افتتاح سه طرح بندری تا پایان سال در بندر جاسک

اقتصاد ایران: مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: سه طرح مهم بندری تا پایان سال جاری در بندر جاسک مورد بهربرداری قرارمی گیرد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران، علی رضا محمدی کرجی ران با اشاره به رونق صادرات محصولات صنعتی و کشاورزی به ویژه محصولات یخچالی طی سالهای اخیر از بنادر شرق استان اظهار داشت: آنچه در جهت افزایش مبادلات تجاری با کشورهای هدف از طریق بنادر کوچک‌تر محقق شده ترسیم چشم انداز صحیح و بهره گیری از ظرفیت‌های جغرافیایی، دریایی و بندری این بنادر است که توانسته ضمن ایجاد اشتغال مولد و رونق بخشی صادرات، این بنادر را به عنوان کانون‌های مهم صادرات محصولات کشاورزی، زراعی و یخچالی مطرح کند.

مدیر کل بنادر و دریانوردی گفت: علاوه بر طرح‌های توسعه‌ای که در طرح جامع بندر جاسک پیش بینی شده که در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود. سه طرح مهم بندری نیز هم اکنون در این بندر در حال انجام است که بر اساس برنامه زمانبندی تا پایان سال جاری شاهد بهره برداری از این طرح‌ها خواهیم بود.

این مقام مسئول افزود: بازسازی و نوسازی ۵۰۰ متر اسکله بندر جاسک با هزینه کرد ۱۶۰ میلیارد ریال که درسه فاز کاری تعریف شده و هم اکنون فاز سوم آن در حال انجام است، احداث ساختمان مرجع دریایی با هدف ارائه خدمات بهتر در حوزه‌های جستجو و نجات و کنترل ترافیک دریایی با ۲۴ متر ارتفاع و هزینه ۶۵ میلیارد ریال و همچنین اجرای پروژه اطفاء حریق بندر را از مهمترین طرح‌هایی برشمرد که تا پایان سال جاری مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

پیشرفت ۸۵ درصد ی اسکله شمع وعرشه بندرگاه چند منظوره سیریک

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در ادامه سفر به بنادر شرق استان ضمن دیدار با فرماندار و جمعی از تجار و بازرگانان شهرستان سیریک از روند احداث اسکله تجاری بندر چند منظوره این شهرستان بازدید کرد.

محمدی کرجی ران با اشاره به مشخصات فنی اسکله در حال احداث سیریک اظهار داشت: این اسکله از نوع شمع و عرشه به طول ۱۰۴ متر و هزینه‌ای بالغ بر ۵۲۰ میلیارد ریال در حال انجام است.

وی شمع کوبی به تعداد ۸۴ عدد، اجرای راکفیل و سنگ فیلر به حجم ۱۸۰۰ مترمکعب، اجرای ملحقات اسکله شامل فندر، پولارد و نردبان و همچنین اجرای منهول و کانال‌های تاسیساتی را از دیگر اقدامات قلمداد کرد که برای ساخت این اسکله پیش بینی شده است.

این مقام مسئول پیشرفت فیزیکی اسکله شمع و عرشه سیریک را ۸۵ درصد و زمان بهره‌برداری از آن را نیمه نخست سال ۱۴۰۰ اعلام کرد و اظهار داشت: با بهره برداری از این اسکله امکان پهلوگیری همزمان دو فروند شناور با ظرفیت دو هزار تن مهیا می‌شود.

محمدی کرجی ران خاطرنشان کرد: همزمان با اجرای این پروژه، طرح اطفا حریق این بندر نیز در قالب طرح جامع اطفاء حریق بنادر شرق استان با پیشرفت فیزیکی ۸۰ در صدی در حال اجرا است.

به گفته مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان برای اجرای طرح جامع اطفاء حریق بنادر شرق استان ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

شایان ذکر است، بنادر سیریک و جاسک در شرق استان هرمزگان طی سال‌های اخیر، صادرات محصولات را از طریق کانتینرهای یخچالی مورد توجه قرار داده که این امر ضمن تضمین ماندگاری بالا، اقبال تجار و بازرگانان را برای صادرات محصولات خود به بازارهای هدف از طریق این دو بندر دو چندان کرده است.

دکمه بازگشت به بالا