راهبرد بازار؛ توسعه گردشگری دریایی اولویت وزارت میراث‌فرهنگی است

راهبرد بازار؛ توسعه گردشگری دریایی اولویت وزارت میراث‌فرهنگی است

زمان انتشار : 1399/12/11 - 07:57

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا از میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان روز یکشنبه در آیین امضای تفاهم‌نامه مشترک میان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و وزارت راه‌وشهرسازی ابراز امیدواری کرد که این تفاهم‌نامه به پیشبرد ماموریت‌های دو ‌وزارتخانه در حوزه دریایی و ساحلی کمک کند.

مونسان با بیان این‌که در هر سه حوزه میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی نقاط تلاقی زیادی با وزارت راه‌وشهرسازی وجود دارد، افزود: به طور حتم کمک‌های وزارت راه و شهرسازی می‌تواند به انجام هر چه بهتر ماموریت‌ها در این سه حوزه کمک کند. در گذشته همکاری‌های خوبی بین این دو وزارتخانه وجود داشته که امیدوارم در آینده بیشتر شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تنوع بخشیدن به محصولات گردشگری و خروج از گردشگری تک محصولی را از جمله اهداف مورد پیگیری در دولت دوازدهم عنوان کرد و گفت: در گذشته بیشتر گردشگری تاریخی و فرهنگی مورد توجه بود و با قاطعیت می‌توان گردشگری اکوتوریسم و طبیعت‌گردی را محصول تلاش‌ها و اقدامات دولت تدبیر و امید دانست.

او تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های طبیعی کشور را در کنار ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی مورد توجه قرار دادیم که مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفت و موجب ایجاد حجم بالای اشتغال در سراسر کشور و ایجاد نشاط در مناطق محروم شد.

افزایش تجهیزات دریایی‌تفریحی مورد توجه سازمان بنادر و دریانوردی قرار گیرد

مونسان به اقدامات انجام‌شده در حوزه گردشگری کشاورزی و معدن اشاره کرد و گفت: این تنوع‌بخشی در گردشگری از دغدغه‌های اصلی و اولویت‌هایی بود که تحقق پیدا کرده و با توجه به ظرفیت بی‌نظیر کشور در حوزه گردشگری دریا نیز توسعه آن در اولویت ماموریت‌های وزارتخانه قرار گرفته است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تاکید بر اهمیت افزایش تجهیزات دریایی‌تفریحی، بیان کرد: اقدامات خوبی در حوزه گردشگری دریایی در سازمان بنادر و دریانوردی انجام شده است. با توجه به ظرفیت های  دریایی در شمال و جنوب کشور همچنین امکانات خوبی که در وزارت راه و شهرسازی وجود دارد، می‌توان موضوع تجهیزات دریایی‌تفریحی را به‌طور جدی پیگیری و مورد توجه قرار داد.

راه‌اندازی خطوط دریایی بین ساحل و جزایر و بین جزایر

مونسان راه‌اندازی خطوط دریایی بین ساحل و جزایر و بین جزایر را از دیگر نکات با اهمیت در توسعه گردشگری دریایی دانست و افزود: آمادگی داریم که بسته هایی را هم برای اقامت‌های شبانه و هم ترددهای روزانه تعریف کنیم. اگر بتوانیم این خطوط را راه‌اندازی و شناوری‌های مورد نیاز را تامین کنیم علاوه بر موضوع گردشگری بر کاهش ترافیکی شهرها در ایام پیک کمک زیادی می‌شود.

وزیر میراث فرهنگی به برنامه های حمایتی از ساخت هتل‌های دریایی در شمال و جنوب و آمدن (کشتی) کروزهای بین‌المللی اشاره کرد و گفت: این برنامه ها می‌تواند مورد استقبال گردشگران قرار گیرد و موجب جلوگیری خروج ارز از کشور شود.

ضرورت حفظ هنر لنج‌سازی

مونسان مغفول نماندن هنر لنج‌سازی را نیز به‌عنوان یکی از دغدغه‌های وزارت میراث فرهنگی عنوان کرد و گفت: هنر لنج‌سازی در سطح ملی ثبت شده است و این نگرانی وجود دارد که مصوبه دولت درباره نوسازی ناوگان دریایی موجب از بین رفتن هنر لنج‌سازی شود. از این هنر و میراث ملی باید پشتیبانی شود و اگر نیاز به اصلاحی در آیین‌نامه است این کار صورت گیرد.

