وزیر راه: بازسازی شهر زلزله‌زده سی‌سخت به سرعت آغاز می‌شود

وزیر راه: بازسازی شهر زلزله‌زده سی‌سخت به سرعت آغاز می‌شود

زمان انتشار : 1399/12/01 - 12:50

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، محمد اسلامی امروز(جمعه)  در جمع مردم شهر زلزله زده سی سخت گفت: حامل سلام ویژه رئیس جمهور برای مردم عزیز سی سخت هستم و امیدواریم با برنامه همه جانبه دولت کار بازسازی به سرعت شروع شود.

وی ادامه داد:پس از ارزیابی خسارت وارده به تک تک خانه ها، مغازه و زیرساختها برای همه تشکیل پرونده خواهد شد و دولت برای تخصیص بودجه ، کمک بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای بازسازی منطقه برنامه ریزی می کند.

وزیر راه که پیش از صحبت با مردم درد دل های آنها را شنیده بود با شاره به بخشی از دغدغه های ساکنان شهر سی سخت گفت: در برنامه ریزی ها وامهای قبل از زلزله نیز مد نظر قرار می گیرد و برای پرداخت قبوض  آب و برق نیز از دولت معافیت هایی برای مردم خواهیم گرفت.

اسلامی با اشاره به جاده سی سخت که هفته پیش به دلیل ممانعت کمیسیون محیط زیست مجلس کار ساخت آن متوقف شده بود گفت: دولت مکلف است این جاده را بسازد و همین حالا از مدیر کل راه خواسته ام که بلافاصله برای تکمیل جاده اقدام کند.

وی یادآوری کرد: همه مسئولان وظیفه دارند شرایطی مهیا کنند که خسارات دقیق و بدون تبعیض ارزیابی شود و مصالح ساخت تا پای کار بیایدتا مردم جز دردسر خانه های آسیب دیده مشکل دیگری نداشته باشند.

اسلامی از مردم خواست که در بازسازی و ساخت دوباره خانه ها سخت گیری کنند تا در آینده دچار ضرر و زیان دوباره نشوند.

وزیر راه و شهرسازی با همراهی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور  برای بررسی وضعیت شهر زلزله زده سی سخت صبح جمعه وارد این شهر شدند.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی۵.۶ دهم ریشتر ، ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه ؛۲۹ بهمن ماه شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند.

مرکز لرزه نگاری کشور اعلام کرد این زمین لرزه در عمق ۸ کیلومتری زمین اتفاق افتاده است .

زلزله در فاصله ۱۰ کیلومتری سی‌سخت در کهگیلویه و بویراحمد ، ۱۹کیلومتری کمه در استان اصفهان و ۲۴ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داده است .

این زمین لرزه در شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت هم احساس شد.

۱۲ اردیبهشت سال ۹۷ نیز زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر در شهرهای یاسوج و دنا اتفاق افتاد و خساراتی به هر دو شهرستان وارد شد.

سی سخت با ۷ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد. بر اساس گزارشهای  اولیه ۷۸ روستای شهرستان دنا در زلزله خسارت جدی دیده اند و برخی منازل مسکونی صد در صد تخریب و غیر قابل سکونت شده اند.

زمین لرزه سی سخت خسارت جانی نداشته است اما ۶۱ نفر مصدوم شده اند و آنچنان که استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفته است خسارات زلزله روز ۲۹ بهمن بیش از حد تصور است.

x

این مطالب را نیز ببینید!

ترافیک سنگین در محور چالوس، هراز و آزادراه قزوین – رشت

تهران – ایرنا – مرکز مدیریت راه های کشور اعلام کرد: در دومین روز از ...