هزینه مسافرت به کشورهای خارجی

سفر همیشه نباید خیلی گران قیمت باشد. در واقع من در طول دوران هر مسافرتم کم‌تر از خرج یک ماهم در خانه خرج می‌کنم. زمانی که به دنبال ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی می‌گردیم، احتمالا اولین منطقه‌ای که به چشم‌مان می‌خورد جنوب شرقی آسیاست. با اینکه این منطقه انتخابی بسیار عالی به نظر می‌رسد اما من قصد دارم پایم را فراتر بگذارم و فهرستی از ارزان ترین سفرهای خارجی ارائه دهم.

برای به دست آوردن بهترین و کامل‌ترین فهرست ممکن درباره ارزان ترین کشورهای جهان

زمانی که از ارزان بودن صحبت می‌کنیم منظور هزینه‌ای برابر با روزانه ۳۰ دلار یا ماهانه ۹۰۰ دلار شامل هزینه‌های ویزا، بلیط پرواز، ابزار و بیمه سفر است.این فهرست در نهایت ۴۰ کشور متفاوت را به شما معرفی می‌کند

ارزان ترین کشورهای آسیا برای مسافرت

تایلند

تایلند

سفر به تایلند به طرز شگفت آوری ارزان است. به طوری که حتی با هزینه زیر صد دلار می‌توانید یک شبانه روز در یک هتل پنج ستاره اقامت داشته باشید. اما اگر قصد دارید که هزینه‌های خود را پایین بیاورید اما در عوض سفر خود را طولانی‌تر کنید، تایلند می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد. اگر به بانکوک سفر کنید می‌توانید به راحتی با هزینه‌ای برابر با ۱۰ دلار برای یک شب در یک مهمانسرا اقامت داشته باشید. شاید باورتان نشود اما حتی با هزینه کم‌تر نیز می‌توان در این شهر اقامت داشت. شاید قصد داشته باشید که در نزدیکی ساحل اقامت داشته باشید و اقامت در این نوع مناطق برای‌تان گران باشد اما بهتر است بدانید که در برخی جزایر تایلند کمپ‌های گردشگری تاسیس شده‌اند.

اقامت در Koh Adang برای دو نفر به ازای هر شب تنها ۶ دلار، یعنی نفری ۳ دلار برآورد می‌شود و تحت شرایط خاص می‌تواند از این نیز ارزان‌تر باشد. تنها اقامت‌گاه دولتی جزیره نیز در پارک ملی واقع شده است که به ازای هر نفر ۱۶٫۵ دلار برای یک شب دریافت می‌کند. اگر بخواهیم ارزان‌ترین حالت سفر به این جزیره را بررسی کنیم باید این طور بگوییم که شما در طول روز به صرف هزینه‌هایی شامل ۳ دلار برای اقامت، ۱ دلار برای اجاره یک روزه ابزار غواصی، ۱٫۵ دلار برای خرید ۳ لیتر آب، ۵٫۵ دلار برای سفر با قایق در اطراف جزیره، ۸ دلار برای وعده‌های سه گانه غذایی ۵ تا ۱۰ دلار برای نوشیدنی و تنقلات احتیاج دارید.

در جزیره Koh Adang می‌توانید با صرف هزینه روزانه ۱۰ دلار به راحتی به گردش مشغول شوید. در این جزیره چندین آبشار، مناطق ساحلی شگفت انگیز برای غواصی و مناظر بی‌نظیر به خوبی نمایان هستند. حتی می‌توانید با هزینه‌ای کم‌تر از ۳۰ دلار به راحتی در بهترین هتل جزیره اقامت داشته باشید. این جزیره جزو معدود جزایر تایلند است که ساحل خصوصی در اختیار شما قرار می‌دهد و به دلیل شناخته شده نبودن، هنوز شلوغ و پرجمعیت نیست.

میانمار «برمه»

میانمار «برمه»

میانمار نیز یکی از ارزان ترین کشورهای جنوب آسیا به شمار می‌رود. البته در این کشور به عنوان یک توریست ناچار هستید روزانه بین ۵ تا ۲۰ دلار به انعام اختصاص دهید که قطعا مبلغ بالایی نیست. میانگین خرج روزانه در میانمار برای یک توریست حدود ۳۵ دلار است که البته می‌توان این خرج را با استفاده ار غذا و نوشیدنی ارزان قیمت‌تر، کم‌تر نیز کرد. تنها هزینه اضافی‌تان نیز هزینه ۱۰ تا ۱۵ دلاری ویژه حمل و نقل با اتوبوس است.

در این کشور باید برای مخارج‌تان برنامه‌ریزی داشته باشید. برای مثال من اتاق اقامت خودم را با دو گردشگر که در اتوبوس ملاقات کرده بودم شریک شدم. با این کار به ازای هر شب ۲۵ دلار سود کردم. با این که در هیچ جای این کشور نمی‌توان با ۱۰ دلار یک روز کامل در هتل اقامت داشت. برای غذا نیز می‌توانید سراغ غذاهای خیابانی یا اغذیه فروشی‌های محلی بروید تا این که به رستوران‌های بزرگ مراجعه کنید.

در کل بیشترین جنبه‌های توریستی این کشور یا رایگان هستند یا بسیار ارزان. میانمار یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر است. اما بیشترین خرج من در این کشور برای دو مورد خاص بود. اولین مورد قطاری فانتزی به نام Yangon Circle بود. این قطار در منطقه بزرگی دائما در حال گردش است که با استفاده از آن می‌توانید با هزینه‌ای برابر با ساعتی یک دلار در طول چند ساعت از جاذبه های توریستی بسیار زیادی دیدن کنید. مورد دوم نیز قطار دیگری بود که از بزرگ‌ترین پل میانمار عبور می‌کرد و امکان مشاهده مناظر شگفت انگیزی را برای شما مهیا می‌کرد. هزینه این قطار نیز تنها ۳ دلار بود. به همین دلایل می‌توانم بگویم میانمار یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی است.

لائوس

لائوس

قطعا لائوس یکی از مقصدهای محبوب جنوب شرق آسیا برای سفر نیست. این کشور در منطقه‌ای قرار دارد که ساحل و دریایی وجود ندارد و به همین دلیل گردشگران ترجیح می‌دهند به کشورهای همسایه سفر کنند. با این حال و با وجود کمبود گردشگر، لائوس یک مقصد عالی همراه با مناظر بسیار زیبا و شگفت انگیز، فرهنگ تاثیرگذار و مردم بسیار صمیمی است.

در لائوس می‌توانید به دیدن جنگل‌های انبوه بارانی بروید و در کنار آن از گروه‌های مذهبی و غیرمذهبی متفاوت مردم نیز دیدن کنید. در لوانگ پرابانگ «Luang Prabang» که پایتخت باستانی لائوس است، می‌توانید شاهد زیبایی آمیزه ترکیب معماری باستانی فرانسوی و فرهنگ باستانی بودائی باشید. Vientiane قطعا آرام‌ترین پایتخت ممکن برای این کشور است. این شهر جایی است که می‌توانید از جاذبه های گردشگری ملی لائوس دیدن کنید. در جنوب لائوس در بین کشتزارهای قهوه و آبشارهای خروشان قرار خواهید داشت که به شما اجازه می‌دهد در یکی از ۴۰۰۰ جزیره رودخانه Mekong استراحت کنید.

در لائوس هزینه برابر با روزانه ۲۰ دلار برای هر نفر است. روزانه ۷ دلار برای غذا خرج می‌شود. ۶ دلار هزینه حمل و نقل است و ۸ دلار نیز خرج یک اتاق دو نفره است. البته مخارج دیگر جزو مخارج متفرقه شما هستند که از این ۲۰ دلار مجزا هستند. لائوس یکی از ارزان ترین مقصدها در دنیا است که به شما این امکان را می‌دهد که با بودجه‌ای بسیار پایین سفر لذت بخشی را تجربه کنید.

ویتنام

ویتنام

ویتنام در کنار این که یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی است، یکی از زیباترین، متنوع‌ترین و بافرهنگ‌ ترین کشورهای جنوب شرق آسیا است. ارزانی در این کشور در این حد است که می‌توانید بدون چک کردن بودجه خود در طول روز بدون دغدغه به تفریح بپردازید. زیرا با کم‌تر از ۳۰ دلار در طول روز نیز می‌توان به راحتی در این کشور زندگی کرد.

