راهبرد بازار؛ قیمت شانه و کارتن از تخم مرغ گرانتر است

راهبرد بازار؛ قیمت شانه و کارتن از تخم مرغ گرانتر است

زمان انتشار : 1400/05/25 - 21:33

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران  با اشاره به اینکه گرانی تخم مرغ ارتباطی به مرغدار ندارد، اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه ای ۳۵ هزار تومان است.

وی عرضه هر شانه تخم مرغ با نرخ ۴۴ هزار تا ۴۵ هزار تومان در خرده فروشی ها را منطقی دانست و افزود: عرضه با نرخ های بالاتر گرانفروشی است که دستگاه های نظارتی باید نظارت کنند.

نبی پور قیمت تخم مرغ را تابع عرضه و تقاضا دانست و گفت: از اسفند تا خرداد، مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ ۴ هزار و ۵۰۰ تومان به دلیل ازدیاد عرضه زیان کردند، در شرایط کنونی کاهش توزیع منجر به التهاب قیمت در بازار شده است.

این مقام مسئول قیمت واقعی هر کیلو تخم مرغ را بالای ۱۸ هزار و ۴۰۰ تا ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و افرود: بنابر آخرین آنالیز وزارت جهاد، قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان است، درحالیکه تشکل ها نرخ تمام شده را بالاتر از این قیمت می دانند.

وی با اشاره به اینکه قیمت تخم مرغ در میادین ملاک دولت است، بیان کرد: قیمت تمامی اقلام از مغازه ای به مغازه دیگر متفاوت است و از طرف دیگر مغازه داران تنها برای جوری جنس تخم مرغ می آورند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار کشتار مرغ و کاهش تولید را علت اصلی گرانی تخم مرغ دانست و گفت: طی ماه های اخیر عدم‌حمایت مرغدار منجر به کشتار مرغ ها شده است که همین امر منجر به کاهش ظرفیت واحدهای مرغداری شده است. به عنوان مثال خراسان رضوی بزرگترین تولیدکننده تخم مرغ ۴۰ درصد ظرفیت خالی دارد.

نبی پور ادامه داد: در حال حاضر قیمت مرغ ۹۰ روزه، ۷۰ هزار تومان است، درحالیکه مرغدار چنین پولی ندارد چرا که اگر این قیمت بخرد، هر کیلو تخم مرغ را با نرخ ۲۰ هزار تومان باید بفروشد.

وی تولید روزانه تخم مرغ را ۲ هزار و ۶۰۰ تا ۲ هزار و ۷۰۰ تن اعلام کرد و گفت: بنابر آمار ۱۰ میلیون جوجه ریزی کمتر صورت گرفته که این امر بیانگر کاهش تولید روزانه ۵۰۰ تن تخم مرغ است.

نبی پور ادامه داد: دولت برای تنظیم بازار تخم مرغ در ۶ ماهه دوم سال اجازه داده که ماهانه ۲ میلیون مرغ تولک رود که این موضوع منجر به کاهش ۱۰ میلیون جوجه ریزی می شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار درباره آینده بازار تخم مرغ بیان کرد: با توجه به کاهش ۱۰ میلیون جوجه ریزی و تولک رفتن مرغ ها پیش بینی می شود که قیمت مرغ به نرخ واقعی خود برسد که این امر به معنای افزایش قیمت نیست.

وی با اشاره به اینکه قیمت یک کیلو شانه و کارتن از تخم مرغ ارزانتر است، بیان کرد: با توجه به وضعیت فعلی توزیع نهاده، قیمت کنونی تخم مرغ درب مرغداری ارزانتر از شانه و کارتن است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار در پایان درباره آخرین وضعیت نهاده دامی تصریح کرد: هم اکنون ۱۰۰ درصد ذرت از سامانه بازارگاه تامین می شود، اما کنجاله سویا به طور کامل تامین می شود که با وجود سایر مولفه های تولید، قیمت تمام شده بالاست .

۲۲۳۲۲۷

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

شانزده − 15 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ مشکلات و انتظارات کشاورزان کرمان از دولت چیست؟

وقتی پای بهره برداران حوزه کشاورزی میان باشد که معیشتشان به این بخش گره خورده، ...