راهبرد بازار؛ همکاری با بخش خصوصی برای افزایش صادرات

راهبرد بازار؛ همکاری با بخش خصوصی برای افزایش صادرات

زمان انتشار : 1400/05/26 - 11:44

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز سه شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن وتجارت، «سیدرضا فاطمی امین» وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم برای وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور در اتاق ایران با هیات رئیسه پارلمان بخش خصوصی دیدار و نظر نمایندگان بخش خصوصی را برای حضور در وزارت‌خانه صنعت، معدن و تجارت جلب کرد و گفت: بسیاری از موانع در بخش‌های مختلف، گره‌های ساده‌ای هستند که با تعامل قابل رفع هستند.

وی در این نشست با اشاره به برخی نکات بیان شده درباره برنامه‌ها برای اداره این وزارت‌خانه گفت: من تلاش کردم به طور خلاصه مهم‌ترین برنامه‌ها و رویکردهای خودم را بیان کنم و اولین راهبرد من اصلاح ساختار تولید و تجارت است.

فاطمی امین ادامه داد: با افزایش صادرات غیرنفتی مرکز ثقل مدیریت ارز از بانک مرکزی به سمت وزارت صنعت آمده است. تا ده سال قبل به دلیل صادرات بالای نفت، بانک مرکزی این مدیریت را بر عهده داشت اما اکنون با افزایش سطح صادرات غیرنفتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت در این بخش اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از مهمترین راهبردهای من بحث اقتصاد تشکل‌ها و حلقه‌های تصمیم‌سازی است که من اعتقاد جدی به آن دارم. من معتقدم انواع اقدامات در حوزه‌های صادرات و اشتغال را کسب و کارها انجام می‌دهند نه دولت. در واقع دولت باید سیاست‌گذاری، تنظیم‌گری و تسهیل‌گری و نظارت کند.

وی با تاکید بر موضوع صادرات گفت: توجه ویژه‌ای به موضوع صادرات دارم. صادارت همیشه مهم بوده اما الان به ۲ دلیل مهم‌تر است. دلیل اول اینکه اگر بازار ارز بر هم بریزد و قیمت ارز رشد کند، عواقب بدی خواهد داشت و سیستم را در شروع کار با چالش اعتماد عمومی مواجه می‌کند. نکته مهم دیگر هم اینکه از آنجا که در چند سال گذشته تورم بالایی داشتیم، قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است. به عبارتی تولیدات داخل، متقاضی داخلی ندارند و لازم است بخش صادرات را در این حوزه‌ها فعال کنیم تا از تولید حمایت کنیم.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: طبق توافقی که با رئیس اتاق ایران داشتم قرار است پنج میلیارد دلار تا پایان شش ماهه دوم سال به صادارت افزوده شود که محصولات و کشورهای مقصد آن هم مشخص شده‌اند. بنا داریم ارز حاصل از این صادرات را برای حمایت از واحدهای تولیدی به کار بگیرم تا تضمینی برای توان تولید باشد. این اولین کار مشترک با اتاق ایران است که هم در تنظیم بازار ارز و هم در تقویت توان تولید موثر خواهد بود.

فاطمی امین درباره ضرورت اصلاح نظام قیمت‌گذاری گفت: نظام قیمت‌گذاری دچار مشکلات حادی است و این مشکلات باعث شده در یک زنجیره، سیاست‌ها در بخش‌های مختلف متفاوت باشد. در این شرایط در بخش‌هایی فشار زیاد و در بخش‌های دیگر انبساط بیش از حد ایجاد می‌شود. بنابراین باید ضوابطی برای قیمت بگذاریم و تلاش کنیم این ضوابط اجرایی شود نه اینکه قیمت‌ها به صورت دستوری از سوی دولت تعیین شوند.

وی ادامه داد: وقتی تعادل قیمت‌ها از حد مشخصی خارج شود، هم تولیدکننده ضرر می‌کند و هم مصرف‌کننده. ما می‌توانیم نظام قیمت‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنیم که هم عوامل تولید در طول زنجیره سهم‌بری عادلانه داشته باشند و هم حمایت از مصرف‌کننده صورت بگیرد. به اعتقاد من یکی از مهم ترین اصلاحات اقتصادی، اصلاح نظام قیمت‌گذاری است.

فاطمی امین با اشاره به برنامه‌ریزی صادراتی گفت: در برنامه صادراتی پیشنهادی من بیش از ۵۰ کشور را در چهار دسته تحلیل کردیم که چه کالاهایی می‌توانیم به آنها صادر و چه کالاهایی از آنها وارد کنیم. این برنامه آماده شده و از دو هفته پیش در اختیار اتاق ایران قرار گرفته و جلسات بررسی تا نهایی شدن آن ادامه دارد. این یکی از فوریت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود. اگر من موفق به دریافت رای اعتماد شوم به فوریت این کار را انجام خواهم داد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، «سید رضا فاطمی امین» که در سال ۱۳۵۳ در شاهرود متولد شده، تحصیلات دانشگاهی خود را در سال ۱۳۷۱ در رشته الکترونیک دانشگاه فردوسی مشهد آغاز کرد و دکترای مدیریت راهبردی دانش دارد.

از جمله سوابق اجرایی وی می‌توان به عضویت در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس ستاد تحول صنایع و معادن و مشاور و مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های آستان قدس رضوی اشاره کرد.

آخرین سمت فاطمی امین، قائم مقام آستان قدس رضوی بود که پیش از آن مدیرعامل سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی بوده است.

از جمله دیگر سوابق کاری فاطمی‌امین، مجری پروژه شهر سالم مشهد، رییس ستاد تحول صنایع و معادن، مجری طرح نوسازی خودروهای فرسوده کشور، عضو هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، معاون برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن، سخنگوی وزارت صنایع و معادن، مشاور دستیار ویژه رییس‌جمهوری و رییس پروژه‌های اقتصادی- تولیدی، قابل اشاره است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

3 + هجده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ در این بازار همه فروشنده اند اما خریداری نیست

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران خاطرنشان کرد: طی دو ماه و نیم اخیر ...