راهبرد بازار؛ حذف حضوری رجیستری، منوط به تشکیل کارگروه و ایجاد سازوکار جدید است

به گفته سخنگوی طرح رجیستری، در حال حاضر هنوز رجیستری تلفن همراه از مبادی ورودی حذف نشده و این اتفاق، منوط به تشکیل کارگروه و ایجاد سازوکار جدید خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایسنا، معاون فنی گمرک ایران به تازگی عنوان کرد طی بررسی‌های صورت‌گرفته در رابطه با رجیستری گوشی تلفن همراه و همچنین تاکید وزیر اقتصاد بر ضرب‌الاجل حذف فرآیند حضوری رجیستری، مقرر شده است که با تشکیل کارگروهی در رابطه با حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک و انجام کاملا غیرحضوری آن تصمیم نهایی اخذ شود و فرآیند غیرحضوری رجیستری، با اصلاح شرایط صورت گیرد.

در این راستا، حمیدرضا دهقانی‌نیا -مدیرکل نظارت بر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز- در ارتباط اینترنتی با شبکه خبر،‌ درباره خبر حذف رجیستری موبایل از مبادی ورودی کشور، توضیح داد: تا قبل از دی‌ماه ۹۹ ثبت گوشی‌های مسافری به‌صورت غیرحضوی انجام می‌پذیرفت، منتها از جمله دلایلی که سبب شد ثبت مسافری منوط به اظهار کالا و احراز حضوری مسافر در مبادی ورودی کشور شود این بود که قوه قضائیه و مراجع صالح رسیدگی، با حجم انبوهی از شکایات در مورد سوءاستفاده از اطلاعات مسافران به‌واسطه غیرحضوری بودن فرآیند مواجه بودند.

وی ادامه داد: بر همین مبنا دادستان کل کشور طی نامه‌ای در مهر ۹۸ به وزیر اقتصاد، با اشاره به ماده ۱۳۸ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی، ضمن مطالبه اصلاح فوری رویه مذکور، تأکید کرد که تلفن همراه مسافری الزاماً در مبادی ورودی کشور اظهار شود و پس از احراز هویت دقیق مسافر، طی تشریفات قانونی و پرداخت عوارض گمرکی، ثبت و فعال شود که در این ۹ ماه، فرآیند اظهار کالا توسط مسافر، به صورت حضوری انجام شد.

سخنگوی طرح رجیستری با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای غیرحضوری کردن این فرآیند، خاطرنشان کرد: گمرک می‌تواند تدبیری انجام دهد تا مسافر قبل از ورود به کشور اطلاعات هویتی و مشخصات تلفن همراه خود را در سایت اینترنتی گمرک اعلام کند، اما ثبت نهایی منوط به حضور مسافر در مبادی ورودی کشور و احراز هویت مسافر باشد تا مدت‌زمان دریافت و ورود اطلاعات به حداقل برسد. در این صورت ضمن رعایت مفاد ماده ۱۳۸ آیین‌نامه اجرایی قانون گمرکی و فرمایش دادستان کل کشور، صف و ایستایی در مبادی ورودی کشور نیز کاهش خواهد یافت. البته در حال حاضر هنوز رجیستری تلفن همراه از مبادی ورودی حذف نشده و این اتفاق، منوط به تشکیل کارگروه و تصمیم‌گیری و ایجاد سازوکار جدید خواهد بود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا