راهبرد بازار؛ کسانی که حتی یک پروژه هم مدیریت نکرده‌اند دولت را ناکارآمد می‌خوانند

راهبرد بازار؛ کسانی که حتی یک پروژه هم مدیریت نکرده‌اند دولت را ناکارآمد می‌خوانند

زمان انتشار : 1399/12/12 - 06:49

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهور،  اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه در آیین تجلیل از عملکرد شبکه بانکی کشور در طرح ویژه بهسازی و بازسازی مناطق سانحه دیده با گلایه از برخی کم بی مهری‌ها درباره بانک‌های عامل افزود: کار کردن برای مردم کشور به قدری شیرین و لذت بخش است که نباید زخم زبان‌ها کمتری تأثیری در روحیه افرادی که عاشق خدمت هستند ایجاد کند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر این که  اقتصاد ایران به شدت به عملکرد نظام بانکی کشور متکی است گفت: نظام بانکی در همه بخش های اقتصادی کشور از جمله بخش صنعت، کشاورزی، خدمات و مسکن نقش موثری دارد و هیچ طرح کوچک و بزرگ صنعتی در کشور نیست که نظام بانکی در اجرای آن کمک نکرده باشد بنابراین باید همواره با دید احترام نسبت به مدیران بانکی کشور نگاه کرد.

جهانگیری در ادامه به شرایط اقلیمی و زمین شناسی ایران اشاره کرد و افزود: با توجه به این شرایط ایران همواره در معرض بحران‌های شناخته شده نظیر زلزله، خشکسالی و سیل و بحران‌های ناشناخته نظیر کرونا قرار دارد.

وی ادامه داد: همانگونه که وجود منابع نفت و گاز و معادن مختلف در کشور نتیجه فعل و انفعالات زمین در طول میلیون ها سال است، در عین حال گسل‌های زلزله خیز و بحران هایی نظیر خشکسالی نیز از جمله اتفاقات اجتناب ناپذیر است که باید نسبت به آنها شناخت داشته باشیم و تلاش کنیم آثار و عوارض آنها را به حداقل برسانیم.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه به زلزله استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در این حادثه اقشار ضعیف که نتوانسته بودند خانه‌های خود را مقاوم سازی کنند دچار خسارات و آسیب‌های جدی شدند که بخشی از این خانوارها تمام خانه‌هایشان تخریب شد و عده‌ای نیز زیر آوار جان خود را از دست دادند.

جهانگیری افزود: در جریان وقوع سیل سال گذشته نیز مناطقی از کشور که دولت موفق نشده بود آنطور که باید اقدامات پیشگیرانه نظیر سیل بند ایجاد کند آسیب های جدی دیدند و در جریان وقوع بارش های شدید و بی سابقه زندگی مردم در برخی مناطق دچار تخریب و آسیب شد و کشاورزی و اقتصاد آنها لطمه دید.

وی با بیان این که  از ۱۵ سال پیش در دولت آقای خاتمی موضوع مقاوم سازی خانه‌های روستایی در دستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفته است گفت: رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همواره در دولت‌های مختلف پیشنهاداتی برای تصدی وزارتخانه داشته است اما روحیه خدمت در او به گونه‌ای است که در جایگاه فعلی خود یعنی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی احساس رضایت بیشتری دارد و در این مدت نیز با همین روحیه موفق شده است مسئولین کشور و نظام بانکی را پای کار مقاوم سازی مسکن روستایی بیاورد.

معاون اول رییس جمهور یادآور شد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دوره‌ای  موفق شد از پنج میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی که ۹۳ درصد این واحدها از استحکام خوبی برخوردار نبودند بخش زیادی را مقاوم سازی کند و این واحدها امروز به دو میلیون واحد رسیده است.

جهانگیری در ادامه به بازدیدهای خود از مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت: در این بازدیدها شاهد آن بودم که واحدهای مسکونی مقاوم سازی شده در زلزله های بعدی آسیب ندیده‌اند چرا که از مصالح ساختمانی استاندارد و طراحی و نقشه مناسب برای مقاوم سازی و ساخت آنها استفاده شده بود که این کار باعث حفاظت از جان و مال مردم در زلزله های بعدی شده بود.

