راهبرد بازار؛ وعده ۳۷ میلیارد دلاری برای صنعت تراشه سازی

اقتصاد ایران: توقف خطوط تولید خودرو در آمریکا بهانه مناسبی برای مطرح شدن یارانه های دولتی در صنعت تراشه سازی و نیمه هادی ها به دست داد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران، روز چهارشنبه هفته گذشته (۶ اسفند) جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، «تراشه به دست»، موضوع حمایت یارانه ای  ۳۷ میلیارد دلاری از صنعت ساخت نیمه هادی ها در آمریکا را مطرح کرد، خیلی زودتر از آن چه که تحلیل گران صنعت انتظارش را داشتند. اما تا زمانی که به بار بنشیند حداقل یک سال طول خواهد کشید.

چند سالی بود که مدیر عاملان سازنده تراشه و مقام های مسئول در حکومت ایالات متحده نگرانی خود را از انتقال تدریجی کارخانه های ساخت تراشه به تایوان و کره ابراز کرده بودند. هر سال کمپانی هایی مثل کوالکام Qualcomm  و انویدیا Nvidia  به کشورهای خارجی برای تولید طراحی های خود وابستگی شدیدتری پیدا کردند.

در آخرین سال ریاست جمهوری ترامپ، تنش های بین آمریکا و چین بالا گرفت و سیاست گذاران و قانونگذاران آمریکایی یارانه های بیشتری را برای ساخت تراشه ها اختصاص دادند و به پای بودجه های سالانه دفاعی و نظامی نوشتند و دلیل آن را نگرانی از وابستگی به کشورهای خارجی عنوان کردند به ویژه که صنعت تراشه و نیمه هادی از صنایع مهم و امنیتی هم به حساب می آید و می تواند ریسک هایی در امنیت ملی ایجاد کند. با این حال تأمین مالی در این مدت برای تخصیص یارانه اتفاق نیفتاد.

در چند ماه اخیر که کمبود شدید تراشه باعث توقف خط تولید کمپانی های خودروسازی شد، بهانه مناسبی برای از سر گیری مباحث امنیت ملی و تخصیص یارانه به وجود آورد. فورد موتور خبر داد کمبود تراشه می تواند یک پنجم تولید سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ را در بر بگیرد. جنرال موتورز هم در آمریکای شمالی با توقف خط تولید مواجه شد.

مایک روسا Mike Rosa رئیس مرکز بازاریابی فنی و راهبردی اپلاید متریالز Applied Materials‌ می گوید: «این پیام به خوبی دریافت شد که نیمه هادی ها قطعات و اجزای بسیار حیاتی در انواعی از محصولات الکترونیکی و برقی است که ما از آن غفلت کردیم.»

ظرف کمتر از چند هفته خودروسازان با تراشه سازان همنوا شدند که باید یارانه هایی برای کارخانه های تراشه سازی در نظر گرفته شود. چاک شومر راهبر اکثریت سنا در آمریکا و جو بایدن هم از پشت آنها در آمدند و وعده دادند که برای تأمین مالی این یارانه می جنگند.

با این که همه صداها و نواها به نفع چنین تأمین مالی شنیده می شود و قانونگذاران امیدوارند در فصل بهار امسال بسته ای را برای مقابله با چین تعریف کنند، مشکل فوری صنعت خودرو و نیاز به تراشه در قالب این حمایت نمی گنجد و تا این حمایت از راه برسد و به ثمر بنشیند، بخش مهمی از گردش مالی و سود خودروسازان و تراشه سازان آمریکایی از دست رفته است. تا زمانی که این بسته به بار بنشیند حداقل یک سال طول می کشد و از این رو باید اقدامی فوری تر انجام شود.

برای راه اندازی کارخانه های تراشه سازی در تگزاس و آریزونا به ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است. در آریزونا شرکت سازنده نیمه هادی تایوان و در تگزاس سامسونگ سرمایه گذاری خواهند کرد. البته در این دو ایالت آمریکا، تراشه های تولیدی بیشتر برای تلفن هوشمند و لپ تاپ مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این کارخانه ها در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ به ثمر می نشینند.

حتی وقتی کارخانه های تولید تراشه در آمریکا احداث شوند با رقابت تنگاتنگ با شرکت های آسیایی رو به رو هستند که با هزینه های کمتر و با بهره وری و کیفیت بالا تولید می کنند.

دکمه بازگشت به بالا