تولید نخستین داروی گیاهی ضد کوکسیدیوز طیور

تولید نخستین داروی گیاهی ضد کوکسیدیوز طیور

زمان انتشار : 1399/11/29 - 06:10

اقتصاد ایران: قائم مقام مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان کشورمان از تولید نخستین داروی دامپزشکی گیاهی ضد کوکسیدیوز طیور با نام کوکسی میسین باریج در این شرکت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران،  سارا حجازی، قائم مقام یک شرکت دانش بنیان درباره تولید داروی دامپزشکی گیاهی ضد کوکسیدیوز طیور با نام کوکسی میسین باریج گفت: محققان این شرکت در راستای حمایت از تولید داخلی و جلوگیری خروج ارز از کشور این داروی گیاهی مورد استفاده طیور را روانه بازار کردند.

وی افزود: کوکسی میسین باریج از گیاه درمنه خزری یا گواندواش با نام علمی ( Artemisia annua L) از خانواده کاسنی‌ و جنس درمنه ساخته شده است.

حجازی با اشاره به اینکه داروهای ضد کوکسیدیوز محدودیت‌هایی را برای استفاده طیور ایجاد می‌کند، اظهار داشت: کوکسی میسین باریج هیچ‌گونه محدودیتی ندارد، برای انواع طیور قابل استفاده است و هیچ‌گونه عوارضی در گوشت و تخم مرغ برای انسان ایجاد نمی‌کند.

دامپزشک مرکز تحقیقات این شرکت نیز در این زمینه گفت: داروهای ضدکوکسیدیوز بطور معمول مقاومت دارویی ایجاد می‌کنند و نمی‌توان در دوره بعدی برای گله طیور از آن استفاده کرد در حالی که مرغدار می‌تواند کوکسی میسین باریج را در دوره‌های متوالی و در هنگام بروز بیماری استفاده کند.

فاطمه عندلیب افزود: بیشتر داروهای ضدکوکسیدیوز موجود در بازار با آنتی‌بیوتیک‌ها و سایر ضد کوکسیدیوزها تداخل دارویی دارد و در صورت استفاده همزمان می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت در سطح گله ‌شود در صورتی که کوکسی میسین باریج هیچ‌گونه محدودیت و منع مصرف ندارد.

وی تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده نیز مشخص شد کوکسی میسین باریج® موجب افزایش سطح سیستم ایمنی سلولی و سطح همورال نیز می‌شود.

این مسئول فنی با اشاره به اینکه در میان بیماری های انگلی طیور کوکسیدیوز یکی از مهم‌ترین‌ بیماری‌ها محسوب می شود و می‌تواند خسارت زیادی به پرورش دهندگان طیور واردکند، گفت: کوکسی میسین باریج® بطور کامل  گیاهی است و برای پیشگیری و کنترل کوکسیدیوز طیور ناشی از گونه‌های مختلف ایمریا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عندلیب یادآور شد: گیاه درمنه خزری در شمال ایران وجود دارد، در فصل پاییز برداشت می‌شود و دارای خاصیت اووسیت کشی بالابب است که به همین علت موجب کاهش شمار اووسیت ها و در نتیجه افزایش وزن گله، بهبود وضعیت فیزیولوژیکی گله و کاهش چشمگیر شمار تلفات گله می‌شود.

وی در خصوص مکانیسم درمان این داروی گیاهی توضیح داد: آرتمیزینین (Artemisinin) ماده موثره این داروی گیاهی دامپزشکی است که باعث افزایش فعالیت آندوپراکسیدازی سلول می شود که به نوبه خود موجب افزایش رادیکال های آزاد در سطح عامل ایجاد کننده بیماری است.

وی یادآورشد: رادیکال های آزاد در القای استرس اکسیداتیو موثر بوده و موجب آلکیله کردن پروتئین ها در تک یاخته شده و در نهایت موجب جلوگیری از رشد و تکثیر آن می‌شود.

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ مبارزه با علف‌های هرز در ۳۴ هزار هکتار از کشتزارهای استان تهران

شهرری – ایرنا – رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از مبارزه با علف های ...