد.

بانک ادامه داد: منطقه آزادچابهار با الحاق شهر و روستاها وظیفه سنگین خدمات رسانی را برعهده دارد.

مشاور رییس جمهوری با اشاره به اینکه همه ما براساس مسوولیت‌هایی که داریم فعالیت ها را به نحو احسن انجام دهیم و در چارچوب قوانین اقدامات گسترده ای برنامه ریزی و اجرا کنیم.

وی گفت: با ایجاد زیرساختها می توان فعالیت های اقتصادی، اشتغالزایی و تولیدی انجام داد و سرمایه گذاران می توانند در هفت منطقه آزاد حضور داشته باشند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: وجود زیرساخت‌های برق، آب، تلفن و اینترنت از موارد مهم برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد است و احساس امنیت نیز باید حتما مد نظر قرار داشته باشد.

وی ادامه داد: باید از همه امکانات ملی و بین المللی استفاده کرد، هر چه سرویس بهتری ارائه دهیم سرمایه گذاری بیشتری جذب می شود.

دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: دخالت های بی مورد، سختگیری های زیاد، قوانین و مقررات دست و پاگیر و بروکراسی نباید سبب کَند شدن روند سرمایه گذاری ها شود ما باید شرایط و فضا را تسهیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه مناطق آزاد که با مصوبه مجلس ایجاد شده جزیی از توسعه اقتصادی کشور هستند، خاطرنشان کرد: مناطق آزاد در ایران بعنوان یک پدیده موفق عمل کرده اند.

بانک افزود: در شرایط سخت اقتصادی و کرونا کشور کارهای بزرگ و پیشرفت های خوبی انجام شده که قابل تقدیر است.

وی اظهار داشت: سرمایه گذاران با همدیگر در ارتباط هستند پس ما باید شرایط را برای آنها تسهیل کنیم و نباید آنان را از فعالیت ها دلسرد کنیم.

مشاور رییس جمهوری تصریح کرد: تنها راه حضور در بازارهای جهانی و جذب سرمایه خارجی سهولت کسب وکار است.

وی بیان کرد: برتری نسبی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مقایسه با سایر بخش های کشور مشهود است.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز با قدردانی از تلاش مسوولان برای پیگیری مطالبات و مشکلات مردم اظهار داشت: همراهی مردم با برنامه ها و اقدامات خوب قابل تقدیر است.

احمدعلی موهبتی افزود: برای توسعه بندر چابهار یک میلیارد دلار هزینه شده و ۱۶ کارگاه عمرانی در حال کار است و ۶ کارگاه دیگر هم اضافه خواهد شد.

وی بیان کرد: اقدامات بسیار خوب از جمله گازرسانی، روکش آسفالت و آبرسانی در استان حکایت از توجه مسوولان نظام دارد و علاوه بر اینها فعال شدن مرز ریمدان و بعدها فعال شدن مرزهای کوهک و پسابندر از دیگر فعالیتها و خدمات دولت در منطقه است.

وی گفت: منطقه آزادچابهار با زیرساخت ها و داشتن مرز هوایی، زمینی و دریایی باید برای توسعه کل استان و منطقه نقش آفرینی کند.

استاندار سیستان وبلوچستان تصریح کرد: در پتروشیمی قرار بود ۲۰ میلیارد سرمایه گذاری شود ولی محقق نشد.

موهبتی ادامه داد: سرمایه گذاران را باید تکریم و شرایط را فراهم کرد تا فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری انجام دهند.

وی بر توسعه سواحل مکران تاکید و خاطرنشان کرد: همه مدیران کل در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه اول هر ماه در چابهار حضور داشته باشند.

مدیرعامل منطقه آزادچابهار نیز از خدمات ویژه استاندار و مسوولان قدردانی کرد و گفت: در ۲ سال اخیر مهیا کردن فضا برای استقرار ادارات کل و تسری قانون فراهم و بسیاری از امور تسهیل شده است.

عبدالرحیم کردی افزود: تفکیک وظایف و پیگیری مشکلات، صدور احکام برخی مدیران، تهیه طرح جامع، استقرار هیات تطبیق مصوبات شوراهای شهر و روستا چابهار بخشی از موارد مهم انجام شده است.

وی بیان کرد: یکی از کارهای خوب در منطقه آزادچابهار راه اندازی سامانه جی آی اس است که خدمات سرمایه گذاری در آن انجام می شود.

رییس هیات مدیره منطقه آزادچابهار تصریح کرد: در محدوده ۱۴ هزار هکتاری خدمات سرمایه گذاری و واگذاری زمین بصورت هوشمند انجام می شود و اراضی مختلف بصورت شفاف برای اجرای هر طرحی آماده شده است.

کردی گفت: تمام خدمات شهرسازی با یک سامانه هوشمند انجام می شود و پرونده های ملکی برای واگذاری دارای اطلاعات کامل است.

دبیر توسعه سواحل مکران نیز گفت: اقدامات لازم برای توسعه سواحل مکران شامل ۶ شهرستان چابهار، کنارک، دشتیاری در سیستان وبلوچستان و جاسک، سیریک و میناب در استان هرمزگان در حال انجام است.

عادل مزاری گفت: همه باید کمک کنند تا بتوانیم سند توسعه سواحل مکران به پیش ببریم و جوامع محلی نیز از آنها بخوبی بهره مند شوند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور بهمراه معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور مناطق و معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد امروز سه شنبه وارد فرودگاه کنارک شدند.

بازدید از پروژه زیرساختی بزرگراه چابهار – کنارک، شرکت در شورای اداری استان سیستان‌ و بلوچستان با حضور استاندار، مدیران کل و مسوولان اجرایی استان و شهرستان های چابهار، کنارک و دشتیاری در سالن همایش‌های بین‌المللی منطقه آزاد، افتتاح خانه فرهنگ کمالان، پروژه‌های اقتصادی، پروژه‌های مسوولیت اجتماعی خانه های امید، زمین‌های چمن روستایی و مدارس و بازدید از پتروشیمی، پروژه‌های عمرانی، زیرساختی، گردشگری، ورزشی و اجتماعی از جمله برنامه‌های سفر مرتضی بانک به جنوب این استان است.

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ توافق وزارت راه و شهرسازی با نیروهای مسلح برای تامین ۵ هزار هکتار زمین نهضت ملی مسکن

تهران- ایرنا- سرپرست معاونت املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن از توافق با ...