بهترین رمان های جهان از نگاه بریتانیکا

آنا کارنینا
رمان آنا کارنینا
طرفداران داستان ‌هایی که موضوعات پر سر و صدایی مانند بی ‌وفایی، قمار، نقشه‌ های ازدواج و فئودالیسم روسیه دارند، حتما رمان آنا کارنینا را در فهرست بهترین رمان ‌هایشان قرار می‌دهند. همچنین آنا کارنینا پس از انتشار در سال ۱۸۷۸، جزو بهترین رمان های جهان از دید نشریاتی مانند مجله تایم بوده است.

این رمان توسط نویسنده روسی لئو تولستوی در هشت بخش با استفاده از شیوه سوم شخص دانای کل نوشته شده‌است. آنا کارنینا دو شخصیت اصلی دارد؛ یک زن خانه‌ دار غمگین و نا امید با نام مستعار آنا که با معشوق جوانش، عشق‌ورزی می‌کند و همسر صاحب ملک‌اش به نام کنستانتین لوین که درگیر فلسفه و ایمان است.

تولستوی در این رمان بحث‌ های متفکرانه‌ای در مورد عشق، درد و خانواده در جوامع روسی را بیان می‌کند.

نوشتن و چاپ این رمان در رفتار با زنان در عصر تبعیض ‌های علیه آنان، انقلابی بود.

کشتن مرغ مینا
رمان کشتن مرغ مینا
یکی دیگر از بهترین رمان های جهان ، کشتن مرغ مینا است. این رمان توسط هارپرلی نوشته شده است. وی یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان داستانی تاکنون بوده است.

لی رمان کشتن مرغ مینا را در سال ۱۹۶۰ منتشر کرد که به یکی از آثار برتر ادبیات کلاسیک تبدیل شد. کشتن مرغ مینا، نژادپرستی در جنوب آمریکا را از دیدگاه دختر جوان بی‌گناه و باهوشی به‌ نام ژان لویس (اسکات) فینچ روایت می‌کند.

شخصیت‌ های نمادین این نمونه از رمان های برتر دنیا یک وکیل دلسوز و پدر راوی، اتیکاس فینچ است که به عنوان یک قهرمان داستانی اخلاق‌مدار در تنش‌های جاری در ایالات متحده آن زمان، دیدگاه‌ های زیادی را عوض کرد.

کشتن مرغ مینا جایزه پولیتزر برای داستان را در سال ۱۹۶۱ به دست آورد و فیلم ساخته شده از این رمان، در سال ۱۹۶۲ جایزه بهترین فیلم را به خود اختصاص داد. همچنین این رمان با داستان و شخصیت ‌هایش بر جامعه آمریکا تاثیر به‌ سزایی گذاشت.

گتسبی بزرگ
رمان گتسبی بزرگ
یکی دیگر از برترین رمان ‌های دنیا گتسبی بزرگ است، اف. اسکات فیتزجرالد این کتاب را به عنوان یکی از بزرگ ‌ترین متون برای معرفی ادبیات به دانشجویان معرفی کرد. این رمان از زبان مرد جوانی که به تازگی به نیویورک نقل ‌مکان کرده است، روایت می‌ شود. راوی این رمان نیک کاروی در همسایگی جی گتسبی و دوستی با وی، زندگی جدیدی را آغاز می‌کند.

گتسبی بزرگ نگاه شخصی نویسنده را به عصر جاز در دهه ۱۹۲۰ تاریخ ایالات متحده، ارائه ‌می‌دهد و در عین حال، ایده رویایی امریکایی را مورد بازنگری قرار می‌دهد.

جنبه هنری این رمان بیش از هر چیز باعث شهرت و محبوبیت آن شده است. یک تصویر هنری از چهره آسمان در تاریکی شب و نورهای منظره شهر، با پیکر بندی ‌های متفاوت به عنوان نماد جامعه آمریکایی در متن استفاده شده است.

صد سال تنهایی
رمان صد سال تنهایی
گابریل گارسیا مارکز، کتاب صد سال تنهایی را در سال ۱۹۶۷ منتشر کرد؛ این کتاب جزو یکی از مشهورترین کارهای این نویسنده و از جمله بهترین رمان های جهان است.

این رمان، داستان هفت نسل خانواده Buendía را بازگو می‌کند و داستان از زمان تاسیس شهر ماکوندو تا زمان تخریب آن را روایت می‌کند.

