راهبرد بازار؛ دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان برای اقتصاد ایران خطرناک است؟

راهبرد بازار؛ دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان برای اقتصاد ایران خطرناک است؟

زمان انتشار : 1400/05/25 - 23:26

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، محمد صادق الحسینی، کارشناس اقتصادی در کلاب‌هاوس خبرآنلاین درباره وضعیت بازار ارز اظهار داشت: برآوردهای ما نشان می‌داد در سال گذشته نرخ تعادلی دلار بین ۲۱ تا ۲۴ هزار تومان بود، اما بحث این بود که در صورت بازگشت به برجام، دولت مجبور به تسویه دلارهایی که به بانک مرکزی بدهکار است، خواهد بود.

وی افزود: از سوی دیگر ۳۰ میلیارد دلار درآمد نفتی را خواهد داشت و ۵۰ تا ۷۰ میلیارد دلار نیز ارز بلوکه شده دولتی و غیردولتی آزاد می‌شد و در نتیجه شوک به سمت عرضه وارد شده و قیمت از حالت تعادلی خود خارج می‌شود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: آنچه در واقعیت رخ داده متفاوت است و باید توجه داشت هزاران عامل قیمت را در محدوده‌هایی حتی غیرواقعی نگه می‌دارد، پس باید توجه داشت هیچ اقتصاددانی نمی‌گوید قیمت دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان تعادلی است، بلکه همه نسبت به این موضوع هشدار می‌دادند که قیمت کمتر از ۲۰ هزار تومان بسیار برای اقتصاد ایران خطرناک است.

صادق‌الحسینی گفت: عواملی که گفتم می‌توانست که زمینه را برای کاهش قیمت دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان فراهم کند، همان شوک عرضه، این شرایط را مهیا می‌کرد، اما نکته خطرناک اینجاست که این وضعیت ماندگار نیست و آسیبی جدی‌تر به اقتصاد وارد می‌شود.

 او با اشاره به اینکه ارز وقتی در دست دولت است، دیگر قیمت تعادلی نخواهد داشت، گفت: در این فضا تنها می‌توان گفت نقطه تعادلی ارز نقطه‌ای است که در آن کشور دچار مشکل نشود. در حقیقت در این نقطه تولید و صادرات آسیب نمی‌بیند و به واردات نیز قطع نخواهد شد.

مشروح اظهارات محمد صادق‌الحسینی درباره وضعیت بازار ارز را (اینجا) بخوانید.

۲۲۳۲۲۵

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

5 × 3 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟

شهاب سنگ ۴۵ میلیاردی مهم‌ترین سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که مگر در ...