بانک‌ها برای تامین مالی صنعت پتروشیمی راهبرد مشترک تعریف کنند

بانک‌ها برای تامین مالی صنعت پتروشیمی راهبرد مشترک تعریف کنند

زمان انتشار : 1399/11/29 - 05:25

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روابط ‌عمومی بانک صادرات ایران، حجت‌اله صیدی در نشست تخصصی  «تامین مالی از طریق بخش خصوصی و نقش بانک‌ها در توسعه صنعت پتروشیمی» که در جریان دومین نمایشگاه و همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی در جزیره کیش برگزار شد، اظهار داشت: بانک صادرات ایران در ارائه خدمات به صنعت پتروشیمی دارای تجربه  موفقیت‌ آمیزی است و این صنعت پیشران ظرفیت‌های زیادی دارد که استفاده از آنها موجب رشد کشور می‌شود.

وی با بیان این که صنعت پتروشیمی طی دو سال سخت اخیر و در  تنگناهای بین‌المللی بخش زیادی از ارز آوری کشور را به عهده داشته است، افزود:  تجربه چند سال اخیر نشان می‌دهد که اگر بخواهیم الگوها و ابزارهای تأمین مالی را در بانک‌ها یا بازار سرمایه تعریف کنیم، صنعت پتروشیمی واجد همه این شرایط بوده و تمامی ابزارهای مالی در این صنعت کاربرد دارد.

مدیرعامل بانک صادرات ایران  افزود: این ابزارها از نظر ریسک، زمان کوتاه ‌مدت و بلند مدت، ریالی و ارزی در صنعت پتروشیمی کاربرد دارند و اغلب بانک‌ها نیز در تعامل با این صنعت فعال بوده‌اند.

وی از تلاش‌های صورت گرفته در این صنعت توسط سازندگان تجهیزات، شرکت‌های تحقیق و توسعه و دانش‌بنیان قدردانی کرد و گفت: از مواردی که در  همایش‌ها کمتر به آن توجه می‌شود، این است که قطعنامه‌ای صادر شود و همه متعهد به انجام آن باشند تا برای تحقق مفاد آن تلاش کنند.

مدیر عامل بانک صادرات ایران با تاکید بر اینکه اگر یک ماموریت اصلی داشته باشیم، توسعه کشور است، پیشنهاد کرد بانک‌ها با توجه به متغیرهای مهم اثرگذار در مسایل داخلی و بین‌المللی در ماه‌های پیش رو، برای تأمین مالی صنعت پتروشیمی برنامه راهبردی و مشترک پنج ساله تعریف و عملیاتی کنند.

وی گفت: تأمین مالی توسط  شرکت‌های تامین سرمایه در بورس نیز باید توسط بانک‌ها تضمین شود و از این رو بانک‌ها در کنار آنها نیز ایستاده‌اند.

صیدی با بیان این که برای صدور ضمانت‌های ارزی در داخل کشور محدودیتی وجود ندارد، از آمادگی بانک صادرات ایران برای صدور این نوع ضمانت‌ها خبر داد.

x

این مطالب را نیز ببینید!

عرضه ۳۷۲ میلیون دلار در سامانه نیما

تهران- ایرنا- بر اساس اعلام بانک مرکزی مجموع امروز (۱۸ بهمن ماه، ۱۴۰۱) ارز عرضه ...