این رمان به شیوه جالبی، سبک رئالیسم جادویی را به کار می‌گیرد و به بازنگری در ماهیت چیزهایی که عادی به نظر می‌رسند، می‌پردازد.

گذری به هند
رمان گذری به هند
ادوارد مورگان فوستر، رمان گذری به هند را در جریان سفرهای متعددی که به هند داشت، نوشت. این کتاب در سال ۱۹۲۴ منتشر شد. گذری به هند درباره یک دکتر هندی مسلمان به نام عزیز است که رابطه نزدیکی با پروفسوری انگلیسی به نام عدله کوستد دارد.

عدله بر این باور است که طی سفری به غارهای ماربرا در نزدیکی شهر خیالی Chandrapore، عزیز قصد تجاوز به وی را داشته است. این موضوع باعث ایجاد تنش ‌هایی بین جوامع هندی و بریتانیایی می‌شود.

در این رمان، ارتباط بین مردم انگلیس و هند، با وجود تفاوت‌های فرهنگی و تنش ‌های حکومتی، مورد بازنگری قرار گرفته ‌است.

توصیف‌ های رنگارنگ این رمان از طبیعت هند و قدرت فکری که در متن وجود دارد، آن را از سایر رمان ‌ها متمایز می‌کند.

مرد نامرئی
رمان مرد نامرئی
اغلب مردم، این رمان را با داستان علمی- تخیلی هربرت جورج ولز اشتباه می‌گیرند. مرد نامرئی اثر رالف الیسون، رمانی است درباره هویت یک مرد دو رگه آمریکایی و آفریقایی؛ این رمان از زبان مردی که هیچ کس نام او را نمی ‌داند و نامرئی است، روایت می ‌شود. این مرد داستان مهاجرت ‌اش به نیویورک را شرح می‌دهد.

در هر موقعیتی از روابط کاری و انسانی گرفته تا جنبش ‌های اجتماعی، این مرد دچار تبعیض و مشقت می ‌شود.

این رمان به خاطر سبک نوشتاری سوررئالیسمی که دارد، هویت و فرهنگ آفریقایی-آمریکایی را به چالش می ‌کشد.

در سال ۱۹۵۳، رمان مرد نامرئی جایزه ملی کتاب ایالات متحده را کسب کرد و به عنوان یکی از بهترین رمان های جهان جاودانه شد.

دون کیشوت
رمان دون کیشوت
مشهورترین اثر ادبیات اسپانیایی، دون کیشوت اثر میگِل سِروانتِس ساآوِدرا برای اولین بار در سال ۱۹۱۶ منتشر شد. این رمان به عنوان یکی از بهترین رمان های تاریخ در تمامی دوره ‌ها به شمار می‌ آید. دون کیشوت، رویای قهرمان شدن مردی به نام دون کیشوت دلمانچای را بازگو می‌ کند.

شخصیت دون کیشوت، به نوعی نماد عرفانی تبدیل شده‌ است و بسیاری از آثار هنری، در زمینه‌ های موسیقی و ادبیات از آن تاثیر گرفته‌ اند.

متن رمان بسیار تاثیرگذار است تا حدی که معنای کلمه quixotic، در بعضی از موارد کنایه ‌ای به شخصیت دون کیشوت است. quixotic به فردی گفته می ‌شود که به صورت بی ‌حاصلی در تعقیب آرمان هایش است.

دلبند
رمان دلبند
این رمان در سال ۱۹۸۷ توسط تونی موریسون نوشته شده ‌است. داستان دلبند درباره یک برده فراری‌ به ‌نام ستی است که در سال ۱۸۷۳ به اوهایو فرارکرده ‌است.

این رمان به توصیف آسیب ‌های بردگی حتی پس از آزادی و بازگویی احساس گناه و درد ستی پس از کشتن فرزندش پرداخته است. ستی دختری به‌ نام دلبند داشته است که او را برای نجات دادن از زندگی بردگی ‌اش می‌کشد. در این رمان، کودکی دلبند به صورت خیالی در زندگی شخصیت ‌های داستان ظاهر می ‌شود.

این رمان از نظر نشان دادن اثرات روحی بردگی و اهمیت خانواده و جامعه در بهبود آن مورد تمجید قرار گرفته است. جایزه پولیتزر برای داستان در سال ۱۹۸۸ به رمان دلبند، به عنوان یکی از برترین رمان های تاریخ اهدا شد.