در ویتنام می‌توانید به سراغ هتل های مدرن خصوصی رفته و با هزینه‌ای برابر با ۱۰ دلار، یک شب خود را در یکی از هتل های بزرگ شهرهای هو چی مین «Ho Chi Minh»، هوی «Hoi» یا هانوی «Hanoi» بگذرانید. هزینه معمول یک وعده غذایی در ویتنام چیزی در حدود ۵۰ سنت تا ۲ دلار است و در برخی مناطق نیز می‌توانید یک نوع ساندویچ ویتنامی به نام «بان می» خریداری کنید که تنها ۲۰ دلار قیمت دارد. یک پرس «بیا هوی» که گوشت سرخ شده است نیز تنها ۱۰ تا ۲۰ سنت قیمت دارد و در خیابان‌های شهر هانوی به فروش می‌رسد. هزینه حمل و نقل نیز ۲۵ سنت است که برای سرویس‌های توریستی شبانه روزی تا سقف ۱۵ دلار نیز افزایش پیدا می‌کند.

یکی از محبوب‌ترین راه‌های حمل و نقل در ویتنام موتور سیکلت است که می‌تواند هزینه شما را از این حد نیز پایین‌تر بیاورد. هزینه خرید موتورسیکلت در ویتنام ۲۵۰ دلار است که در پایان سفر می‌توانید دوباره آن را به همین قیمت بفروشید. من و همراهم در طول سفر از یک موتورسیکلت استفاده کردیم که روزانه تنها ۱۰ دلار هزینه داشت. زیرا سوخت در ویتنام بسیار ارزان است و علاوه بر این با استفاده از موتورسیکلت شخصی نیازی به استفاده از تاکسی یا اتوبوس ندارید. موتورسیکلت یکی از محبوب‌ترین وسایل حمل و نقل در جنوب شرقی آسیا محسوب می‌شود.

برخی از فعالیت‌ها در ویتنام بسیار گران هستند. برای مثال گردش در بزرگ ترین غار جهان که هانگ سون دونگ نام دارد چیزی در حدود ۳۰۰۰ دلار هزینه برمی‌دارد. اما در کل ویتنام یکی از ارزان ترین کشورها برای سفر خارجی محسوب می‌شود.

چین

چین

در واقع تصور من از چین کشوری بسیار گران قیمت‌تر بود. در سال ۲۰۱۴ سفری به چین داشتم و به نقاط مختلف این کشور سفر کردم. هزینه روزانه زندگی یک گردشگر در چین چیزی در حدود ۳۰ دلار برای هر روز است. سفر من از مغولستان داخلی چین آغاز شد و پس از آن به شهرهای داتونگ، پینژیائو، ژی آن، شانگهای، سوژو سفر کردم و پایان هفته خود را نیز در شهر پکن گذراندم تا با دوستانم ملاقاتی داشته باشم. در طول سفر در پکن عاشق این شهر شدم زیرا مکان‌های دیدنی بسیار زیادی در شهر پکن وجود دارد که هرگز شما را خسته نخواهد کرد.

بودجه‌ای که برای سفر در پکن خرج شد به سه دلیل بسیار پایین بود. اول از همه این که در پکن هزینه محل اقامت را بر عهده نداشتم زیرا در خانه دوستانم اقامت داشتم. در طول سفر نیز همیشه با قطار و اتوبوس رفت و آمد می‌کردم و البته غذاهای آماده خیابانی مصرف می‌کردم. هزینه اقامت در چین بسیار متنوع است. با هزینه‌ای در حدود ۸ تا ۱۰ دلار می‌توانید برای یک شب در یک اتاق یک نفره اقامت داشته باشید. اگر اتاق دو نفره نیاز داشته باشید نیز این هزینه به ۲۰ دلار در شهرهای بزرگ می‌رسد. غذاهای خیابانی مانند نودل نیز نیاز به هزینه‌ای برابر با ۱ دلار و حتی کم‌تر دارند. هزینه غذا در رستوران‌های معمولی نیز بین ۵ تا ۱۰ دلار است. قطارها و اتوبوس‌های شبانه‌روزی نیز یکی از راه‌های پایین آوردن مخارج‌تان در چین است که بسیار راحت و در دسترس هستند. البته بلیط‌های ورودی تا حدودی گران هستند و ۱۵ دلار هزینه دارد. بنابراین مراقب باشید.

مالزی

مالزی

مالزی یکی از مقاصد محبوب و همیشگی مسافران و گردشگران جنوب شرقی آسیا است. مالزی به اندازه چهار کشور قبلی ارزان نیست اما می‌توان در این کشور نیز با خرج ۳۰ دلار در روز به تفریح و گردش پرداخت. مهمان‌سراهای این کشور به ازای هر شب ۵ تا ۷ دلار دریافت می‌کنند که این هزینه در هر شهر متفاوت است. اما در شهرهای توریستی امکانات بهتری برای گردشگران مهیا شده است.

غذاهای مالزیایی شگفت انگیز هستند. زیرا این کشور به غذاهایش و البته تاثیرپذیری غذایی‌اش از فرهنگ چین و هند شناخته شده است. بنابراین می‌توانید اطمینان داشته باشید که غذاهای تازه‌ای را تجربه خواهید کرد. غذاهای خیابانی در مالزی چیزی در حدود ۱ تا ۲ دلار هزینه برمی‌دارند و هزینه صرف غذا در رستوران نیز حدود ۱ تا ۴ دلار است.

هر شهر مالزی جاذبه‌های خاص خود را دارد. گشت و گذار در مالزی بسیار ساده است و با استفاده از اتوبوس می‌توانید به هر نقطه از کشور دسترسی داشته باشید. البته قیمت مسافرت با اتوبوس در این کشور متفاوت است. برای مثال برای یک سفر چهارساعته از ایپو به مقصد پنانگ نیاز به صرف هزینه ۶ دلاری دارید.

هند

هند

بسیار دشوار است که مقصدی بهتر از هند برای گردشگران خانه‌به‌دوش پیدا کرد. یکی از دلایل این موضوع وسعت هند است که آن را به یک شبه قاره تبدیل کرده است. در هند می‌توانید ماه‌ها سفر کنید و باز هم در پایان حس کنید که جاهای بسیار زیادی را از دست داده‌اید. علاوه بر این قطعا متوجه خواهید شد که هنوز بودجه بسیار زیادی برای‌تان باقیمانده است. اگر به هوای رطوبتی علاقه دارید می‌توانید به جنگل‌های استوایی هند سفر کنید و سفرتان را تا کرالا نیز ادامه دهید. در طول سفر می‌توانید از زمین‌های کشت چای عبور کنید و به نقاطی برسید که زندگی حیوانات وحشی در جریان است. این نقاط بسیار وسیع هستند و جزو پارک ملی هند به حساب می‌آیند.

سفر شما به هند بسیار ارزان است. زیرا با هزینه‌ای در حدود ۱۵ تا ۲۲ دلار می‌توانید به راحتی زندگی یک روز خود را بگذرانید. هزینه اقامت برای یک شب در یک اتاق دو نفره حدود ۴ دلار است. هزینه اقامت در مهمان‌سراهای هند نیز ۷٫۵ دلار به ازای یک شب است. البته امکانات این اقامتگاه‌ها و مهمان‌سراها بسیار قابل توجه است زیرا همراه با صبحانه و حمام لوکس است.

یکی از مثبت‌ترین نکات درباره هند تنوع غذایی‌اش است. با صرف ۱٫۵ دلار می‌توانید می‌توانید یک پرس «وگ تالی» خریداری کنید که شامل برنج، ماست، نان و انواع ادویه‌های هندی است. در کشوری با این تنوع غذایی و این حد از ارزانی هرگز گرسنه نخواهید ماند.

کامبوج

کامبوج

کامبوج باید یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی باشد. این کشور با وجود بهره بردن از مناظر طبیعی شگفت انگیز، امکانات بسیار عالی و البته میزان گردشگر بسیار بالا، بسیار ارزان قیمت است. هزینه اقامت در یک هتل مدرن در کامبوج چیزی در حدود ۱۵ دلار در ازای یک شب است و وعده‌های غذایی هتل‌ها نیز بیشتر از ۱۰ دلار خرج برنخواهد داشت. در کامبوج منطقه‌ای به نام باتامبنگ «Battambang» وجود دارد که شناخته شده نیست اما بسیار زیبا و ارزان است. در طول سفرم به این منطقه برای اقامت در یک اتاق شش تخته ۳ دلار پرداخت کردم که از امکانات تهویه و سرمایشی خوبی نیز برخوردار بود. هزینه صبحانه در این منطقه تنها ۲ دلار بود و یک وعده غذایی کامل نیز ۴ دلار هزینه داشت. قطار بامبوها نیز نیاز به ۵ دلار هزینه داشت که آن را با یکی از گردشگران شریک شدم. زندگی در این منطقه به همراه سفر به روستاها و اقامتگاه‌های مختلفش حدودا ۱۵ دلار تمام شد.

