راهبرد بازار؛ تامین مالی دانش بنیان ها در استان‌ها با خط اعتباری۵۰۰ میلیون تومانی

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز سه شنبه روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی، علی وحدت در آیین تبادل تفاهم‌نامه میان صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک‌های عامل در اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کشور با هدف اعطای تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های دانش بنیان افزود: اگرچه مجموعه‌ نیروهای صندوق نوآوری نسبت به دو سال و نیم گذشته کمتر شده، اما خدمات این صندوق افزایش یافته است. در حال حاضر هیچ استانی نیست که شرکت‌های دانش بنیان و نوآورش نیاز مالی داشته باشند و خط اعتباری تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان برای هر شرکت در اختیار آنها نباشد.

وی بیان کرد: امروز ۶۲۰۰ شرکت‌ دانش بنیان در کشور مشغول فعالیت هستند. از این تعداد حدود هزار شرکت‌ جزو شرکت‌های بزرگ تولیدی محسوب می‌شوند.  

وحدت با بیان همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با شبکه بانکی کشور برای تامین مالی اکوسیستم نوآوری کشور گفت: طی نزدیک به سه سال اخیر بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان خدمات مالی به شرکت‌های دانش بنیان اعطا شده است. پلتفرم بین صندوق و بانک‌ها به صورت آنلاین برای تامین مالی تشکیل شده که همه کارها در زمان خود انجام می‌شود و  این نشان از لطفی است که شبکه بانکی به صندوق نوآوری دارد و امید است در دولت سیزدهم این روال ادامه پیدا کند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه مفاد تبصره ۱۶ قانون بودجه در سال گذشته اجرا نشد، بیان کرد: به لطف بانک مرکزی بودجه یک هزار میلیارد تومانی برای تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان و فناور به سه هزار میلیارد تومان رسیده است.
 

انعقاد ۴۸۹۰ فقره قرارداد تسهیلات  ۱۱۰۸۱ میلیارد تومانی با دانش بنیان‌ها

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی گفت:‌ طی سه سال اخیر، ۴۸۹۰ فقره قرارداد تسهیلات به مبلغ ۱۱۰۸۱ میلیارد تومان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی منعقد شده است،

روح‌اله ذوالفقاری با بیان اینکه ماموریت صندوق نوآوری کمک به تحقق و توسعه اقتصاد دانش بنیان، تکمیل زنجیره ایده تا بازار، تجاری‌سازی نوآوری‌ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات، کاربردی کردن دانش از طریق ارائه کمک‌ها و خدمات مالی و پشتیبانی به شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان است، افزود: با گذشت بیش از هفت سال از شکل‌گیری اکوسیستم نوآوری، تعداد شرکت‌های دانش بنیان از ۵۵ به ۶۲۵۱ شرکت افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در سه سال اخیر، ۴۸۹۰ فقره قرارداد تسهیلات به مبلغ ۱۱۰۸۱ میلیارد تومان منعقد شده است، اظهار داشت: با انعقاد ۱۰۶۳ میلیارد تومان قرارداد تسهیلات با ۳۱ صندوق پژوهش و فناوری، زمینه فعالیت گسترده این صندوق‌ها در سراسر کشور فراهم شد. همچنین در همکاری با نظام بانکی نیز ظرفیت پرداخت تسهیلات تا سه برابر منابع اهرم‌شده، فراهم و ۲۴۶۲ فقره تسهیلات به مبلغ ۶۵۴۰ میلیارد تومان اعطا شده است.

ذوالفقاری ادامه داد: با فعال شدن این ظرفیت و نیز اعطای ۲۴۱۵ فقره ضمانت‌نامه به مبلغ ۵۳۸۰ میلیارد تومان در سه سال اخیر، شرکت‌های دانش بنیان توانسته‌اند بیش از ۲۷ هزار میلیارد تومان قرارداد با دستگاه‌های اجرایی و کارفرمایان دولتی منعقد کنند. در این زمینه فرایندهای کاری مربوطه، بازنگری شده و میانگین زمان صدور ضمانت‌نامه به کمتر از یک هفته کاهش یافته است.

وی با اشاره فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی در حوزه سرمایه‌گذاری نیز اظهار داشت: با بازنگری در مدل سرمایه‌گذاری مستقیم، مدل‌های هم‌سرمایه‌گذاری، ضمانت سرمایه‌گذاری و تسهیل انتشار صکوک نوآوری جایگزین آن شد. در سه سال اخیر، پس از بازنگری و طراحی مدل‌ها، در تاسیس ۱۰ صندوق جسورانه بورسی مشارکت و با ۲۰ صندوق پژوهش و فناوری هم‌سرمایه‌گذاری انجام شده است.

ذوالفقاری گفت: تلاش شده تا نسبت تسهیلات صندوق نوآوری، علی‌رغم نوپا بودن مباحث سرمایه‌گذاری در صندوق، متناسب با میانگین جهانی باشد.

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه مبلغ تعهد صندوق نوآوری در سرمایه‌گذاری‌ها را  ۶۲۶ میلیارد تومان و در جذب منابع از سایر سرمایه‌گذاران را ۱۵۷۲ میلیارد تومان اعلام کرد.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت تسهیلات تکلیفی برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، گفت: هم‌افزایی و ترکیب با مدل اهرمی‌سازی منابع صندوق، ایجاد ظرفیت اعطای ۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات ترجیحی، مشارکت صندوق از طریق مسدودسازی منابع با ضریب یک دوم تفاهم‌نامه‌های جاری، تعیین بانک‌های عامل و پیش‌بینی منابع در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ از ظرفیت‌های تسهیلات تکلیفی برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است.

ذوالفقاری همکاری صندوق نوآوری با شبکه بانکی را شامل اولویت‌دهی و متناسب‌سازی ساختارها و مقررات بانکی با اقتصاد دانش بنیان، چابک‌سازی و تسریع فرایندهای ارائه خدمت، اهرمی‌سازی و بهبود بهره‌وری منابع، متنوع‌سازی مجاری ارائه خدمت و پوشش گسترده در سراسر کشور و ارتقای استانداردهای مالی شرکت‌های دانش بنیان بیان کرد. 

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش بنیان نسبت به مسایل اساسی کشور باید جدی تلقی شود.

حمایت نظام از اکوسیستم نوآوری

محمدصادق خیاطیان یزدی، سرپرست مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در آیین تبادل تفاهم‌نامه میان صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک‌های عامل، تاکید کرد: امروز همه بخش‌های کشور نسبت به شرکت‌های دانش‌بنیان دید مثبتی دارند. در سال‌های اخیر توانستیم یک برند و مجموعه‌ای از رویکردها را در حوزه دانش‌بنیان اعمال کنیم  که در کشور نقش‌آفرینی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه هرچه سهم اقتصاد دانش‌ بنیان از GDP کشور افزایش یابد، رویکردها به حوزه دانش‌بنیان جدی‌تر می‌شود، نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش بنیان نسبت به مسایل اساسی کشور باید جدی تلقی شود.

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، در تسهیل فعالیت این شرکت‌ها مبتنی بر سیاست‌های کلان علمی‌ و فناوری با رویکرد افزایش سهم و نقش‌آفرینی آنها در اقتصاد کلان کشور مورد تاکید است.

خیاطیان در پایان تاکید کرد: دولت و در کل مجموعه نظام به خوبی از اکوسیستم نوآوری حمایت کرده است.

آیین تبادل تفاهم‌نامه میان صندوق نوآوری با بانک‌های عامل در اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با هدف اعطای تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های دانش بنیان با حضور علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و محمدصادق خیاطیان و نصرالله جهانگرد از اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و سیدمحسن دهنوی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی و نایب رییس کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد.

در این مراسم تفاهم‌نامه‌های مربوط به اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور به منظور ارائه تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های دانش بنیان میان رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیران عامل بانک‌های صادرات، تجارت، ملت و آینده به امضا رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا