دارایی های ایران بعد از رایزنی با آمریکا آزاد می شود

دارایی های ایران بعد از رایزنی با آمریکا آزاد می شود

زمان انتشار : 1399/12/05 - 22:16

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل از یونهاپ، وزارت خارجه کره جنوبی می‌گوید دارایی‌های مسدود شده ایران بعد از رایزنی با ایالات متحده آزاد خواهد شد.

این وزارتخانه این بیانیه را بعد از آن صادر کرد که ایران از حصول توافق با سئول درباره نحوه تراکنش و استفاده از پول‌های مسدود شده خبر داد.

ایران روز دوشنبه اعلام کرد این توافق در جریان دیدار میان «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی ایران، و «رو جئونگ-هیون» سفیر کره جنوبی در تهران، حاصل شده است.

ظاهراً طرفین درباره مقصدهای انتقال پول و مقدار دارایی که تهران خواهان آزادی آن است؛ صحبت کرده اند.

حدود هفت میلیارد دلار از دارایی‌های حاصل از فروش نفت ایران در دو بانک کره جنوبی مسدود شده و سئول مدعی است تا از آمریکا معافیت تحریمی نگیرد؛ آنها را آزاد نخواهد کرد.

اکنون وزارت خارجه کره جنوبی مدعی است که درباره نحوه استفاده از این دارایی‌ها با ایران صحبت کرده و طرف مقابل هم رضایت خود را از بابت پیشنهادهای مطرح شده از سوی سئول نشان داده است.

با این حال، این وزارتخانه مدعی است که رفع مسدودیت دارایی‌ها باید از طریق مشورت با کشورهای مرتبط ازجمله آمریکا انجام شود.

این در حالی است که اوایل فوریه، یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی گفته بود که سئول در حال نهایی کردن مذاکرات با واشنگتن درباره استفاده از بخشی از دارایی‌های مسدود شده برای پرداخت بدهی‌های معوقه ایران است.

همچنین ادعا می‌شود که برای تسهیل تجارت اقلام بشردوستانه با ایران، کره جنوبی به دنبال استفاده از کانال تجاری سوئیس (SHTA) و استفاده از دارایی‌های مسدود شده برای خرید کالاهای مورد نیاز ایران از شرکت‌های سوئیسی است.

x

این مطالب را نیز ببینید!

اوراق گام؛ حمایت غیرتورمی از تولید و تامین سرمایه در گردش بنگاه‌ها

تهران- ایرنا- بانک مرکزی انتشار اوراق گام را به عنوان راهکاری برای حمایت از تولید ...