بسته به میزان خرجی که می‌کنید، اقامت در کامبوج به هزینه‌ای بین ۱۰ تا ۳۰ دلار برای یک روز احتیاج دارد که در نوع خود شگفت انگیز است.

تایوان

تایوان

تایوان برای یک گردشگر تازه‌وارد می‌تواند بسیار گیج کننده باشد. اما بهترین تعریف از تایوان این است که این کشور از بسیاری جهات به ژاپن شباهت دارد. تایوان یکی از متراکم‌ترین کشورهای جهان از نظر جمعیت است. اما برخی مناطق کوهستانی در این کشور وجود دارد که کم جمعیت است و البته شناخته شده هم نیست. سفر به جنوب شرقی آسیا معمولا به هزینه‌ای در حدود ۳۰ دلار برای یک روز نیاز دارد اما در تایوان می‌توانید به مناطق کوهستانی و روستایی سفر کنید تا هزینه‌ شما از این مقدار نیز پایین‌تر باشد.

بهترین گزینه برای حمل و نقل در تایوان استفاده از سرویس حمل و نقل انبوه است که دسترسی شما به روستاهای کوچک و شهرهای بزرگ را بسیار ساده می‌کند. با ۱۰ دلار هزینه می‌توانید برای یک شبانه روز در یکی از مهمان‌سراهای باکیفیت تایوان اقامت داشته باشید. اما اگر تمایل داشته باشید تا در هتلی مجلل ساکن شوید باید بین ۱۵ تا ۲۰ دلار به ازای هر شب پرداخت کنید. هزینه خرید غذا در تایوان بین ۲ تا ۵ دلار است و حمل و نقل نیز به صرف همین مقدار هزینه نیاز دارد. خوشبختانه بیشتر پارک‌های ملی و تفرجگاه‌ها در تایوان رایگان هستند.

در این بخش چند ایده خوب برای سفر به تایوان را در اختیار شما قرار خواهیم داد:

آبشارهای شیفن «Shifen» و ساندیااولینگ «Sandiaoling» که در تایپه واقع شده‌‌اند. کوه‌های یانگمینگشان «Yangmingshang» که در پارک ملی تایوان و در شهر تایپه قرار دارند. آبشار هفت پهلوان گوگوان «Guguan» که در تایچونگ وجود دارد. پارک ملی تاروکو جورج «Taroko Gorge» کن در هوئالین قرار گرفته است. آبشارهای ووفنگسی «Wufengci» و یومه کیانگ «Yuemeikang» که در تایپه واقع شده‌اند. آبشار یانسن که در حوالی تایپه قرار دارد.

البته دو مکان تفریحی دیگر نیز وجود دارند که برای سفر با هزینه پایین بسیار جذاب به نظر می‌رسند. گردشگرانی که گواهینامه رانندگی بین المللی دارند می‌توانند اسکوتر اجاره کنند و دیگران نیز می‌توانند به گردنه‌های زیبای کوهستانی که ۳۰۰۰ متر طول دارند سفر کنند.

فیلیپین

فیلیپین

فیلیپین یکی از ارزان‌ ترین کشورهای دنیا است و می‌توانید به سادگی به این کشور سفر کنید. هزینه زندگی توریستی در این کشور بیش از ۳۰ دلار در طول شبانه روز نخواهد بود. اقامت در یک خوابگاه در فیلیپین تنها ۱۰ دلار هزینه نیاز خواهد داشت و با ۱ تا ۲ دلار نیز می‌توانید به سادگی غذای خود را فراهم کنید. فیلیپین می‌تواند لقب ارزان ترین سفر هوایی را نیز یدک بکشد. زیرا پروازی دو ساعته در فیلیپین تنها ۱۰ دلار هزینه نیاز دارد.

فیلیپین یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی است. چرا که با هزینه‌ای کم‌تر از ۳۰ دلار می‌توانید در یکی از بهترین جزایر ساحلی این کشور اقامت داشته باشید. ماجراجویی‌های عجیب و غریب نیز در این کشور نسبتا ارزان هستند. برای مثال دایو از روی صخره‌ تنها ۲۵ دلار هزینه دارد. البته استفاده از طبیعت ناب فیلیپین و سفر به سواحل زیبا و تماشای غروب آفتاب در این کشور کاملا رایگان است.

پاکستان

پاکستان

سرزمین حمل و نقل ارزان، غذاهای خیابانی بی‌پایان، اقامت‌گاه‌های بسیار ارزان «کم‌تر از ۷ دلار برای یک شب». این‌ها بهترین توصیف از پاکستان است. علاوه بر این، پاکستان مردمی دارد که از گردشگران به طرز شگفت انگیزی استقبال می‌کنند.

سفر به پاکستان آنقدر ارزان است که شما با صرف ۱۵ دلار می‌توانید به راحتی روز خود به را شب برسانید. مردم این کشور آن قدر خونگرم هستند که می‌توانید مطمئن باشید که نظیر آن‌ها را تا به حال در هیچ کجای دنیا ندیده‌اید. حتی این احتمال وجود دارد که با فردی روبرو شوید که شما را دعوت کند که به طور رایگان در خانه‌اش اقامت داشته باشید و علاوه بر آن تمام خرج‌ها را نیز خودش بر عهده گیرد.

علاوه بر این که پاکستان یک مقصد بسیار ارزان است، ویژگی‌های بسیار جالبی نیز دارد که شما را مشتاق می‌کند تا از آن‌ها دیدن کنید. بلندترین کوه‌های جهان، کمپ‌های توریستی بزرگ و مناطق اعجاب‌انگیز طبیعی همه و همه با صرف هزینه کم‌تر از ۳ دلار در روز امکان پذیر هستند.

ارمنستان

ارمنستان

ارمنستان مقصدی شناخته برای گردشگران نیست اما من در همان نگاه اول من را عاشق خودش کرد. شاید دلیل این اتفاق گستره تاریخی مکان‌های دیدنی این کشور و آثار باستانی‌اش باشد. در کل با وجود اقامت بسیار کوتاهم در ارمنستان عاشق این کشور شدم.

ارمنستان در مقایسه با همسایگانش فرهنگ و تاریخی بسیار غنی دارد. این کشور الفبا و زبان منحصر به فرد خودش را دارد و فرهنگ و اخلاقیات خاص خودش نیز در این کشور رعایت می‌شود. با این که این کشور در آسیا قرار دارد اما فضایش شما را به شدت به یاد اروپا می‌اندازد. ترکیب جذاب شرق و غرب کره زمین یکی از اعجاب انگیزترین کشورهای دنیا را پدید آورده است. بهترین نکته درباره این کشور نیز این است که بسیار ارزان است و از طریق بیشتر کشورهای اروپایی به سادگی قابل دسترسی است.

همانطور که گفتیم هزینه گردش در این کشور بسیار پایین است به طوری که با صرف هزینه ۱۵ دلاری می‌توانید در یکی از مهمان‌سراهای باکیفیت این کشور برای یک شب ساکن شوید. یک شام ساده نیز در ارمنستان تنها ۵ دلار هزینه برمی‌دارد. یک تور روزانه در ارمنستان ۱۵ دلار هزینه دارد و هزینه رفت و آمد با اتوبوس نیز در حدود ۱ دلار است.

عمان

عمان

عمان مجموعه‌ای کامل از طبیعتی باورنکردنی است. در عمان می‌توانید صبح در ساحل از خواب بیدار شوید و لاکپشت‌ها را تماشا کنید. پس از آن نیز می‌توانید طلوع آفتاب را در بیابان‌ها و همراه با گذر شترها تماشا کنید. مهمان نوازی یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های عمانی‌ها است. بنابراین می‌توانید انتظار دعوت شدن و مورد استقبال و پذیرایی قرار گرفتن از طرف این مردم را داشته باشید. با این که تصور عام راجع به عمان این است که سفر به این کشور بسیار گران است اما راه‌هایی وجود دارد که این سفر برای‌‌تان به یکی از ارزان‌ ترین سفرهای دنیا تبدیل شود.

کمپینگ‌های طبیعی در تمام کشور از بیابان گرفته تا صحرا و کوه‌های بلند در دسترس هستند. تنها کافیست وسایل خود را بردارید و بهترین جای خواب ممکن را به طور رایگان انتخاب کنید. بیشترین جذابیت‌های ممکن نیز در همین کمپ‌ها پیدا می‌شوند. از صحراهای بکر گرفته تا چشمه‌های زلال آب، سواحل زیبا، بیابان‌های بکر و حتی مسجدهای با معماری خاص و جذاب. حتی با ملاقات تمام این مکان‌ها باز هم پول زیادی خرج نکرده‌اید. شاید بتوان گفت که بزرگترین هزینه‌ای که برای این نوع از سفر باید در نظر بگیرید هزینه اجاره یک خودرو آفرود است که بین ۲۵ تا ۴۰ دلار برای هر روز قیمت دارد. البته ماشین‌های گران‌تر و ۳۰ تا ۴۰ دلاری مخصوص رانندگی در صحراها و بیابان‌ها است.

بنابراین همه این خرج‌ها به صورت کلی بیش از روزی ۳۰ دلار نخواهد بود و با تهیه غذای خود از سوپرمارکت‌ها می‌توانید تمامی نیازهای خود را با همین قیمت رفع کنید و رفتن به یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی را تجربه کنید.

بنگلادش

بنگلادش

بنگلادش انتخاب اول هیچکس نیست. زیرا تصور عام راجع به این کشور این است که جای بسیار خطرناکی است و معمولا زنان را از سفر به این کشور منع می‌کنند. اما من تصمیم به سفر به این کشور را گرفتم و همزمان متوجه شدم که زنی دیگر نیز در تدارک سفر به بنگلادش است. بنگلادش کشور ارزانی است اما برای این که از خطر دوری کنید باید به جاهای مناسب بروید. این کشور یکی از فقیرترین کشورهای جهان است اما نمی‌توانید تصور کنید که چه مردم سخاوتمند و مهربانی دارد. علاوه بر این بنگلادش بزرگترین جنگل مانگرو جهان را در اختیار دارد و طولانی‌ترین ساحل دنیا نیز در این کشور قرار دارد.

این کشور بهترین مکان برای باز کردن اشتها است. بنگلادش اعجاب انگیزترین غذاهایی را دارد که در تمام عمرتان چشیده‌اید. ادویه‌های این کشور به طرز شگفت آوری خوش طعم هستند و تنها با یک دلار می‌توانید یک غذای بسیار خوشمزه میل کنید. حتی چای این کشور نیز مرا شگفت زده کرد. زیرا با ۷ سنت توانستم یکی از بهترین چای شیرین‌های تمام عمرم را تجربه کنم. هزینه اقامت در هتل‌های بنگلادش تنها شبی ۴ دلار است و با یک اتوبوس و تهیه بلیط ۱ دلاری نیز می‌توانید به عمیق‌ترین نقاط کشور سفر کنید. البته این کار کمی خطرناک است و باید ریسک تصادف را به جان بخرید. با این تفاصیل بسیار دشوار است که در طول روز بتوانید سقف خرج خود را به ۳۰ دلار برسانید!

روسیه

روسیه

بزرگ‌ترین خرج پیش پای شما برای سفر به روسیه دریافت ویزا است. زمانی که ویزا را دریافت کردید می‌توانید به راحتی وارد خاک روسیه شوید و از گردش، غذا و مناظر روسیه لذت ببرید. من تمام زمانم را در مسکو و سنت پترزبورگ صرف کردم. اما شهرهای دیگر روسیه قطعا ارزان‌تر نیز هستند. هزینه اقامت در پانسیون‌های روسیه از ۵ دلار به ازای هر شب آغاز می‌شود. اقامت در پارک و چادر نیز در سراسر روسیه در دسترس است.

مترو موسکو خدمات ویژه برای گردشگران ارائه می‌دهد و ایستگاه‌ها شباهت زیادی به موزه دارند. علاوه بر این با صرف هزینه ۵۰ سنت می‌توانید هر قدر که بخواهید به سفر خود ادامه دهید. فضای کلی موسکو به موزه شباهت بسیاری دارد و حتی پارک‌ها نیز مملو از مجسمه‌های جذاب و دیدنی است.

تنوع غذایی در روسیه مانند تنوع در تمامی جنبه‌های دیگرش بسیار بالاست. من با در نظر گرفتن تمامی شرایط و پیدا کردن ارزان‌ترین غذاها توانستم روزی ۳ تا ۵ دلار را به خرید غذا اختصاص دهم. با تمام این شرایط فکر می‌کنم گردش در روسیه با هزینه روزی ۳۰ دلار به سادگی امکان پذیر باشد.

ارزان ترین کشورهای قاره آمریکا

مکزیک

مکزیک

مکزیک بهترین و ارزان ترین کشور برای سفر در قاره آمریکا است. مکزیک همه چیز دارد. کوه‌ها، آبشارها، سواحل، بیابان‌ها، صخره ها… .‌ اگر تا به حال به مکزیک سفر نکرده‌اید زمان آن فرا رسیده که حتما سری به این کشور زیبا بزنید. حتی در گران‌ترین مکان‌های کشور مکزیک نیز می‌توانید غذاهای خیابانی و محلی ارزان قیمت تهیه کنید. البته اگر بخواهید با جیب پر به این کشور تجربه کنید که می‌توانید به راحتی و در لوکس‌ترین شرایط ممکن به تفریح بپردازید.

قیمت غذاهای خیابانی در این کشور بسیار ارزان است و شما با ۲ دلار می‌توانید به راحتی مقداری غذای خیابانی تهیه کنید. اما در رستوران‌ها اوضاع کمی متفاوت است و باید بین ۷ تا ۲۰ دلار برای یک وعده غذایی هزینه کنید. اگر به مکزیک سفر کردید پیشنهاد من به شما این است که در شهرهای مکزیکوسیتی و تولوم حتما سکونت در چادر و نیمکت‌ها را تجربه کنید. زیرا به یکی از بهترین تجربه‌های زندگی‌تان تبدیل خواهد شد.

یکی از دوستانم تعریف می‌کرد که در مکزیک می‌توانید برای سفر بین شهری از تاکسی‌های چند نفره استفاده کنید که بسیار ارزان است و برای یک سفر دو ساعته حدود ۴ دلار دریافت می‌کنند. البته اتوبوس هم برای این مسیرها در دسترس هستند. اگر به زبان اسپانیایی تسلط داشته باشید می‌توانید سوار اتوبوس‌های محلی مکزیک شوید که به طرز خنده‌داری ارزان هستند. برای مثال یک سفر ۱۲ ساعته در مکزیک حدود ۱۵ دلار هزینه برمی‌‌دارد! البته به جای اتوبوس‌های محلی می‌توانید از اتوبوس‌های توریستی استفاده کنید که ۴۰ دلار هزینه خواهد داشت.

سفر به مکزیک تنوع هزینه خاصی دارد و اگر می‌خواهید هزینه‌هایتان کم باشد نباید در بین مسیر خرید زیادی داشته باشید. من توانستم حتی با ۱۰ دلار در طول یک روز سفر کنم اما به طور کلی هزینه گردش روزانه در مکزیک حدود ۳۰ دلار است.

نیکاراگوئه

نیکاراگوئه

زمانی که به نیکاراگوئه سفر می‌کنید می‌توانید لحظات بسیار خوشی را تجربه کنید. بهترین قسمت سفر این است که هرگز کیف پولتان خالی نخواهد شد. زیرا نیکاراگوئه یکی از ارزان ترین کشورهای آمریکا است. بنابراین اگر روش درست سفر را آموخته باشید می‌توانید با ۲۵ تا ۳۰ دلار به راحتی در نیکاراگوئه سفر به تفریح بپردازید. در نیکاراگوئه می‌توانید کارهای متفاوت و خاصی انجام دهید. بازدید از آتشفشان، موتور سواری، پرش از صخره، موج سواری و مهمانی‌های شبانه سان خوان. بنابراین اطمینان دارم که در نیکاراگوئه خسته و کسل نخواهید شد.

برای این که بدانید سفر به این کشور چقدر ارزان است، باید گفت که هزینه یک شب اقامت در مهمان‌سراهای این کشور حدود ۶ دلار به ازای یک شب است. هزینه یک شب اقامت در هتل نیز بیشتر از ۱۰ دلار نخواهد بود. هزینه حمل و نقل در این کشور نیز بین ۳۰ تا ۵۰ سنت است. یک وعده غذایی نیز بین ۲ تا ۴ دلار هزینه دارد. گذر از آتشفشان نیز شما را متحمل هزینه ۲۵ دلاری خواهد کرد.

