راهبرد بازار؛ درخواست اروپا از بانک جهانی برای توقف سرمایه‌گذاری های فسیلی…

راهبرد بازار؛ درخواست اروپا از بانک جهانی برای توقف سرمایه‌گذاری های فسیلی…

زمان انتشار : 1399/12/10 - 10:54

اقتصاد ایران: مقامات ارشد اروپا از مدیریت بانک جهانی خواسته اند تا استراتژی خود درباره تغییر وضعیت آب و هوا را گسترش داده و سرمایه گذاری در پروژه های مرتبط با نفت و زغال سنگ در سراسر جهان را لغو کند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل از رویترز، منابع آگاه اعلام کردند که مقامات ارشد اروپا از مدیریت بانک جهانی خواسته اند تا استراتژی خود درباره تغییر وضعیت آب و هوا را گسترش داده و سرمایه گذاری در پروژه های مرتبط با نفت و زغال سنگ در سراسر جهان را لغو کند.

این مقامات همچنین از بانک جهانی درخواست کرده اند تا به تدریج سرمایه گذاری در پروژه های گاز طبیعی را نیز حذف کند.

در یک نامه شش صفحه ای مورخ چهارشنبه، مدیران اجرایی بانک جهانی به نمایندگی از کشورهای عمده سهامدار در اروپا و کانادا از اقدامات این بانک برای حمایت مالی از کاهش انتشار کربن در جهان استقبال کردند.

به گفته این منابع، آنها از بانک جهانی که بزرگترین تأمین کننده بودجه برای کاهش تغییرات آب و هوایی در کشورهای در حال توسعه می باشد، خواستند که حتی فراتر از این هم اقدام کند.

مقامات اروپایی در این نامه نوشتند: ما … فکر می کنیم این بانک اکنون باید فراتر رفته و کلیه سرمایه گذاری های مربوط به زغال سنگ و نفت را رها کرده و یک سیاست کلی برای حذف تدریجی سرمایه گذاری در پروژه های گازی ترسیم کند.

یکی از منابع آگاه گفت: مقامات اروپا به سرمایه گذاری ۶۲۰ میلیون دلاری بانک جهانی در پروژه چند میلیارد دلاری گاز مایع در موزامبیک که در ژانویه توسط هیئت مدیره این بانک تصویب شد، اشاره کردند اما خواستار لغو آن نشدند.

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی روز جمعه به مقامات مالی گروه ۲۰ اعلام کرد که این بانک برای دومین سال متوالی در سال ۲۰۲۱ برای کاهش و تعدیل تغییرات آب و هوایی سرمایه گذاری های بی سابقه ای انجام خواهد داد.

econews.irمنبع

x

این مطالب را نیز ببینید!

نرخ تورم اسفند ماه اعلام شد

تهران- ایرنا- بانک مرکزی اعلام‌کرد: نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به اسفند ماه ۱۴۰۱ به ...