مونسان ابراز امیدواری کرد که با این توافقنامه و همکاری دو وزارتخانه شاهد رونق و توسعه گردشگری دریایی در کشور باشیم و استفاده از سواحل به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین بخش‌های گردشگری مورد توجه قرار بگیرد.

صنعت لنج‌سازی نباید از مدار خارج شود

محمد اسلامی وزیر راه و شهر سازی نیز با بیان اینکه زمینه برای استفاده سازماندهی شده مردم از ظرفیت دریا و سواحل مهیا نشده است، افزود: مردم می‌توانند با رعایت شئونات از موهبت دریا و زیبایی‌های طبیعی استفاده دل‌چسبی داشته باشند. ما زیرساخت‌ها را به گونه‌ای فراهم نکردیم که این شرایط مهیا شود.

وزیر راه و شهرسازی کارآمدسازی بنادر و حرکت به سمت بنادر نسل سوم را به عنوان اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی در این دوره نام برد و افزود: نقشه راهی برای توسعه بنادر کوچک و بنادر گردشگری همچنین استفاده از ظرفیت دریا هم در اشتغال‌زایی و هم تفریحی آماده کرده‌ایم. داشتن یک برنامه مدون و سازمان یافته برای پیشرفت و توسعه سواحل و استفاده از تفریحات دریایی موضوعی است که در این مقطع مورد توجه ما قرار دارد.

او با اشاره به اهمیت برنامه مدون برای توسعه سواحل و استفاده از دریا، افزود: در این راستا باید انضباط همراه با مسئولیت وجود داشته باشد و گردشگری دریایی به یک جریان پایدار منجر شود. با سازوکارهایی مورد نیاز باید مسافرت دریایی به عنوان یک وسیله ایمن و  پابرجا مورد توجه قرار بگیرد و همواره سفر دریایی برقرار باشد.

اسلامی با اشاره به دستور کار قرار گرفتن طرح نوسازی ناوگان دریایی برای ارتقای وضعیت کشتی‌ها و شناورهای کوچک، بیان کرد:مصوبه این موضوع دو ماه قبل در هیئت دولت مطرح شد، اما نباید با تبدیل شناورهای چوبی به فلزی صنعت لنج‌سازی از مدار خارج شود. این هنر که یک سبقه تاریخی دارد باید در یک چاچوب و الگوی جدید تعریف شود و در صنعت گردشگری مورد استفاده قرار گیرد که این موضوع در دستور کار ما قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی، کنترل و سامان‌دهی رفت وآمد شناورهای بدون مجوز و شناسنامه، ایجاد مارینا، ایجاد و سامان‌دهی محیط‌ها و پلاژهای ویژه بر اساس الگوهای سازمان بنادر، طرح جامع پیوند شهر و بندر، را از جمله رویکردهای دارای اولویت سازمان بنادر و دریانوردی نام برد و ابراز امیدواری کرد با این اقدامت اقتصاد دریا و اشتغال دریا  رونق بگیرد.

اولین اجلاس وزیران گردشگری پنج کشور ساحلی خزر در استان گلستان برگزار می شود

ولی تیموری معاون گردشگری کشور در این مراسم به گستردگی همکاری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: در ایجاد و احداث زیرساخت‌ها ارتباط تنگاتنگی بین این دو وزارتخانه وجود دارد. ماموریت‌ها و خدمات یکی است و آن رضایت مسافران و گردشگران است.

معاون گردشگری کشور با اشاره به اهمیت تنوع‌بخشی به محصولات گردشگری افزود: خارج شدن از تک محصولی بودن گردشگری همواره مورد تاکید دکتر مونسان بوده است بر همین اساس در حوزه گردشگری دریایی برنامه‌ریزی‌ها، راهکارها و آسیب‌شناسی‌ها انجام شده و کمیته‌ای در این ارتباط شکل گرفته است. در گذشته صرفا روی گردشگری تاریخی و فرهنگی و نقاط خاصی برای گردشگران ورودی تمرکز شده بود و گردشگری دریایی که یکی از ظرفیت‌های مهم کشور است مغفول مانده بود.