گواتمالا

گواتمالا

سفر به گواتمالا بسیار هیجان انگیز و به یاد ماندنی و البته ارزان خواهد بود. کشوری زیبا با فرهنگی متنوع و تاریخ غنی که سالانه میزبان هزاران گردشگر از سراسر دنیا است. با روزی تنها ۲۰ دلار می‌توانید از کوه‌های آتشفشانی بالا بروید، به برترین شهر تاریخی دنیا از دید یونیسف یعنی آنتیگان سری بزنید، در زیباترین دریاچه جهان یعنی آتیتلان به قایق سواری بپردازید و یک دوره فشرده زبان اسپانیایی ببینید. تعداد کارهای ارزانی که می‌توانید در گواتمالا انجام دهید بی‌پایان است. با این ۲۰ دلار می‌توانید در یک هتل اقتصادی اقامت داشته باشید، روزی دو بار از غذای رستوران استفاده کنید، از حمل و نقل عمومی بهره ببرید و کمی نوشیدنی بخرید. در واقع این کشور بهشت جهانگردان است.

اگر ارزان بودن نیکاراگوئه شما را مجاب به سفر به این کشور نکرد، احتمالا فرهنگ متنوع، تاریخ غنی و مناظر باشکوهش رضایت شما را جلب خواهد کرد تا این کشور را به عنوان یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی انتخاب کنید.

پاناما

پاناما

پاناما یکی از جالب‌ترین کشورها برای سفر در آمریکای مرکزی است. میزان گردشگران این کشور نیز هر ساله رو به افزایش است. از سواحل کرائیب با شن‌های سپید و آب شفاف گرفته تا مناطق اقیانوسی با موج‌های دیدنی، از پیاده روی در مناطق تاریخی گرفته تا جشنواره‌های موسیقی جاز، همه و همه در این کشور قرار دارند.

پاناما ارزان ترین کشور آمریکای مرکزی نیست. اما واحد پول رسمی این کشور دلار آمریکا است که نکته بسیار مثبتی به شمار می‌رود و باعث می‌شود که بتوانید در هر مکانی از پول اصلی خود استفاده کنید. در پاناما هزینه یک شب اقامت در یک پانسیون ۱۰ دلار است و یک وعده غذا نیز بین ۳ تا ۵ دلار هزینه در بر خواهد داشت. حمل و نقل عمومی برای دسترسی به سواحل نیز بسیار ارزان است. اما اگر بخواهید از راه‌های حمل و نقل متفاوتی برای رسیدن به ساحل استفاده کنید کمی گران خواهند بود.

گران‌ترین کاری که در این کشور انجام خواهید داد سفری کوتاه با کشتی در دریاهای سان بلاس است که حدود ۵۵۰ دلار هزینه خواهد داشت و پنج روز طول خواهد کشید. بسیاری از گردشگران از این سفر دریایی برای دسترسی به مرز کلمبیا استفاده می‌کنند که راه بسیار خوبی به نظر می‌رسد اما سفر هوایی می‌تواند گزینه ارزان‌تری باشد.

پرو

پرو

پرو به زبان باستانی اینکاها به معنی کثرت است. این دقیقا همان چیزی است که در پرو خواهید دید. کثرت جمعیت، فرهنگ، غذا و هوای گرم. سواحل باشکوه، کوه‌های دیدنی و آمازون! آن‌ها همه چیز دارند. پرو یکی از ارزان ترین کشورها برای سفر خارجی نیز محسوب می‌شود. کافیست برای خرج‌تان برنامه ریزی داشته باشید.

هزینه اقامت در پانسیون‌های این کشور تنها ۶ دلار به ازای هر شب است و هتل‌های خصوصی نیز نهایتا ۱۲ دلار دریافت خواهند کرد که شامل صبحانه نیز خواهد بود. اگر به منوهای غذایی پرو نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که هزینه هر وعده غذایی نیز بین ۲ تا ۴ دلار خواهد بود. گردش شبانه در پرو ۱۰ دلار هزینه دارد و هزینه رفت و آمد با تاکسی و اتوبوس نیز نهایتا ۲ دلار است. سفر به پرو با خرج روزانه کم‌تر از ۳۰ دلار به سادگی امکان پذیر است. کسانی که برنامه‌ریزی‌شده‌تر خرج می‌کنند حتی این خرج را تا ۱۵ دلار نیز کاهش خواهند داد. اما با ۲۰ تا ۲۵ دلار می‌توان زندگی راحتی را در سفر به پرو تجربه کرد.

شیلی

شیلی

پیش از این که به شیلی سفر کنم از تعداد بسیار زیادی از گردشگران شنیده بودم که شیلی در مقایسه با دیگر کشورهای آمریکای لاتین کشور بسیار بسیار گرانی است. بنابراین خود را برای یک سفر گران آماده کردم. اما زمانی که پا به این کشور گذاشتم در کمال تعجب متوجه شدم که گردش در این کشور اصلا به آن اندازه که شنیده بودم گران نیست. البته که این کشور ارزان‌ترین کشور منطقه لاتین نیست، اما یک سفر ارزان در این کشور کاملا امکان پذیر است. مهمان‌سراهای این کشور ۱۰ دلار برای یک شب اقامت دریافت می‌کنند. بهترین کار پس از اقامت نیز این است که مواد غذایی مورد نیاز خود را از سوپرمارکت تهیه کنید و غذای‌تان را در محل سکونت خودتان آماده کنید.

اگر از اتوبوس‌های ویژه مسیرهای طولانی و سفر شبانه استفاده می‌کنید می‌توانید یک شب از اقامت خود در مهمان‌سرا کم کنید. یک سفر ۱۵ ساعته در شیلی و از سان پدرو به مقصد لا سارنا ۲۲ دلار هزینه خواهد داشت. سفر به شیلی با هزینه ۳۰ دلار در روز کاملا امکان پذیر است اما در جزایر شرقی اوضاع به گونه‌ای دیگر خواهد بود. مگر این که از کمپ‌ها استفاده کنید زیرا غذا در این مناطق بسیار گران است. البته اگر بخواهید کارهای هیجان انگیزی مانند بالا رفتن از آتشفشان یا پرش هوایی را تجربه کنید قطعا ۳۰ دلار کافی نخواهد بود. بنابراین برای به پایان رساندن روز با ۳۰ دلار می‌توانید در گذرگاه‌های شهر به پیاده روی بپردازید و همزمان از مناظر باشکوه لذت ببرید.

بولیوی

بولیوی

بولیوی قطعا یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی است و به طور حتم ارزش دیدن دارد. احتمالا زمانی که از واژه ارزان استفاده می‌کنیم شما به کیفیت پایین فکر می‌کنید. اما به من اعتماد کنید و سفر به این کشور را تجربه کنید. زیرا هتل‌های این کشور با امکانات بسیار خوب و قابل توجه و اتاق خصوصی قیمتی پایین‌تر از ۱۰ دلار برای هر شب خواهند داشت. در بولیوی با ۱ دلار می‌توانید یک وعده غذای بسیار کامل و بزرگ بخورید و با کم‌تر از ۲۰ دلار می‌توانید یک روز خوب را در بولیوی به شب برسانید.

یکی از بهترین پیشنهادها برای سفر به بولیوی دریاچه تی‌تی‌کاکا است که با مرز پرو مشترک است. بیابان تیواناکو نیز در حوالی پایتخت بولیوی قرار دارد.

اکوادور

اکوادور

در حالی که بسیاری از جهانگردان به خاطر کمبود بودجه برای بازدید از گالاپاگوس‌ها به این کشور سفر نمی‌کنند اما برخی نیز وقت را غنیمت شمرده و به این کشور سفر می‌کنند. شهرهای مدرن، شهرستان‌های کوهستانی، فرهنگ غنی، جنگل‌هایی با حیات وحش پویا و سواحلی با موج‌های شگفت انگیز چیزهایی هستند که هر گردشگری را برای مسافرت به اکوادور وسوسه خواهند کرد. اما چه چیزی اکوادور را به یکی از ارزان ترین سفرهای خارجه تبدیل می‌کند؟ یک گردشگر با روزی ۲۰ دلار می‌تواند به سادگی در اکوادور به گردش بپردازد.

اتاق‌های پانسیون‌های این کشور تنها شبی ۵ دلار هزینه دارند و هتل‌ها نیز ۱۲ دلار برای یک شب اقامت دریافت خواهند کرد. اقامت طولانی در شهرهای کوچک و دسترسی به شهرهای بزرگ در اکوادور بسیار ساده است. وعده‌های غذایی نیز در این کشور ۲ تا ۳ دلار هزینه خواهند داشت. بلیط‌های اتوبوس نیز در این کشور بسیار ارزان هستند و برای هر ساعت بین ۱ تا ۲ دلار خرج خواهند داشت. ماجراجویی در این کشور نیز بسیار ارزان است و با ۲۰ دلار می‌توانید با اجاره یک دوچرخه به گردش بپردازید.

حتی سفر به آمازون نیز در اکوادور آن چنان گران نیست و روزی ۶۰ دلار قیمت دارد. اگر به دنبال یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی هستید اکوادور یکی از بهترین انتخاب‌ها است.

