راهبرد بازار؛ برنده تحریم نفتی ایران کدام کشورها هستند؟

زمان انتشار : 1400/05/26 - 00:27

محمود خاقانی د گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین در رابطه با اعلام اخیر گمرک چین مبنی بر عدم واردات نفت ایران، گفت: آمار واردات نفت ایران از سوی چین که از سوی گمرک این کشور برای شش‌ماهه ابتدایی سال جاری میلادی صفر اعلام‌شده از یک‌سو درست و از سوی دیگر نادرست است. رصد نفت‌کش‌ها چیز دیگری می‌گوید و ما کماکان در حال صادر کردن نفت به چین هستیم. ایران به این سبب که غیرمستقیم و باواسطه نفت خود را به چین می‌رساند، میزان آن در گمرک چین به نام نفت ایران ثبت نمی‌شود و گمرک این کشور به‌درستی گفته اما واقعیت جاری این است که ایران با جدیت در حال صادرات نفت خام به چین است.

خاقانی

خاقانی در ادامه افزود: موضوع تحریم‌ها و ابعاد آن را همه می‌دانیم. اما جدای از ظالمانه بودن این تحریم‌ها، فارغ از آنچه طرف تحریم کننده انجام می‌دهد، از سوی ما چه اتفاقی افتاده است؟ ما نه‌تنها تلاشی برای رفع تحریم‌ها نکرده‌ایم بلکه برای بی‌اثر کردن آن‌ها هم کاری نکرده‌ایم و تنها در این مدت به شعار دادن اکتفا نموده‌ایم. در چنین شرایطی است که وقتی از کاسبان تحریم سخن می‌گوییم می‌توانیم رد پای آن‌ها را در تمامی وقایع دید؛ هرچند که معتقدم کاسبان تحریم منحصر به ایران نیستند و امروز دیگر یک باند مافیای بین‌المللی شده‌اند.

او خاطرنشان کرد: امروز ما به دو کشور چین و روسیه نفت خام صادر می‌کنیم. موضوع صادرات نفت ایران به روسیه هم داستان‌ها دارد اما اگر آن را به کناری نهیم، به‌طور نمونه در همین موضوع صادرات نفت ایران به چین، شما ببینید آیا به‌واقع دولت و مردم منتفع اصلی این صادرات در شرایط فعلی هستند. قطعاً پاسخ خیر است، زیرا کشورمان اف ای تی اف را نپذیرفته است حتی اگر چین هم بخواهد به تحریم‌های آمریکا بی‌توجهی کند و پول نفت ایران را بدهد، نمی‌تواند چنین کند زیرا مبادلات مالی چین هم به خطر می‌افتد.

۲۲۳۲۲۳

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

4 × دو =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ خبری مهم برای جاماندگان یارانه‌ای اردیبهشت و خرداد / نام نویسی از جاماندگان و معترضان جدید یارانه

پس از اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی در اردیبهشت ماه، دولت به جاماندگان و معترضانی ...