راهبرد بازار؛ تداوم افت ارزش «افغانی» با فرار رییس بانک مرکزی

راهبرد بازار؛ تداوم افت ارزش «افغانی» با فرار رییس بانک مرکزی

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۲۸ - ۰۴:۳۴

اقتصاد ایران: فرار رئیس بانک مرکزی افغانستان از کابل موجب شد افت ارزش پول ملی این کشور(افغانی) برای سومین روز ادامه یابد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران به نقل از راشاتودی، روز سه شنبه روند سقوط افغانی، پول ملی افغانستان، با تسلط طالبان بر پایتخت کابل ادامه یافت.

اجمل احمدی، رئیس بانک مرکزی این کشور، از کشور فرار کرده است. با توجه به پیام‌های این رئیس کل در توئیتر، به این بانک مرکزی اعلام شده که دیگر هیچ‌گونه عرضه دلار وجود نخواهد داشت که این امر باعث کاهش توانایی این تنظیم کننده در تقویت پول ملی و ایجاد وحشت بیشتر در سراسر کشور می‌شود.

بر اساس داده‌های بلومبرگ، افغانی روز سه شنبه ۱.۷ درصد کاهش یافت و به ۸۳.۵۰۱۳ در برابر دلار آمریکا رسید که چهارمین روز کاهش را نشان می‌دهد. احمدی نوشت: نرخ ارز از ثبات ۸۱ به ۱۰۰ و سپس به ۸۶ رسید. من شنبه جلسه‌هایی برگزار کردم تا به بانک‌ها و صرافی‌ها اطمینان دهم که آنها را آرام کنند.

آشفتگی سیاسی افغانستان در تعطیلات آخر هفته، به بازارهای همسایه‌اش پاکستان سرایت کرد، جایی که اوراق قرضه دلار دولتی سال ۲۰۳۱ در روز دوشنبه ۱.۸ سنت کاهش یافت که بیشترین افت را از زمان قیمت گذاری در ماه مارس نشان می‌دهد. در همین حال، گزارش شده که اوراق قرضه دلار پاکستان روز دوشنبه بیشترین ضرر را در آسیا متحمل شده است. ارزش اوراق بهادار روز سه شنبه ۰.۲ سنت افزایش یافت و به ۱۰۰.۵ سنت رسید.

نیروهای طالبان در ۱۵ آگوست پس از آنکه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد تمام نیروهای آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر، بیستمین سالگرد حملات تروریستی علیه ایالات متحده، این کشور را ترک می‌کنند، وارد کابل شدند. قبل از تصرف پایتخت افغانستان، سال‌ها تنش و حملات طالبان پیش بینی شده بود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

2 × 2 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ حذف ضامن از تسهیلات زیر ١٠٠ میلیون تومانی بانک صادرات ایران

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روابط عمومی بانک صادرات ایران، صیدی ...