کلمبیا

کلمبیا

کلمبیا پر از زیبایی است. از سواحل وسیع گرفته تا کشتزارهای قهوه در کارائیب. کارتاگنا در کلمبیا شهری بسیار زیبا با اقشار متنوع مردم است. هتل‌ها نیز در کلمبیا ارزان هستند و به شبی ۱۰ دلار برای یک اتاق در پانسیون و ۲۰ دلار برای اقامت در یک هتل نیاز دارید. کلمبیا ارزان ترین کشور برای سفر نیست اما در این کشور می‌توانید از پول خود بهترین استفاده را کنید.

غذا در این کشور ارزان و خوش طعم است و با سوپ‌های مخصوص کلمبیا خوش طعم‌تر نیز می‌شود. هزینه روزانه غذای شما در کلمبیا بیشتر از ۴ دلار نخواهد شد. بوگوتا نیز شهری جدید و مدرن در کلمبیا است که زندگی ارزان و خیابان‌های زیبایی دارد. این کشور ارزش بازدید بسیاری دارد و البته سفر به این کشور با خرج روزانه ۲۵ تا ۳۰ دلار کاملا امکان پذیر است.

ارزان ترین کشورها برای سفر در قاره آفریقا

اتیوپی

اتیوپی

اتیوپی برای همه سلایق مناسب است. این کشور کوچک از نظر فرهنگ، تاریخ، غذا و حیات وحش بسیار غنی است. گوندار یکی از شهرهای مورد علاقه من در اتیوپی است که در شما کوه‌های سیمیه‌ن قرار دارد. این شهر کملوت آفریقا نامیده می‌شود؛ زیرا مرکز فرماندهی آفریقا بوده و بزرگ‌ترین قلعه آفریقا در آن‌جا وجود دارد. با تنها ۴٫۵ دلار می‌توانید از این مکان دیدن کنید.

با این که قاره آفریقا کشورهای ارزانی برای سفر ندارد اما اتیوپی کشور مناسبی است. هزینه حمل و نقل در اتیوپی منصفانه است و با شبی ۱۰ دلار نیز می‌توانید در یک هتل دو ستاره اقامت داشته باشید. غذای محلی در اتیوپی بسیار ارزان است و با ۴۰ تا ۵۰ سنت به راحتی می‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید که شامل اسموتی انبه و آووکادو و لیمو نیز خواهد بود.

در اتیوپی مردم برخی از روزهای سال را روزه می‌گیرند. البته این روزه تنها روزه گوشت است و شامل مواد غذایی دیگر نمی‌شود. وعده‌های غذایی با گوشت در اتیوپی حدود ۴ دلار قیمت دارد و وعده‌های گیاهی و بدون گوشت نیز کم‌تر از ۳ دلار خواهد بود. بیشتر غذاهای اتیوپیایی نیز با نان مخصوص اتیوپی سرو می‌شود که کمی شور نیز است.

مراکش

مراکش

کشوری میان آفریقا و اروپا. مراکش به عنوان یکی از عجیب و غریب‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود که اقوام متفاوتی از جمله بربر، عرب، آفریقایی و اروپایی‌های دوتابعیتی را در خود جای داده است.

مراکش به غیر از تاریخ بزرگ و وسیعش، سواحل بسیار زیبا، جنگل‌های بی‌پایان، بیابان‌های بکر و قله‌های برفی بسیار بلندی دارد که هر چمشی را به خود خیره می‌کند. اما چیزی که بیش از همه درباره مراکش مورد پسند است، خوش بینی، سخاوت و صمیمیت مردمش است. بازارهای زنده و پرشور، آسمان آبی بی‌پایان و تنوع میوه‌ و سبزی بسیار زیاد توجه شما را بسیار جلب خواهد کرد.

هزینه یک شب اقامت در هتلی واقع در یکی از شهرهای بزرگ مراکش حدود ۱۰ تا ۱۵ دلار است. صبحانه‌ای شامل یک کاسه سوپ یا املت همراه با نان و چای نیز بین ۷۰ سنت تا ۱ دلار قیمت خواهد داشت. ناهار و شام نیز بین ۶ سنت تا ۳ دلار هزینه خواهند داشت. سوپ حریر، ساندویچ ماهی و خوراک گوشت از جمله انتخاب‌های شما برای شام و ناهار هستند. حمل و نقل نیز در مراکش بسیار آسان است. یک مسیر چهار ساعته با قطار حدود ۱۳ دلار و با اتوبوس حدود ۸ دلار هزینه خواهد داشت. یک گردشگر در طول سفرش به مراکش می‌تواند به راحتی با ۱۵ تا ۳۰ دلار زندگی کند.

مصر

مصر

بر خلاف اخباری که اغلب به گوش می‌رسد، مصر هنوز هم یکی از بهترین و ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی است. مهمانخانه‌های قاهره تنها ۴ دلار برای یک شب دریافت می‌کنند و در شهرهای دیگر قیمت حتی از این هم پایین‌تر است. بهترین راه حمل و نقل در مصر نیز استفاده از سرویس اوبر است که شما را از مشکلات زبانی نیز خلاص خواهد کرد.

با ۵ تا ۱۰ دلار می‌شود فعالیت‌های بسیار بسیار متنوعی را در مصر انجام داد که یکی از آن‌ها بازدید از اهرام ثلاثه است. تورهای زیادی در مصر هستند که با قیمت بسیار مناسب شما را به بازدید از این اهرام می‌برند. با توجه به تعداد پایین گردشگر در مصر در طول سال‌های اخیر هر قیمتی برای شما به عنوان یک گردشگر قابل تخفیف است.

ما با استفاده از قطارهای شهری و بین شهری مصر توانستیم سفر بسیار امن و لذت بخشی را تجربه کنیم. این سفر به این صورت بود که به صورت شبانه از قاهره به سمت ساحل اسوان حرکت کردیم که تنها ۱۰ دلار نیز هزینه داشت. با این که این قطار فقط جای نشستن داشت اما آن قدر راحت بود که در طول مسیر کمی بخوابیم. غذا در شرق و غرب مصر و در تمام رستوران‌ها به طرز عجیبی ارزان است. شما با هزینه کم‌تر از ۲۰ دلار در طول روز می‌توانید هرقدر که تمایل دارید غذا بخورید. همین ویژگی‌ها مصر را به یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی تبدیل کرده است.

آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی

بدون شک همه ما گردشگران آفریقای جنوبی را دوست داریم. این کشور جزو سه انتخاب اول ما برای سفر است. زیرا هرقدر که از این کشور دیدن کرده باشید باز هم در سفر بعدی چیزهای جدید وجود دارد که می‌تواند شما را تحت تاثیر قرار دهد. در این کشور برای هر چهار فصل فعالیت‌های مختلفی وجود دارد.

فعالیت‌هایی که در این کشور برای انجام دادن وجود دارند بسیار منحصر به فرد هستند. غواصی در قفس، آسمان نوردی و پیچ و تاب در دره که در سومین دره بزرگ دنیا انجام می‌شود از جمله فعالیت‌های ممکن در این کشور هستند.

به این دلیل که آفریقای جنوبی هنوز کشوری در حال توسعه است، همه چیز در این کشور بسیار ارزان است. در این کشور می‌توانید با ۲۰ دلار یک خودرو را در طول یک روز در اختیار داشته باشید و با شبی ۱۰ دلار نیز در یک کمپ ساکن شوید.

اگر خودرو اجاره نکنید نیز باز هم حمل و نقل عمومی در دسترس شما است و اتفاقا حتی در شهرهایی مانند کیپ تاون و ژوهانسبورگ نیز بسیار ارزان است. قطعا از سفر به آفریقای جنوبی لذت خواهید برد. و تا زمانی که طبق قوانین زندگی کنید این کشور از بسیاری از شهرهای کشور آمریکا نیز امن‌تر است.

ارزان ترین کشورها برای سفر در قاره اروپا

استونی

استونی

استونی در سال ۲۰۱۶ به عنوان اقتصادی ترین مقصد گردشگری در اروپا انتخاب شد. باید این حقیقت را بپذیریم که این کشور بیش از حد انتظارات ما می‌تواند جاذبه های گردشگری داشته باشد. علاوه بر طبیعت زیبا، آمیزه معماری و مردم خوب کشور استونی را به سرزمینی بسیار دوست داشتنی تبدیل می‌کند. از آن جایی که وای فای نقش عظیمی در زندگی روزمره مردم دنیا ایفا می‌کند تقریبا در هر جای این کشور وای فای قابل دسترسی است.