وی با تأکید بر اینکه در زمینه بازسازی مناطق آسیب دیده کاری کارستان در کشور انجام گرفت گفت: یکی از ظلم‌ها به مدیریت کشور این است که نمی‌گذارند ارزش کارهای بزرگ انجام شده به اطلاع مردم رسانده شود.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: در زلزله آبان سال ۱۳۹۸ در کرمانشاه تعداد زیادی شهر و روستا تحت تأثیر این زلزله قرار گرفت و حدود ۱۴۰ هزار واحد مسکونی یا آسیب دید و یا به طور کامل تخریب شد که ظرف دو سال با کمک خود مردم، دولت، اعتبارات نظام بانکی و نظام اجرایی این واحدها بازسازی شدند.

جهانگیری در ادامه به وقوع سیل سال ۱۳۹۸ و درگیری بیش از ۲۰ استان کشور با این سیل  اشاره کرد و گفت: برخی استان‌ها نظیر گلستان، لرستان و خوزستان آسیب‌های بیشتری در جریان وقوع سیل متحمل شدند اما با سازمان دهی و مدیریت مناسب بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گام‌های موثری در زمینه جبران این خسارات برداشته شد.

وی افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اتکا به تجربه و دانش مدیریتی خود طراحی خوبی را انجام داد و امروز با افتخار اعلام می‌کند که کل واحدهای آسیب دیده ناشی از سیل بازسازی و تعمیر شده اند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به سخنان تعدادی از مدیران عامل بانک ها در خصوص اقدامات صورت گرفته برای بازسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی افزود: در سخنان مدیران بانک ها و همچنین رییس کل بانک مرکزی احساس رضایت درونی به چشم می‌خورد و مشخص است که این مدیران از اینکه تسهیلات را برای کمک به خانوارهای آسیب دیده پرداخت کرده اند احساس خرسندی و رضایت دارند.

جهانگیری طرح مسکن محرومین را از کارهای ابتکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: این طرح با کمک دولت و نظام بانکی در روستاها به انجام رسیده است و تاکنون بیش از ۵۰ هزار واحد مسکن محرومین از تعهد ۱۲۰ هزار واحد مسکونی تکمیل شده و زمینه برخورداری محروم‌ترین اقشار جامعه از سرپناهی مطمئن را فراهم کرده است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: کمک به تأمین سرپناه مطمئن برای اقشار ضعیف و محروم جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که این حداقل کار در جهت تحقق عدالت و اجرای آرمان های امام خمینی (ره) و شهدا است.

وی گفت: البته باید توجه داشته باشیم که تسهیلات بانکی در واقع منابع سپرده گزاران در بانک است که بانک های عامل باید از بازپرداخت این تسهیلات اطمینان داشته باشند و در این راستا لازم است استانداران و فرمانداران کشور به نظام بانکی کمک کنند که حتما بازپرداخت تسهیلات به موقع انجام شود.

جهانگیری در ادامه یکی از اقدامات لازم برای مقابله با حوادث غیرمترقبه را مقاوم سازی واحدهای مسکونی دانست و گفت: اقدام مهم دیگر ایجاد صندوق بیمه حوادث است که البته هفته گذشته در جلسه هیات دولت به تصویب رسید و سرمایه اولیه نیز برای این صندوق تعیین شد.

وی به زلزله اخیر در منطقه سی سخت در استان کهگیلویه و بویر احمد نیز اشاره کرد و گفت: متأسفانه این حادثه در فصل زمستان رخ داد و مردم دچار آسیب شدند البته دولت به سرعت منابع مالی لازم را مشخص کرد و بانکهای عامل دستورالعمل‌های پرداخت تسهیلات را صادر کردند و رییس جمهور نیز دستور داده است که بازسازی واحدهای مسکونی سی سخت تا آخر تیرماه انجام شود که با توانمندی و تجربه ای که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دارد امری شدنی است.

معاون اول رییس جمهور  به عملکرد بسیار خوب نظام بانکی در جریان شیوع کرونا اشاره کرد و افزود: در روزهای نخست شیوع این بیماری تعدادی از مدیران و کارکنان بانک‌های عامل جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند که به روح همه آنها درود می فرستیم و به خانواده‌هایشان تسلیت مجدد می گوییم.

جهانگیری ادامه داد: ابتدای سال جاری که جلسه‌ای برای تأمین منابع مالی برای مقابله با کرونا برگزار شده بود پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی بسیار ارزشمند بود که از محل سپرده بانک ها نزد بانک مرکزی ۷۵ هزار میلیارد تومان اختصاص داده شد که کمک بزرگی برای دولت بود.

وی در ادامه تاکید کرد: کار مهم بانک‌های عامل در دوران شیوع کرونا این بود که برخلاف رویه‌ها و روال موجود برای مراجعه ضامن و ارائه اسناد و مدارک هویتی، بیش از ۲۰ میلیون خانوار بدون حتی یک بار مراجعه توانستند تسهیلات از بانک‌ها دریافت کنند. اینگونه موارد نشان می دهد که در دل هر تهدید یک فرصت نهفته است و مشخص شد که نظام بانکی قادر است بدون مراجعه حضوری متقاضیان، به آنها تسهیلات بدهد.

جهانگیری به عملکرد مثبت نظام بانکی کشور برای تحقق جهش تولید اشاره کرد و گفت: رشد اقتصادی در شش ماهه نخست سال جاری مثبت شد و حتما یکی از بخش های موثر در تحقق مثبت شدن رشد اقتصادی کشور، اقدامات نظام بانکی بوده و هست.

معاون اول رییس جمهور افزود: آمار کارگاه‌های صنعتی کشور نیز نشان می دهد که رشد تولید و فروش این واحدها در ۹ ماهه نخست سال از وضعیت خوبی برخوردار بوده است که این امر نیز با کمک نظام بانکی محقق شده است.

وی ادامه داد: در سایر بخش‌ها نیز شاهد رشد مثبت هستیم اما عده ای که هنوز یک خانه برای خود نساخته‌اند و هنوز مدیریت یک پروژه را نتوانسته‌اند انجام دهند، کل نظام مدیریتی کشور و دولت را زیر سوال می‌برند و می گویند که دولت کارآمد نیست.

جهانگیری گفت: ‌در شرایط تحریم فراهم کردن این حجم از منابع و اجرای پروژه‌های متعدد در کشور جزو موارد استثنایی است. سال ۹۹ یکی از سخت‌ترین سال‌های پس از انقلاب اسلامی و حتی تاریخ کشور است اما با وجود همه فشارها اقتصاد کشور سر پا مانده و امیدوارم شاهد از بین رفتن سختیها و روزهای خوش برای مردم کشور باشیم.

در این جلسه رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه علی رغم فشارهای تحریم و مشکلات ناشی از کرونا، نظام بانکی عملکرد خوبی را در جهت کمک به اقشار مختلف مردم داشته است گفت: بانک ها علاوه بر کمک به اقشار مختلف مردم، در سال جاری یکپارچه در خدمت تحقق جهش تولید بوده اند.

همتی افزود: نظام بانکی در ده ماهه اخیر یک میلیون و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است که واقعاً رقم بزرگی است و از این میزان ۳۰ درصد در بخش صنعت بوده و بخش مهمی نیز به طرح ویژه بهسازی و بازسازی مناطق سانحه دیده اختصاص یافته است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در این نشست گزارشی از وضعیت روستاهای کشور و اقدامات صورت گرفته برای بهسازی و بازسازی واحدهای مسکونی روستایی آسیب دیده ارائه کرد.

در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور لوح تقدیر از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به تعدادی از مدیران بانک مرکزی و مدیران بانک های عامل مشارکت کننده در طرح ویژه بهسازی و بازسازی مناطق سانحه دیده اعطا شد.

www.irna.irمنبع

x

این مطالب را نیز ببینید!

اوراق گام؛ حمایت غیرتورمی از تولید و تامین سرمایه در گردش بنگاه‌ها

تهران- ایرنا- بانک مرکزی انتشار اوراق گام را به عنوان راهکاری برای حمایت از تولید ...