راهبرد بازار؛ رویش ثانویه گیاهان علوفه ای در مراتع مازندران

راهبرد بازار؛ رویش ثانویه گیاهان علوفه ای در مراتع مازندران

زمان انتشار : 1400/05/16 - 14:36

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا ،وقوع سیل و سیلاب تابستانی هفته گذشته در مناطق مختلف کوهستانی مازندران طبق اعلام رسمی مدیریت بحران استان به ۳۲۰ واحد مسکونی ، ۲۵ دهنه پل در سطح استان مازندران و حدود ۱۰۰هکتار زمین کشاورزی زراعی و باغی خسارت وارد کرد اما مهمترین مزیت آن خوشحالی بیش از سه هزار و ۸۰۰ خانوار عشایر بومی و یک هزار و ۶۰۰ خانوار عشایر غیر بومی که با حدود ۲ میلیون ۴۰۰ هزار واحد دامی سبک و سنگین در مناطق ییلاقی استان مازندران مشغول چرای دام در قالب کوچ ییلاقی هستند ،شده است.

بر اساس گزارش هواشناسی مازندران طی روزهای شنبه تا چهارشنبه هفته گذشته بارش هایی سیل آسا  به صورت متناوب در مناطق مختلف استان بارید و میزان آن نیز بین ۱۰ تا ۲۱  میلی متر در طول شبانه روز متفاوت بوده است.

نعمت الله کوهستانی  روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ،وضعیت چرای دام در مراتع را برخلاف سال های گذشته در مردادماه امسال بسیار مطلوب توصیف کرد و گفت: در حالی که مراتع به علت شدت گرمای ماه خرداد و تیر در معرض خشکسالی کامل قرار داشته است، بارندگی های یک هفته گذشته همراه با ایجاد رطوبت و دمای مناسب ، رویش و تولید علوفه را در مراتع به صورت چشم گیری گسترش داده است.

وی با بیان این که هم اکنون رویش ثانویه علوفه درمراتع  بوجود آمد و نگرانی دامداران از خشکسالی تا حد زیادی برای چرای دام امسال برطرف شده است، ادامه داد: بارندگی ها علاوه بر کاهش اثرات منفی خشکسالی در مراتع ، خطر آتش سوزی ها را به مراتب کاهش داده است.

رییس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری وضعیت رطوبت و دمای هوا برای ادامه چرای دام تا پانزدهم شهریور ماه امسال که زمان خروج دام از مراتع ییلاقات استان است، را مناسب توصیف کرد و بیان داشت: اکنون پوشش گیاهی بین مرز جنگل و مراتع بسیار خوب است و امیدواری جدی برای دامداران بوجود آورده است.

کوهستانی مساحت مراتع استان  را ۳۸۷هزار  هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: تا کنون برای ۳۳۰هزار هکتار طرح مرتعداری تهیه شده است و برای باقی مانده مراتع فاقد طرح در استان تا پایان سال جاری بر اساس بخشنامه ابلاغی سازمان کتابچه طرح مرتعداری تهیه و به بهره برداران داده می شود.

اداره کل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری که یکی از دو اداره کل استان محسوب می شود ،بیش از ۳۸۷ هزار هکتار مرتع را زیر پوشش دارد و برای ورود به آن برنامه زمان بندی ارائه می دهد. مراتع این منطقه از نظر میزان و پراکندگی پوشش گیاهی به مراتع درجه یک ، دو و سه تقسیم می شوند. از این میزان مرتع بیش از ۶۰ درصد درجه یک و خوب به شمار می رود که با مدیریت، نگهداری و کنترل ورود دام و قرق، پوشش گیاهیشان حفظ می شود.

هوای مازندران که در هفته پشت سر گذاشته شده خنک و همراه با بارندگی بود، طبق اطلاعیه جدید اداره کل هواشناسی مازندران در هفته پیش رو با افزایش محسوس دما همراه خواهد بود. به طوری که در روزهای پایانی هفته دمای هوا در برخی مناطق مازندران تا مرز ۴۰ درجه نیز افزایش خواهد یافت و مازندرانی‌ها پس از روزهای خنک تابستانی، یک بار دیگر گرمای سوزان تابستان را تجربه خواهند کرد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

17 − دوازده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ توسعه کشت گیاهان دارویی از سیاستهای سازمان جنگل ها و مراتع است

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار ایرنا، ترحم بهزاد روز یکشنبه ...