هزینه سفر به استونی نیز همانطور که حدس می‌زنید بسیار پایین است. با پرداخت شبی ۹ تا ۱۳ یورو می‌توانید به راحتی در یکی از مسافرخانه‌های استونی ساکن شوید. مجموع هزینه غذای من در طول یک روز نیز در حدود ۱۰ یورو بود که شامل ۱ تا ۲ یورو برای صبحانه، ۴ تا ۵ یورو برای ناهار و ۳ یورو برای خرید مواد غذایی جهت پخت شام می‌شد. البته هزینه شام در رستوران نیز در حدود ۴ دلار تمام می‌شد. البته غذاهای آماده سوپرمارکتی نیز در استونی وجود دارند که می‌توانند هزینه شما را تا حد زیادی کاهش دهند.

استونی در زمینه حمل و نقل بسیار برنامه ریزی شده عمل کرده است. برای مثال در شهر تالین می‌توانید کارت‌های حمل و نقل ۱، ۳ یا ۵ روزه تهیه کنید که کارت‌های ۵ روزه قیمتی معادل با ۶ یورو دارند. بنابراین هزینه حمل و نقل روزانه ۱٫۲۰ یورو تمام می‌شود. در پارنو، تارتو، ویلجاندی و هر شهر کوچک دیگری در این کشور همه امکانات از طریق پیاده روی در دسترس است. اما بهتر است که برای گشت و گذار در این شهرها روزانه ۵ یورو به همراه داشته باشید. البته اگر دانشجو باشید این هزینه‌ها برای شما شامل تخفیف می‌شود.

به صورت خلاصه باید گفت که اقامت، غذا و حمل و نقل در استونی به صورت روزانه ۲۰ تا ۲۲ یورو خرج دارد که معادل ۲۱ تا ۲۳ دلار است.

لیتوانی

لیتوانی

لیتوانی یک مقصد خاص برای گردشگری در کشورهای ناحیه بالتیک محسوب می‌شود. در لیتوانی می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید. ویلنیوس به عنوان پایتخت لیتوانی شهری زیبا و صمیمی به نظر می‌رسد. در این کشور سواحل بسیار زیبا با شن‌های سفید و آب گرم وجود دارد. مکان مورد علاقه من در این کشور تراکای است که شهری کوچک با یک قلعه قدیمی در یک جزیره است.

گشت و گذار در لیتوانی با هزینه روزانه ۱۵ تا ۲۵ دلار امکان پذیر است. با ۶ تا ۸ دلار می‌تواند برای یک شب در یک مهمان خانه اقامت داشته باشید. حمل و نقل نیز کمتر از ۱ دلار خرج خواهد داشت. هر وعده غذایی در لیتوانی نیز نهایتا ۳ تا ۴ دلار خرج خواهد داشت.

در نهایت باید گفت که مردم لیتوانی بسیار مهمان نواز و صمیمی هستند که در کنار مناظر زیبا و شگفت انگیز، این کشور را به مکانی بسیار خوب برای گردش تبدیل می‌کند.

لتونی

لتونی

اگر بودجه خود را به سفر به اروپا اختصاص داده‌اید و قصد دارید به کشورهای بالتیک سفر کنید قطعا استونی، لیتوانی و لتونی یکی از انتخاب‌های شما خواهند بود. با این که تمامی این مناطق جاهای بسیار دیدنی زیادی دارند اما ریگا در پایتخت لتونی گل سرسبد تمامی این مناطق است. شهری قدیمی با فرهنگ‌های متنوع و اقلیم بسیار عالی که هرگز از یاد شما نخواهد رفت.

گشت و گذار در لتونی با ۳۰ دلار در طول یک روز بسیار ساده است. چند صد مهمانخانه در این کشور وجود دارند که به ازای هر شب بین ۵ تا ۱۰ دلار دریافت می‌کنند. یک رستوران لوکس توریستی برای یک وعده غذا نهایتا ۱۰ دلار دریافت می‌کند. اما با ۳ دلار می‌توان به راحتی در این کشور غذاهای متنوع خریداری کرد. فقط کافیست که به مرکز خرید شهر ریگا سری بزنید تا بتوانید ارزان‌ترین انتخاب‌ها را داشته باشید. اگر یک مکان سکونت مشخص و شخصی دارید نیز می‌توانید با ۳۰ دلار برای کل هفته خود تنقلات و خوار و بار خریداری کنید. قیمت بلیط جاذبه های توریستی نیز معمولا ۱۰ دلار است. با این که بزرگ‌ترین جاذبه این کشور یعنی گشت و گذار کاملا رایگان است.

در ریگا نمی‌توانید کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشید اما توجه داشت باشید که قسمت قدیمی شهر تنها یک درصد از کل پایتخت را تشکیل می‌دهد. در پایتخت می‌توانید کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشید.

مقدونیه

مقدونیه

یکی از بهترین سفرهایی که می‌توانید در طول تمام زندگی‌تان تجربه کنید سفر به مقدونیه است. این کشور بیش از هر کشور دیگری در ناحیه بالکان ارزان است. گردش روزانه در مقدونیه با ۲۵ تا ۳۰ دلار بسیار آسان و در دسترس است. در تمامی مقدونیه قیمت هر شب اقامت بین ۸  تا ۱۴ دلار است و هتل های لوکس نیز با دریافت شبی ۲۰ دلار تمامی امکانات خود را در اختیار شما خواهند گذاشت.

هزینه غذا در مقدونیه بسیار متنوع است. باید گفت که شما با خرج ۱۵ دلار می‌توانید سه وعده غذایی دو نفر را کاملا فراهم کنید. اکثر جاذبه های گردشگری مقدونیه نیز یا کاملا ارزان است و یا قیمت بسیار کمی دارد. مقدونیه کشوری زیبا با کوه‌های بسیار زیاد است که فرهنگی غنی و غذاهایی بسیار خوشمزه دارد.

بوسنی و هرزگوین

بوسنی و هرزگوین

حتما شگفت زده خواهید شد اگر بدانید می‌توانید بدون این که مخارج‌تان بالا برود به اروپا سفر کنید. خوب می‌دانم که تصور اکثر مردم این است که سفر به اروپا بسیار گران است. اما اگر به من اعتماد دارید، به شما می‌گویم که هزاران مکان دیدنی در اروپا وجود دارد که ملاقات آن‌ها به بودجه بسیار کمی احتیاج دارد.

Sarajevo، پایتخت بوسنی و هرزگوین است. در زمان سفر به این کشور، هیچ تصوری راجع به گرانی یا ارزانی در این کشور نداشتم. زیرا از قبل درباره بوسنی تحقیق نکرده بودم اما در نهایت واقعا شگفت زده شدم. یک هتل برای یک شب اقامت تنها ۹ تا ۱۵ یورو دریافت می‌کرد که این تفاوت قیمتی به نوع اتاقی که انتخاب می‌کردید بستگی داشت. باید بگویم که با هزینه شبی ۱۰ یورو موفق شدیم اتاقی با امکانات خوب پیدا کنیم.

علاوه بر این، غذا نیز در این کشور بسیار ارزان قیمت بود و با ۵ یورو به سادگی می‌شد غذا تهیه کرد. فعالیت‌های مختلفی نیز برای انجام دادن در دسترس بود برای مثال با ۱۵ یورو امکان شرکت در تورهای خصوصی وجود داشت. ورود به تونل‌های تفریحی نیز یکی دیگر از گزینه‌های پیش روی شما بود که نیاز به پول کمی داشت.

اگر به شب زنده داری علاقه دارید، باید بگویم که پایتخت بوسنی و هرزگوین هرگز شما را ناامید نخواهد کرد. تقریبا همه گردشگرانی که تا امروز دیده‌ام از سفر به بوسنی رضایت داشته‌اند و از هزینه پایین سفر به این کشور شگفت زده بودند.

آلبانی

آلبانی

سفر تابستان سال گذشته من در آلبانی در مجموع ۱۰ روز به طول انجامید و پس از سفر از میزان لذتی که از سفرم بردم شگفت زده بودم. مردم این کشور جزو صمیمی‌ترین انسان‌هایی هستند که من در تمام زندگی‌ام دیده‌ام. علاوه بر این در این کشور هرچیزی را که به دنبالش می‌گشتم پیدا کردم. کوه‌های عظیم، دریاچه‌های باشکوه، سواحل نقره‌گون و… آلبانی را پوشانده‌اند.

مهم‌ترین نکته درباره سفر به آلبانی نیز این است که بتوانید یک خودرو اجاره کنید و از حمل و نقل عمومی استفاده نکنید. اجاره خودرو در آلبانی بسیار ارزان است و هزینه‌اش به هیچ عنوان باری بر روی دوش شما نخواهد بود. با این که تمام این کشور ارزش دیدن دارد اما بازدید از رودخانه آلبانی را هرگز فراموش نکنید. هتل‌های باامکانات آلبانی برای هر شب ۲۰ تا ۳۰ دلار دریافت می‌کنند و با هزینه‌ای کم‌تر از ۱۰ دلار می‌توانید سه وعده غذایی خود را فراهم کنید.

