راهبرد بازار؛ اقتصاد باید ازحالت بانک محور به بازار محور تبدیل شود

راهبرد بازار؛ اقتصاد باید ازحالت بانک محور به بازار محور تبدیل شود

زمان انتشار : 1400/06/09 - 18:01

اقتصاد ایران: دبیر کل بانک مرکزی گفت: معتقدم گزارش دهی نظام بانکی مناسب نیست و از سوی دیگر همه تکالیف را برعهده بانک ها قرار دادیم.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران محمد طالبی امروز در پنل بررسی استقلال بانک مرکزی که ذیل همایش بانکداری ظهر امروز سه شنبه ۹ شهریور برگزار شد، اظهار داشت: این ابهام در اذهان وجود دارد که چرا بانک در خدمت توسعه اقتصادی کشور نیست؟ چرا با وجود اینکه این همه فعالیت اقتصادی در صنایع فولادی، غذایی، خودرو و … داریم تاکنون اقدام به عرضه اوراق قرضه یا مشارکت نکرده اند؟

وی افزود: علت آن مشخص است چون اقتصاد ما بانک محور بوده و هیچ مصوبه‌ای نداریم که اقتصاد ما را بازار محور کند.

دبیر کل بانک مرکزی تصریح کرد: اگر ابهامی هست به چند نکته بر می‌گردد. معتقدم گزارش دهی نظام بانکی مناسب نیست. دوم اینکه منابع در اقتصاد ما کم است. چرا که بازار را توسعه ندادیم. البته به این معنی نیست که نقدینگی افزایش یابد بلکه باید بازار توسعه داده شود.

طالبی تأکید کرد: وارد کردن فشار بیشتر به نظام بانکی، رشد نقدینگی را در پی دارد. موضوع دیگر این است که نرخ واقعی بهره بانکی، منفی است و در نتیجه همه متقاضی دریافت تسهیلات هستند چون ارزان برای آنها تمام می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی مسئول حفظ ثبات اقتصادی است، خاطرنشان کرد: باید بررسی شود قاطبه تسهیلات بانکی به چه شکلی دریافت می‌شود چون نرخ تسهیلاتی که در حال حاضر تعیین شده، اشتباه است. از سوی دیگر به بانک تکلیف کردیم که تسهیلات داده شود حتی برای نحوه بازپس گیری آن هم قانون تعیین کردیم. این دخالت در استقرار نظام بانکی است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

مدیران بانکی متخلف از ابلاغیه اعتبارسنجی وام‌های خرد برکنار می‌شوند

تبریز – ایرنا – وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه درباره اعتبارسنجی برای ...