راهبرد بازار؛ ماجرای کشف داروها و مواد اولیه داروهای کرونایی در گمرک چه بود؟

راهبرد بازار؛ ماجرای کشف داروها و مواد اولیه داروهای کرونایی در گمرک چه بود؟

زمان انتشار : 1400/05/24 - 14:25

مهرداد جمال ارونقی در خصوص مواد اولیه مورد نیاز برای تولید داروهای کرونا اظهار کرد: با توجه به انتظاری که در خصوص ترخیص هرچه سریع‌تر اقلام مربوط به کرونا مطرح است، گاهی اوقات بروکراسی‌هایی که در راستای ترخیص این اقلام وجود دارد، باعث می‌شود که ایستایی داشته باشند.

او ادامه داد: به عنوان مثال درباره ترخیص سرم‌ها که اعلام شده بود چند محموله از ترکیه به سمت ایران حرکت می‌کند، گمرک بررسی‌هایی را انجام داد و بلافاصله تشریفات مربوط به ترخیص آن‌ها انجام شد. اعلام شده بود که صاحب کالا یا شرکت مربوطه این سرم‌ها را در انبار گمرک تخلیه کرده و اظهار کرده که هفته بعد برای اظهار آن‌ها مراجعه می‌کند. ما ساعت به ساعت در حال رصد این محموله‌ها بودیم. در نهایت نیز نیم ساعت انجام تشریفات گمرکی آن بیشتر زمان نبرد. در صورتی که در حالت عادی این فرآیند ترخیص ممکن است بیش از یک هفته طول بکشد.

ارونقی بیان کرد: برای بررسی موارد دیگری به انبار عمومی در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) رفته بودیم که متوجه دپو شدن داروها، مواد اولیه داروها، کالاهای مربوط به وزارت جهاد کشاورزی و واکسن های دامی نیز شدیم.

ارونقی بیان کرد: تمام این محموله‌ها از پای پرواز ترخیص شده است. دومین محموله ارسالی ساعت ۲ نیمه شب بود که در گمرک امام خمینی (ره) حضور داشتیم. شخصی درخواست حمل یکسره یکی از اقلام کرونایی را به میزان مثلا یک کیلوگرم داشت. او اظهار کرد که اگر به ما اجازه داده شود شبانه به میزان یک کیلوگرم از این اقلام به مرکز مربوطه منتقل کنیم، می‌توانیم ۱۰۰ هزار دز از دارو تولید و بلافاصله در اختیار مراکز دارویی قرار بگیرد.

او در ادامه تصریح کرد: مرجع تحویل گیرنده کالاها شرکت انبارهای عمومی است. اگر کسی اظهار کند که اقلام کرونایی در این محموله‌ها نبوده، چنین چیزی را تکذیب می‌کنم، زیرا فعلا لیست این اقلام در اختیار ما قرار نگرفته است. به هیچ وجه کالا به گمرک اظهار نشده و یک مرحله قبل از گمرک است.

معاون فنی گمرک بیان کرد: آقای شانه ساز نیز اشاره کردند که بعضی از اقلام بدون هماهنگی در این انبار وارد شده و هنوز وزارت بهداشت اطلاعی ندارد.

او در پاسخ به اینکه علت آتش سوزی  در انبار اموال تملیکی و حجم آسیب ها چه میزان بوده است؟ بیان کرد: ارتباط چندانی با گمرک ندارد. متاسفانه طبق بازدیدی که اخیرا از گمرک امام خمینی (ره) داشتیم، مشخص شد کالاهایی ۷ تا ۱۰ سال پیش دپو شده و تا کنون تعیین تکلیف نشده است. قرار شده است که فهرست تمام این اقلام مشخص و تعیین تکلیف شود.

۲۲۳۲۲۵

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

پنج × پنج =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟

شهاب سنگ ۴۵ میلیاردی مهم‌ترین سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که مگر در ...