مضر بودن فناوری ۵G برای سلامتی اثبات نشده است

مضر بودن فناوری ۵G برای سلامتی اثبات نشده است

زمان انتشار : 1399/12/03 - 23:26

به گفته رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، قرار گرفتن در در فاصله نزدیک یک متری هر تابش الکترومغناطیسی به ‌مدت طولانی ضرر دارد اما تاکنون هیچ مستندی در زمینه مضر بودن فناوری ۵G برای سلامتی و حوزه خدمات عمومی حمل و نقل رصد نشده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایسنا، وحید یزدانیان در نشست خبری همزمان با پنجاهمین سالگرد تاسیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات که به صورت مجازی برگزار شد، درباره اخبار و شنیده‌ها مبنی‌بر خطرات فناوری ۵G اظهار کرد: ما نمی‌توانیم به بهانه مطالعات و احتمالات روند سازندگی و توسعه را تعطیل کنیم. البته بر این باور هستیم که باید امنیت مردم ما حفظ شود. پروژه‌ها و تحقیقات مفصلی درباره تابش امواج الکترومغناطیس با نهادهای مسوول انجام دادیم و این پروژه‌ها ما را به این نتیجه رساند و به سازمان تنظیم مقررات ارتباطات هم ارائه کردیم که این تابش‌ها برای سلامتی مردم مضر نیست.

وی ادامه داد: البته اگر شما در فاصله نزدیک یک متری آنتنی به مدت طولانی قرار بگیرید، ضرر دارد و هر تابش الکترومغناطیسی این زیان را خواهد داشت. اما در زمینه ۵G که یک فناوری نو است، تا کنون هیچ مستندی در زمینه مضر بودن این فناوری برای سلامتی و حوزه خدمات عمومی حمل و نقل رصد نشده است. ما مطالعات حوزه ۵G‌ را هم در زمینه تابش و غیرتابش انجام می‌دهیم و به این جمع‌بندی نرسیده‌ایم. توسعه و سازندگی کشور را نمی‌توان معطل این موارد کرد. فناوری ۵G آمده و در دنیا استفاده می‌شود.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات‌ همچنین خاطرنشان کرد: بعضی افراد به لحاظ شئون اخلاقی به ۴G و ۵G نقد دارند، در حالی که اگر کسی بخواهد از شبکه برای نیازهای ارتباطی استفاده کند، با ۴G و نسل قبلی ارتباطات سیار هم می‌توان انجام داد. فناوری ۵G‌ کاربرد استفاده‌های مفیدی دارد که برای کشور ضروری است. ‌زمانی که به پوشش کامل و پاسخ بلادرنگ و با کمترین تاخیر دارید، برای پزشکی از راه دور و خودروی خودران هوشمند، سراغ ۵G می‌روید، در مواردی که نمی‌تواند انتظار قطعی شبکه را داشته باشد و با شبکه قدیمی که در مناطقی پوشش ندارد مواجه شود.

فاز آزمایشی ۶G از فروردین استارت می‌خورد

یزدانیان با بیان اینکه تحقیقات برای راه‌اندازی ۵G عقبه گسترده‌ای با دانشگاه‌ها داشت، گفت: به مرور فعالان بخش خصوصی و شرکت‌های تولیدکننده و اپراتورها وارد شدند، به لحاظ نیاز به تجهیزات و آنگاه پایلوت ۵G‌ در پژوهشگاه کلید خورد. در زمینه ۶G هم در حال حاضر مطالعات اولیه خود را با دانشگاه‌ها آغاز کردیم. به لحاظ دانشی، این فناوری اختلاف اندکی با ۵G‌ دارد و مقدمات فاز مطالعاتی و آزمایشی این فناوری از فروردین ماه استارت می‌خورد.

وی درباره اینترنت اشیا و ملاحظات امنیتی مربوط در لایه دسترسی کاربران بیان کرد: گفت: با همکاری سازمان فناوری اطلاعات، موضوع اطفای حریق جنگل‌ها را پیگیری کردیم و در اختیار شرکت‌های خصوصی قرار دادیم. اما گسترش اینترنت اشیا در کشور ملاحظات امنیتی دارد و ما سند امنیت IoT را انجام دادیم و در اختیار مسوولان قرار داده‌ایم. با  توجه به پیشنهادات ارائه‌شده، توسعه IoT هم در کشور مشکلی نخواهد داشت. در این زمینه ما اطلاع‌رسانی کاملی در اختیار سیاست‌گذاران قرار داده‌ایم.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه توسعه خودروی خودران هوشمند در کیش، با همکاری ستاد حمل و نقل هوشمند و منطقه آزاد کیش عملا کاربردی از IoT است، گفت: گسترش این فناوری  با توجه به ملاحظات امنیتی خواهد بود. خودروی هوشمند مراحل مختلفی دارد. قدم اول، استفاده از ماژول‌های هوشمند در خودروهای فعلی است که از مکانیکی به الکتریکی تبدیل شود، بعد ماژول‌ها به آن اضافه شده و به خودروی تمام‌الکتریکی تبدیل می‌شود اما همچنان از هوش راننده استفاده می‌شود.

تولید خودروی خودران بین ۵ تا ۱۰ سال زمان می‌خواهد

یزدانیان ادامه داد: کم‌کم ماژول‌های در اختیار راننده کم و با ماژول هوشمند جایگزین می‌شود تا در یک چشم‌انداز چندساله به تولید خودروی خودران بدون راننده برسیم. پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم اکنون برای الکتریکی کردن یک سری از ماژول‌ها با یکی از خودروسازان کشور وارد مذاکره شده و برای بهینه‌سازی و طراحی این ماژول‌ها اعلام آمادگی کرده است. بین پنج تا ۱۰ سال زمان نیاز است که خودروی کاملا خودران داشته باشیم و مهمترین زیرساخت ارتباطی آن نیز ۵G است که باید توسعه یابد.

وی با اشاره به اقداماتی که این پژوهشگاه در خصوص پروژه‌های فضایی انجام شده است، گفت: از آنجایی که هدف راهبردی کشور دستیابی به مدار ژئوی زمین است، مطالعاتی در پژوهشگاه ICT در این حوزه انجام و دو پروژه کلیدی را اجرایی کردیم. پروژه ایستگاه زمینی و محموله مخابراتی باند ku برای ماهواره ناهید امسال به پایان رسید و تحویل پژوهشگاه فضایی شد. این محموله مخابراتی برای مدار لئو طراحی شده و ماهواره ناهید در دید دو ایستگاه زمینی قرار می‌گیرد. مدل کیفی محموله طراحی و تست‌های آن انجام شد و مدل مهندسی آن را تحویل پژوهشگاه فضایی داده‌ایم.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: پروژه دوم، مربوط به مدل مهندسی تک‌ترانسپوندری باند ku و مدل کیفی دو ترانسپوندری برای ماهواره‌های زمین آهنگ است که به دانش فنی این فناوری رسیده‌ایم. طراحی این پروژه انجام شده و در حال تست هستیم. بین ۷۰ درصد تست‌ها با موفقیت انجام شده است. تست‌های کیفی و مهندسی زمان‌بر است. پروژه نخست با موفقیت تحویل پژوهشگاه فضایی شده و تا دو ماه دیگر به شرط موفقیت تست‌ها، مدل مهندسی تک‌ترانسپوندری و مدل کیفی دوترانسپوندری را در ماهواره‌های زمین آهنگ ارائه خواهیم کرد.

دستاوردهای پژوهشگاه ارتباطات برای توسعه سازندگی

یزدانیان با بیان این‌که ۵۰ سال پیش در چنین روزهایی قدیمی‌ترین مرکز تحقیقی پژوهشی فناوری اطلاعات در منطقه خاورمیانه با همکاری ایران و ژاپن راه‌اندازی شد، گفت: طی۵۰ سالی که از حیات این مرکز گذشته است، دستاوردهای بزرگی برای توسعه سازندگی کشور داشته است و توانسته‌ایم میزان قابل توجهی محصول تولید کنیم. در سال‌های ۶۶-۶۷ مطالعات سوئیچ آغاز و به واسطه آن مراکز تلفنی بومی ساخته شد. هدف از این مطالعات دسترسی مناطق کم‌برخوردار به ارتباطات بود که این روند همچنان ادامه دارد. پس از آن هم تلفن‌های بی‌سیم وارد میدان شدند و به همین ترتیب توسعه ارتباطات آغاز شد.

وی ادامه داد: شرکت‌های فعال در حوزه مخابرات، از ظرفیت آزمایشگاهی پژوهشگاه فناوری اطلاعات استفاده کرده‌ و امروز به بدنه تولیدکنندگان مخابراتی کشور تبدیل شده‌اند. اکنون سه پژوهشکده ارتباطات، فناوری اطلاعات و امنیت و همچنین مرکز هوش مصنوعی به پژوهشگاه فناوری اطلاعات اضافه شده‌اند. علاوه بر این مرکز مطالعات راهبردی فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال نیز ذیل پژوهشگاه تاسیس شده است.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره دستاوردهای اخیر پژوهشگاه گفت: نوسازی پژوهشگاه ارتباطات یکی از دستاوردهای مهمی است که باید آن را به دست بیاوریم. اکنون بیش از ۱۲۰ عضو هیات علمی و ۲۰۰ پژوهشگر در این پژوهشگاه فعال هستند. پژوهشگاه در حوزه شبکه ملی اطلاعات وقت و انرژی زیادی گذاشته است. یکی از مکان‌هایی که مطالعات گسترده‌ای را در این زمینه انجام داده، پژوهشگاه ارتباطات است و مستندات متعددی تهیه شده و در دسترس مراجع ذی‌صلاح قرار گرفته است.

تهیه گزارش‌های رصدی برای آگاهی از روند تحولات ارتباطات

یزدانیان با بیان اینکه بخش دیگری از کار که در یک سال و نیم اخیر در پژوهشگاه انجام شده، تهیه گزارش‌های رصدی است، اظهار کرد: وزارت ارتباطات این مطالبه را داشت که از روند تحولات ارتباطات در جهان مطلع شود و موضوعات مبتلابه بخش برای آن‌ها تهیه، تدوین و ارسال شود. اکنون ۱۶ عنوان گزارش رصدی تهیه شده و در اختیار وزارت ارتباطات قرار گرفته است. بررسی تاثیر شیوع کرونا، مدل‌های جدید رگولاتوری، راه‌های مقابله با قاچاق و سرقت گوشی همراه، احصا طیف‌های فرکانسی مورد نیاز در نسل پنجم ارتباطات تعدادی از عناوین گزارش‌های رصدی است که توسط پژوهشگاه تدوین و برای دستگاه‌ها ارسال شده است.

وی تاکید کرد: با شرکت ارتباطات زیرساخت نیز تفاهم نامه‌های زیادی به امضا رساندیم و نخسین پایلوت نسل پنجم ارتباطات در پژوهشگاه راه‌اندازی و بهره‌برداری شد. در زمینه خودروهای خودران و هوشمند نیز تفاهمات گسترده‌ای داشتیم و پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه خودروهای هوشمند و ماهواره را استارت زدیم. طی سال‌های مختلف بر اساس نیازهای بخش و تحریم‌هایی که علیه ایران وجود داشت، ما موضوع تحریمی را بررسی و تجهیزاتی که کشور نیاز داشت را احصا کردیم تا برای برآورده کردن آن نیازها قدم‌های لازم را برداریم.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: یکی از موضوعاتی که به صورت مطالعاتی در پژوهشگاه ICT به آن پرداخته شد، بررسی وضعیت تحریم محصولات حوزه ICT و شناسایی محصولات استراتژیک این حوزه بوده است. در این راستا نمونه آزمایشگاهی تجهیزات مالتی پلکسینگ پرظرفیت نوری برای شبکه انتقال زیرساخت با همکاری بخش خصوصی در این پژوهشگاه ساخته شد و منتج به ساخت تجهیزات بومی DWDM و CWDM برای شبکه مخابراتی کشور شد.

یزدانیان خاطرنشان کرد: این تجهیزات برای افزایش ظرفیت انتقال کشور مورد نیاز بود و تحریم آن ضربه سختی به شبکه زیرساختی ما وارد می‌کرد. به همین دلیل مطالعات در این زمینه انجام و محصولات با همکاری بخش خصوصی ساخته شد. نمونه آزمایشگاهی با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت مخابرات بهینه‌سازی و به تولید محصولی منجر شد که این محصول اکنون در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید ۱۰ محصول سخت‌افزاری استراتژیک در سال آینده

وی با بیان اینکه در نظر داریم سال بعد، ۱۰ محصول سخت‌افزاری استراتژیک را با سرمایه‌گذاری مناسب تولید کنیم، گفت: این پیشنهاد را با سندیکای مخابرات در میان گذاشته‌ایم و در قالب پروژه تولیدی و سرمایه‌گذاری مشترک، جلو می‌بریم و لیست این محصولات ابتدای سال ۱۴۰۰ اطلاع‌رسانی خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پروژه‌های مطالعاتی که در خصوص بلاک‌چین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در این پژوهشگاه انجام شده است، گفت: پروژه مطالعاتی جلوگیری از سرقت گوشی و ردیابی گوشی‌های مسروقه بر بستر فناوری بلاک‌چین را در قالب یک محصول عملیاتی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه کردیم و این مدل، مورد استقبال معاون دادستانی کشور هم قرار گرفته است. الگوی تهاتر پهنای باند بر مبنای فناوری بلاک‌چین را نیز به شرکت ارتباطات زیرساخت ارائه کرده‌ایم.

یزدانیان ادامه داد: در مورد پروژه‌های مطالعاتی هوش مصنوعی، طرح ذائقه‌سنجی کاربران در شبکه‌های اجتماعی با استفاده از این فناوری، انجام شد و تحلیل داده‌ها با استفاده از هوش مصنوعی برای استفاده هدفمندتر دستگاه‌های اجرایی در دستور کار است. ما در کشور برای زیرساخت داده‌ای در زمینه هوش مصنوعی با فقدان دیتاسنتر مواجه هستیم و داده‌های دسته‌بندی‌شده ما کم است و علاقه‌مندان و کسب‌وکارها نمی‌توانند از داده‌های طبقه‌بندی‌شده استفاده کنند. از این رو با فناوری هوش مصنوعی و با همکاری سازمان تنظیم مقررات و اپراتورهای ارتباطی در حال اجرای طرحی برای انتقال داده‌های دسته‌بندی‌شده و بی‌نام به تحلیل‌گران هستیم.

وی از آماده‌سازی زیرساخت پردازشی ابررایانه سیمرغ با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و گفت: زیرساخت پردازشی داده‌ای این سوپرکامپیوتر تا پایان سال انجام می‌شود و از سال آینده ارائه سرویس آن آغاز خواهد شد.

انتهای پیام

x

این مطالب را نیز ببینید!

۹ توصیه برای تقویت امنیت در تلگرام

تلگرام یکی از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان محبوب است اما بعضی از افراد در هنگام استفاده از ...