خانم دالووی
رمان خانم دالووی
خانم دالووی اثر ویرجینیا وولف، یکی از رمان‌ های منحصر به‌ فرد فهرست بهترین رمان های جهان است. این رمان یک روز از زندگی کلاریسا دَلُوِوی را توصیف می‌کند. داستان از دیدگاه راوی سوم شخص و افکار شخصیت‌ های مختلف روایت می ‌شود. نتیجه این سبک، نگاه کاملا نزدیک به ذهن شخصیت ‌های داستان است.

افکار شخصیت ‌ها در برگیرنده ترس‌، افسوس‌ گذشته، فشارهای اجتماعی، مبارزه با بیماری ‌های روانی و استرس پس از جنگ جهانی اول است.

سبک منحصر به‌ فرد رمان و موضوعش آن را به یکی از آثار قابل تقدیر و کتابی برای تمامی دوران ‌ها تبدیل می ‌کند.

همه چیز فرو می ‌پاشد
رمان همه چیز فرو می ‌پاشد
اغلب برای انتخاب بهترین رمان های جهان به آثار نویسندگان آمریکای شمالی یا اروپایی توجه می‌ شود و کمتر کسی به سراغ نویسندگان و کارهای شگفت ‌انگیزشان در سایر نقاط جهان می ‌رود.

چینوا اِچه‌بی، رمان همه چیز فرو می ‌پاشد را در سال ۱۹۸۵ منتشر کرد. یکی از برترین آثار ادبیات آفریقایی که به عنوان رمانی برای غلبه بر تعصب بعضی از محافل ادبی، شناخته می ‌شود.

این رمان زندگی یک مرد ایگبویی به نام Okonkwo، خانواده‌، روستای محل زندگی ‌اش و اثرات استعمار بریتانیا را بر جامعه او، توصیف می‌ کند.

این رمان به عنوان یکی از بهترین رمان های تاریخ نمونه‌ای از ادبیات پسا استعماری آفریقا است؛ ژانری که از اواسط دهه ۱۹۰۰ شروع به رشد و گسترش کرد، یعنی زمانی‌ که مردم آفریقایی این امکان را داشتند که داستان‌ های زمان استعمارشان را بازگو کنند.

جین ایر
رمان جین ایر
جین ایر معروف ‌ترین رمان شارلوت برونته است که آن را در سال ۱۸۴۷ با نام مستعار کوربل منتشر کرد. برونته این رمان را با نام مستعار منتشر کرد تا مردم به زن بودن نویسنده کتاب پی نبرند.

البته از سال ۱۸۴۷ با افزایش روزافزون فعالیت زنان در حوزه ادبیات، برونته با نوشتن جین ایر که یکی از رمان ‌های پیشگامانه درباره زنان است، اعتبار خوبی به‌ دست آورد.

درست هنگامی ‌که نویسنده کتاب احساس می‌ کرد ناگزیر است هویت واقعی‌ اش را پنهان کند، جین ایر داستان فرد گرایی زنان را روایت می‌ کرد.

رمان جین ایر، داستان موفقیت و مستقل شدن زنان فقیر و یتیم را توصیف می‌ کند. این اثر با تلفیق ادبیات دوران گوتیک و ویکتوریا، رشد احساسات جین با نوشتن را بیان می ‌کند.

به رنگ ارغوان
رمان به رنگ ارغوان
آلیس واکر در سال ۱۹۸۲ برنده جایزه پولیتزر برای داستان و جایزه کتاب ملی، برای رمان رنگ ارغوانی شد.

این رمان زندگی یک دختر جوان آفریقایی به نام سلی را پس از جنگ جهانی دوم در آمریکای جنوبی توصیف می‌کند. سلی در بزرگسالی نامه ‌هایی برای خدا و خواهرش نتی می ‌نویسد.

سلی توسط پدر و همسرش مورد آزار جنسی قرار می‌ گیرد. این رمان به بررسی جنسیت‌گرایی، نژادپرستی، جنسیت و گرایش ‌جنسی می ‌پردازد.

فیلمی که از روی این رمان در سال ۱۹۸۵ توسط استیون اسپیلبرگ ساخته شده بود، با وجود انتقاد هایی که به آن می ‌شد، نامزد دریافت یازده جایزه اسکار شد اما نتوانست هیچ اسکاری را به خود اختصاص دهد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا