نوآوری به داد آب‌های آلوده به نیترات رسید۲۶۲۹۷۶۳

نوآوری به داد آب‌های آلوده به نیترات رسید۲۶۲۹۷۶۳

زمان انتشار : 1399/12/02 - 06:14

اقتصاد ایران: محققان با استفاده از ریزجلبک‌ها روشی نوین و کم هزینه برای حذف نیترات از آب آلوده ارائه دادند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از معاونت علمی و فناوری، آب آشامیدنی دارای میزان استانداردی از عناصر است. مصرف آن نیاز بدن به عناصر گوناگون را رفع می‌کند. اما مقدار آن نباید از میزان خاصی بالاتر باشد. زیرا برای سلامتی مشکلاتی را ایجاد می‌کند. نیترات یکی از عناصر موجود در آب است که میزان بالای آن در آب بسیار برای سلامتی زیان دارد.

وجود این عنصر در مقادیر بالا در آب آسیب‌های جدی را به سلامت وارد می‌کند که می‌توان به بروز سرطان خون و ایجاد مشکلات بینایی اشاره کرد.

در همین راستا روشی نوین برای حذف این ترکیب از آب با انجام طرحی پژوهشی ارائه شد. «حذف نیترات از آب با استفاده از ترکیب ریز جلبک و دنیتریفایرها مصرف کننده هیدروژن» عنوان آن است که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد.

ارائه یک رویکرد نوین برای تصفیه زیستی آب آلوده به نیترات، بررسی چگونگی تاثیر متقابل ریزجلبک سبز و دنیتریفایر اتوتروف برای تعامل سینرژیک جهت افزایش راندمان حذف، کاهش زمان و هزینه های مربوط به فرایند تصفیه و حل مشکل منابع آبی آلوده در ایران اهدافی است که در این طرح پژوهشی دنبال شد.

فریبا رضوانی مجری این طرح پژوهشی گفت: چاه‌های آب اطراف تهران حاوی نیترات بالایی هستند که این طرح با هدف حذف نیترات از آب انجام شد. گرچه روش‌های گوناگون شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی برای حذف این عنصر از آب وجود دارد اما هر یک از آنها مزایا و معایب خود را دارد. به عنوان مثال در روش فیزیکی پس از تصفیه آب، شورآبی تولید می‌شود که خود حاوی نیترات است و رهاسازی آن در محیط زیست آلودگی ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: روش بیولوژیک یکی از راهکارهای دیگر برای حذف نیترات است که از منابع کربن آلی مانند الکل‌ها در آن استفاده می‌شود تا میکروارگانیسم‌ها با مصرف آن نیترات را حذف کنند اما در این روش نیز هالومتان که ماده‌ای سرطان زا است تولید می‌شود. اگر چه در این روش به علت مصرف نیترات توسط میکروارگانیسم‌ها حذف آن کامل انجام می‌شود اما مشکلات خود را دارد. در این روش منبع کربن و انرژی یکی است.

رضوانی بیان کرد: اما در نوع دیگری از روش بیولوژیک منبع انرژی و کربن متفاوت است و از دی اکسید کربن به عنوان منبع کربن و هیدروژن منبع انرژی استفاده می‌شود. در این طرح نیز از این روش به عنوان پایه کار استفاده شد. در این طرح از ترکیب ریزجلبک‌ها، میکروارگانیسم‌های اتوتروف مصرف کننده هیدروژن و دی اکسیدکربن در مجاورت نور نیترات در کمترین زمان ممکن حذف شد.

به گفته وی، نور به صورت پیوسته اعمال نشد و سیکل روشنایی و تاریکی را در آن داشتیم. یکی از مزایای آن حذف دی اکسید کربن است. البته برای جداسازی راحت‌تر و سریع‌تر این میکروارگانیسم‌ها از مرحله تصفیه و پس از آن از روش گرانول سازی استفاده شد. پایلوت طرح با موفقیت انجام شد و اکنون در مراحل ثبت بین المللی اختراع قرار داریم.

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ خسارت ۶۰ درصدی سرمای بهاره به باغات مشگین شهر

اردبیل-ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از خسارت ۶۰ درصدی سرمازدگی ...