تیموری با اشاره به برنامه هفتم و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص ارتقای ظرفیت گردشگری دریایی بیان کرد: کمیته فنی مشترکی در این راستا تشکیل شده است و  شیوه‌نامه، نحوه صدور مجوزهای گردشگری دریایی، آموزش،تبادل تجربه، مجوز ساخت و سازها از جمله اهداف تعریف شده برای این کمیته است.

تیموری همچنین به محول شدن محوریت همکاری‌های گردشگری پنج کشور ساحلی دریای خزر به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: در حال نهایی کردن توافقنامه مشترک با وزارت امور خارجه هستیم. قرار است اولین اجلاس وزرای گرشگری این پنج کشور ساحلی در استان گلستان برگزار شود.

معاون گردشگری در پایان یادآور شد: اگر هماهنگ و با اتکا با ظرفیت‌های موجود حرکت کنیم در بعد بین‌المللی هم می‌توانیم موفق عمل کنیم.

۵۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی نشانه ظرفیت بالای گردشگری دریایی است

محمد راستاد هم در این مراسم با ابراز امیدواری که امضای این تفاهمنامه به تقویت گردشگری دریایی منتهی شود، افزود: داشتن ۵۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در شمال و جنوب کشور نشانگر ظرفیت بالای کشور در حوزه گردشگری طبیعی‌دریایی است. امیدواریم که با همکاری‌های دو طرفه در زیرساخت‌ها، تجهیزات و امکانات گردشگری دریایی کمبودی دراین حوزه نداشته باشیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ظرفیت مسافری دریایی در بنادر شمال و جنوب کشور را ۲۴.۸میلیون نفر در سال عنوان کرد و گفت: بر اساس اهداف و توسعه‌هایی که در حال انجام است این میزان در سال آینده به ۲۵میلیون نفر خواهد رسید. همچنین در حال حاضر ۵۷ کشتی مسافربری با ۷۵۰۰ صندلی در کشور فعالیت دارد و عمدتا در مسیر بندرعباس به جزیره قشم تردد دارند.

راستاد همچنین به برخی دیگر از ظرفیت‌ها و اقدامات انجام شده اشاره و ابراز امیدواری کرد به واسطه تفاهم‌نامه مشترک دو وزارتخانه و تعاملی که شکل می‌گیرد کشور در حوزه گردشگری دریایی کاستی نداشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از گروه فرهنگی ایرنا، آیین امضای تفاهم‌نامه مشترک میان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و وزارت راه و شهرسازی با حضور وزیران میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع  دستی و راه و شهرسازی روز یکشنبه دهم اسفندماه ۹۹ در سالن فجر وزارتخانه میراث فرهنگی برگزار شد.

توسعه فعالیت‏‌های گردشگری ساحلی و دریایی در قالب طرح‏‌ها و برنامه‌‏های سازگار با محیط زیست، ایجاد زمینه‌های لازم برای همکاری و تبادل دانش و اطلاعات و نیز کمک به تولید محتوا به‌منظور توسعه منابع گردشگری ساحلی و دریایی کشور و همکاری در راستای ارتقای فرهنگ استفاده گردشگری از دریا به‌عنوان ابزاری برای افزایش نشاط اجتماعی، تنوع‌بخشی به درآمد ساحل‌نشینان و معرفی ظرفیت‌‏های بالقوه و بالفعل دریا از موضوعات این تفاهم‌نامه است.

در این مراسم که علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، ولی تیموری معاون گردشگری و محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی حضور داشتند، مسائل مربوط به همکاری‌های دو جانبه در راستای تحقق اهداف سند راهبردی توسعه گردشگری و توسعه فعالیت‌های گردشگری ساحلی و دریایی مطرح شد.

x

این مطالب را نیز ببینید!

هشدار «قرمز» هواشناسی برای خراسان شمالی و رضوی تا پایان امروز

تهران- ایرنا- سازمان هواشناسی با صدور هشدار قرمز، از تشدید فعالیت سامانه بارشی از ظهر ...