راهبرد بازار؛ شوک عجیب به بازار دلار پس از سقوط کابل!

راهبرد بازار؛ شوک عجیب به بازار دلار پس از سقوط کابل!

زمان انتشار : 1400/05/25 - 10:53

اقتصاد ایران: با خروج اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان از این کشور و تسلط طالبان به کابل قیمت دلار در بازار ایران رکورد تازه‌ای در سال ۱۴۰۰ به ثبت رساند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ،افغانستان تسلیم طالبان شد و پایتخت این کشور در حال حاضر شاهد ورود نیروهای طالبان برای به دست گرفتن اداره شهر است.

ساعتی پیش اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان با پرواز به سوی دوشنبه پایتخت تاجیکستان از این کشور خارج شد و کابل را تسلیم طالبان کرد.

این موضوع به سرعت قیمت معاملات پشت خطی دلار را در بازار ایران بالا برد و در آستانه ۲۷ هزار تومان قرار گرفت.

صعود ۶۰۰ تومانی قیمت دلار ظرف چند ساعت در حالی رخ داد که اخبار تسلیم افغانستان به طالبان در صدر اخبار جهان قرار گرفته است.

در حال حاضر بهای دلار در معاملات پشت خطی به ۲۶ هزار و ۹۱۰ تومان رسیده است.

فعالان بازار ارز از بسته شدن کانال نقل و انتقال ارز در بازار هرات ابراز نگرانی می‌کنند.

هرچند که پیرمحمد ملازهی، کارشناس افغانستان گفته است که طالبان برای صرافی‌های هرات مزاحمتی ایجاد نکرده‌اند اما از مهاجرت بخشی از این صرافی‌ها به سمت مشهد خبر داده و گفته است که مشخص نیست طالبان چه رویکردی برای مراودات مالی خود در نظر بگیرد؟

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان ماه گذشته حجم صادرات ایران به افغانستان در سال گذشته را ۲٫۹ میلیارد دلار اعلام کرده بود و گفته بود: «با این وضعیت حجم صادرات ایران به افغانستان در سال۱۴۰۰ حتی به رقم سال گذشته هم نخواهد رسید و آینده نامعلومی پیش‌روی تجار است».

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

16 − شانزده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ کاهش ارزش پول ترکیه/ یک دلار برابر ۱۷.۵ لیر شد

اقتصاد ایران: امروز نیز ارزش پول ترکیه کاهش یافت و ۱۷.۵ لیر در برابر یک ...