پیش‌بینی افزایش قیمت گوشت قرمز /عرضه دام کاهش یافت


 معمولا ماه آخر سال زمانی برای تامین کالاهای پر مصرف ایام نوروز بوده و یکی از این کالاها گوشت قرمز است. در حال حاضر گوشت قرمز از گران‌ترین منابع پروتئینی برای خانواده‌ها به شمار می‌رود و برخی امکان خرید آن‌ها را ندارند.

با نزدیک شدن به ایام نوروز مانند یک سنت نانوشته قیمت این کالا رو به افزایش می‌گذارد که نتیجه جو بازار نوروز و افزایش تقاضا است. امسال شرایط متفاوت است به دلیل کرونا، افزایش تقاضا که بر بازار تاثیرگذار است رخ نداده، اما دامداران زیان دیده از گرانی نهاده‌ها تصمیم گرفته‌اند به امید افزایش قیمت در روزهای پایان سال دام خود را کمتر عرضه کنند که خود موجب افزایش قیمت شده است.

به گفته فعالان بازار گوشت قرمز، از چند روز پیش دلیل تازه‌ای برای افزایش قیمت این کالا در بازار پیدا شده است. بارندگی در کشور به ویژه در غرب کشور موجب شده عرضه دام توسط دامداران به بازارهای شهرهای بزرگ از جمله پایتخت کاهش بیشتری داشته باشد.

علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی، با بیان اینکه در هفته‌های اخیر شاهد کاهش عرضه دام توسط دامداران هستیم، اظهار کرد: امید به بهبود بازار گوشت قرمز در ایام منتهی به نوروز موجب شده دامداران نسبت به عرضه دام خود تعلل کنند.ملکی ادامه داد: دامدارن روزهای سخت اقتصادی را در سالجاری پشت سر گذاشتند چراکه هزینه پرورش دام افزایش قابل توجهی داشت و همزمان با آن تقاضا به دلیل شیوع کرونا کاهش یافت.

 وی با تاکید بر اینکه دامداران به دنبال جبران زیان هستند، افزود: دامداران به خیال اینکه نوروز این فرصت را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد عرضه دام خود را کاهش داده‌اند.

ملکی با اشاره به بارندگی‌های اخیر در کشور از کاهش بیشتر دام به بازار خبر داد.وی گفت: در حال حاضر مسیرهای که دام از غرب کشور از طریق آن‌ها به بازار شهرهای بزرگ از جمله پایتخت عرضه می‌شد، بسته یا عبور از آن‌ها به کندی انجام می‌شود.

ملکی افزود: به طور مثال گردن اسدآباد در غرب کشور که مسیر تامین دام پایتخت بود به دلیل بارش سنگین تقریبا مسدود شده است.

وی پیش بینی کرد که در هفته پیش رو شاهد افزایش بیشتر قیمت دام و در نتیجه گوشت قرمز باشیم.ملکی قیمت عمده حال حاضر هر کیلوگرم گوشت گوسفندی برای مراکز عرضه را ۱۱۵ تا ۱۱۸هزار تومان عنوان کرد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی اظهار کرد: متوسط قیمت هر کیلوگرم شقه بدونه دنبه برای مصرف کننده معمولا ۱۰ درصد بیشتر از قیمت عرضه عمده و بیش از ۱۳۰ هزار تومان است.

بر اساس این گزارش؛ ابتدای بهمن ماه قیمت هر کیلوگرم شقه بدونه دنبه گوسفندی برای مصرف کننده در حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان بود، در نیمه ماه به حدود ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار تومان و اکنون به بیش از ۱۳۰ هزار تومان رسیده است.

۲۲۳۲۲۳

دکمه بازگشت به بالا