راهبرد بازار؛ وزرای پیشنهادی نفت و راه و شهرسازی در کمیسیون اصل ۹۰ حضور یافتند

راهبرد بازار؛ وزرای پیشنهادی نفت و راه و شهرسازی در کمیسیون اصل ۹۰ حضور یافتند

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۲۶ - ۱۴:۴۹

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا، «علی خضریان» در خصوص جلسه صبح امروز کمیسیون اصل ۹۰ با وزرای پیشنهادی نفت و راه و شهرسازی و بررسی برنامه‌های پیشنهادی آنها توسط اعضای کمیسیون گفت: در بخش ابتدایی جلسه که با حضور «جواد اوجی» وزیر پیشنهادی نفت برگزار شد، با توجه به اهمیت موضوع صنعت نفت در حوزه اقتصاد و تاثیر آن بر حوزه‌های مختلف اقتصادی و حتی سیاسی کشور، نمایندگان عضو کمیسیون با دقت بالا برنامه‌های وی را مورد بررسی قرار دادند.

وی با بیان اینکه با وجود گذشت حدود ۷۰ سال از ملی شدن صنعت نفت به دلایل متعددی هنوز انتظارات از این صنعت محقق نشده است، اظهار داشت: چالش‌هایی نیز در این مسیر وجود دارد که در این جلسه مرور شد. در حال حاضر در حوزه اکتشافات برخی مشکلات نظیر تمرکز بر مخازن کوچک با ضرایب بازدهی کم وجود دارد که مورد اتفاق نظر کارشناسان و وزیر پیشنهادی بود.

نماینده تهران ادامه داد: همچنین برنامه‌ریزی برای بازطراحی میادین نفتی بزرگ با عمر بالا برای پرهیز و جلوگیری از مشکلات در سال‌های آینده نیز از مسائلی بود که در جلسه امروز مطرح شد.

به گفته خضریان، بحث فروش میعانات گازی و برنامه‌ریزی برای صادرات محصولات نفتی و همچنین توجه به حفظ و نگهداشت توان تولید که متأسفانه در سال‌های اخیر به دلایل مختلف کاهش پیدا کرده است، از مباحثی بود که در جلسه امروز به آنها اشاره شد و در برنامه‌های ارائه شده وزیر نیز وجود داشت؛ ضمن آنکه بحث مدیریت مصرف گاز نیز یکی از چالش‌های امروز حوزه انرژی است که در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ با وزیر پیشنهادی نفت در خصوص آن صحبت‌هایی مطرح و برنامه‌های وزیر پیشنهادی استماع شد.

وی با اشاره به لزوم بازنگری در نحوه قراردادهای نفتی تصریح کرد: موضوع عدم جذابیت مدل‌های قراردادی در حوزه نفت و گاز برای جلب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی یکی دیگر از موضوعاتی بود که در این جلسه مرور شد. همچنین بحث بدهی انباشته و کمبود شدید منابع مالی به عنوان چالش صنعت نفت و گاز دولتی ما و پایین بودن ضریب بازیافت میادین نفتی از جمله موضوعاتی بود که قرار شد در وزارت نفت دولت سیزدهم مورد توجه جدی قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ افزود: در بخش دوم، جلسه امروز کمیسیون «رستم قاسمی» وزیر پیشنهادی مسکن و شهرسازی مهمان کمیسیون اصل ۹۰ بود. وی نیز برنامه‌های پیشنهادی خود را برای رونق تولید مسکن و کاهش رکود ارائه کرد و با توجه به اینکه حل مسائل حوزه مسکن و راه نیاز به همکاری‌های بین بخشی و فراقوه‌ای دارد، لازم است مشکلات به صورت راهبردی عارضه‌یابی و حل شود.

خضریان با بیان اینکه برنامه‌های حوزه مسکن و راه باید با مشارکت همه قوای کشور و سایر نهادهای حاکمیتی و بخش خصوصی تدوین و اجرا شود، خاطرنشان کرد: این نکته مورد تأکید وزیر پیشنهادی بود و یکی از موضوعاتی که دغدغه نمایندگان عضو کمیسیون بود نیز حل دغدغه شهروندان در حوزه مسکن بود.

وی اضافه کرد: نقش آفرینی ایران در حوزه ترانزیت و بازپس‌گیری سهم منطقه‌ای و بین‌المللی در این حوزه و توانمندسازی اقشار مختلف جامعه برای رفع نیازهای مرتبط با مسکن و تدوین سیاست‌های کلان توسعه و دریامحور و برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت‌های بندری یک بخشی از تأکیدات اعضای کمیسیون بود که برنامه‌های وزیر نیز در این باره شنیده شد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

3 × 2 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ همه پروازهای ترکیش ایرلاینز تا سه‌شنبه‌شب از مبدا فرودگاه امام باطل شد

«جواد صالحی» دوشنبه شب در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره آخرین وضعیت پروازهای ...