اگر یک جهان‌گرد همیشه در سفر هستید، استفاده از مهمان‌سراها را به شما پیشنهاد می‌دهم که به ازای هر شب ۸ تا ۱۵ دلار دریافت می‌کنند. این کشور نیز یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی مخصوصا سفر به اروپا است. آلبانی کشوری باشکوه است که در آن هزاران کار برای انجام دادن خواهید داشت.

اوکراین

اوکراین

با شرایط سیاسی و اقتصادی جدیدی که در اوکراین حاکم شده، احتمالا این کشور یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی است. ارزش پول اوکراین نسبت به سال ۲۰۱۳ سه برابر افت کرده است. در طول اولین سفرم به اوکراین بسیار افسوس خوردم زیرا استحقاق این کشور بسیار بیشتر از موقعیت فعلی‌اش است. یک شب اقامت در یک اتاق دوخوابه در بهترین هتل به همراه صبحانه تنها ۲۰ دلار هزینه دارد. در حالی که با شبی ۳۰ دلار می‌توان یک آپارتمان بزرگ چهار نفره را اجاره کرد.

هزینه غذا نیز در این کشور بسیار پایین است. با صرف هزینه ۵ دلاری می‌توانید به یک رستوران شیک در بالای شهر بروید و این شرایطی است که در هیچ کجای دیگر دنیا تجربه نخواهید کرد. فرهنگ کافه گردی در غرب اوکراین نیز بسیار ترویج یافته است و شما با کم‌تر از ۱۰ دلار می‌توانید تمام روز خود را در کافه بگذرانید.

سفر درون شهری و برون شهری نیز در این کشور به طرز شگفت انگیزی ارزان است. با ۵ دلار خواهید توانست یک بلیط قطار برای سفر شبانه تهیه کنید که حتی تخت خواب نیز در اختیار شما قرار خواهد داد. سفر به اوکراین در شرایط کنونی بهترین پیشنهاد ممکن است زیرا این کشور بسیار امن و ارزان است

پرتغال

پرتغال

پرتغال یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌ها برای سفر به اروپا است. این کشور بسیار کوچک است اما تاریخی غنی و ۹۰۰ ساله را یدک می‌کشد که به لطف فرهنگ غنی، سواحل بی‌شمار و غذاهای بسیار خوشمزه، کشور پرتغال را به مقصدی فراموش نشدنی برای سفر تبدیل کرده است. علاوه بر این، این کشور یکی از اقتصادی‌ترین مقاصد گردشگری در اروپا به شمار می‌رود. مهم‌ترین نقاط پرتغال شمال لیسبون، پورتو و ساحل جنوبی می‌شوند. اما اگر به دنبال جای متفاوت‌تری می‌گردید که ارزش سفر داشته باشد حتما مکان‌هایی مانند اورا «Evora»، کویمبرا «Coimbra»، آویرو «Aveiro»، گوییمارائس «Guimaraes»، براگا «Braga» و آرچی پلاگوس «Archipelagos» را به یاد داشته باشید. البته این‌ها تنها چند مورد از بهترین مکان‌های دیدنی پرتغال هستند.

پرتغال مقصدی جذاب و در عین حال یکی از بهترین مقاصد برای جهان‌گردان است. کیفیت، حجم و قیمت غذا در پرتغال بسیار عالی است. با هزینه بین ۵ تا ۱۰ یورو می‌توانید یک وعده غذا را به سادگی خریداری کنید. هزینه خرید تنقلات نیز در پرتغال پایین است. هزینه اقامت در یک هتل معمولی نیز ۳۵ تا ۵۰ یورو به ازای هر شب است. البته مهمان‌سراها با ۱۰ تا ۱۵ یورو نیز به شما خدمات خوبی ارائه خواهند داد. هزینه حمل و نقل با اتوبوس و قطار نیز در پرتغال قابل قبول است و اصلا گران نیست.

اسپانیا

اسپانیا

اسپانیا به خورشید و سانگریا اش معروف است اما در واقع جاذبه‌های بسیار بیشتری در خود جای داده است. در اسپانیا می‌توانید از کوه‌ها و صحراهای وسیع و بزرگ دیدن کنید. اسپانیا کشور بزرگی است که تفاوت‌های بسیاری با باورهای ما دارد. بر خلاف باور ما، اسپانیا یکی از ارزان ترین کشورهای اروپایی برای مسافرت به ویژه در فصل حراج است.

کوزوو

کوزوو

کوزوو یکی از دیده‌ نشده ترین کشورهای اروپا است که باید در اولویت‌های اول شما قرار گیرد. از آبشارهای بلند و زیبا گرفته تا مساجد بسیار قدیمی و البته بهترین اسپرسو غیرایتالیایی در تمام دنیا را می‌توانید در کوزوو پیدا کنید. در این کشور کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد اما اول از همه فراموش نکنید که حتما به پریزرن سری بزنید. این شهر یکی از شهرهای برگزیده یونسکو است که مملو از مساجد و مکان‌های دیدنی و البته یک جمعیت جوان است. سعی کنید در ماه آگوست به این شهر سفر کنید. زیرا در این ماه جشنواره Doku برگذار می‌شود که سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کند.

اگر بودجه شما محدود است، کوزوو انتخاب مناسبی برای شماست. زیرا با پرداخت کم‌تر از ۲۵ دلار برای یک روز می‌توانید به سادگی به گشت و گذار در این کشور بپردازید. صرف غذا در رستوران هزینه‌ای معادل ۳ تا ۵ دلار دارد و یک شب اقامت در یک مهمان‌سرا نیز ۱۰ تا ۱۲ دلار هزینه خواهد داشت. اگر دو نفره به این کشور سفر می‌کنید نیز می‌توانید از اتاق دو نفره استفاده کنید و هزینه‌ها را تقسیم کنید. حمل و نقل عمومی نیز نسبت به باقی نقاط قاره اروپا ارزان است.

یونان

یونان

یونان همیشه به عنوان یکی از محبوب ترین کشورهای دنیا برای گردش و مسافرت شناخته شده است. پایتخت یونان یعنی آتن مکانی بسیار زیبا برای ماجراجویی‌های جذاب است. بهترین ماه‌ها برای سفر به این شهر نیز نوامبر و مارس هستند. گردشگران در این شهر بسیار زیاد هستند و همین موضوع قیمت اجناس را قابل قبول کرده است. تاریخ تمدن یونان و بازدید از مکان‌های تاریخی این کشور قطعا شما را چندین روز مشغول خود خواهد کرد. بازدید از آکروپولیس را به هیچ عنوان فراموش نکنید. بازدید از این منطقه نیاز به صرف ۳۱ دلار هزینه دارد که به شما اجازه بازدید از شش مکان تاریخی را می‌دهد.

هزینه اقامت در اتاق دو نفره در یونان نیز ۲۱ دلار به ازای هر شب است. هتل‌ها و مهمان‌خانه‌های نزدیک به آکروپولیس نیز در آتن قرار دارند. یونان یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر خارجی در زمینه غذا است. به صورتی که با پرداخت ۲ یورو می‌توانید یک پرس گوشت گریل شده به همراه نان و سبزیجات خریداری کنید. قیمت قهوه در این کشور نیز از ۱٫۵ یورو آغاز می‌شود.

صربستان

صربستان

صربستان یکی از ارزان‌ترین کشورهای ناحیه بالکان است. حتی زندگی در شهر بلگراد به عنوان پایتخت و پیشرفته‌ترین شهر این کشور به طرز خنده‌داری ارزان است. من با ۱۸ دلار موفق شدم تا یک اتاق شخصی را در گران‌ترین فصل سال برای یک شب در اختیار داشته باشم اما قیمت اتاق در مهمان‌سراهای بلگراد بین ۷ تا ۸ دلار به ازای هر شب است.

غذا در این کشور به طرز باور نکردنی‌ای ارزان است. با ۱ تا ۳ دلار به سادگی می‌توانید به یک فست فود صربستانی بروید که انتخاب‌های جذابی مانند بالکان برگر را پیش روی شما قرار خواهد داد. حتی اگر برای شام هوس سوشی کرده باشید نیز می‌توانید این غذای آسیایی را در قلب اروپا و در بلگراد به سادگی پیدا کنید و با ۵٫۵ دلار یک رول خوشمزه و تازه از سوشی را خریداری کنید. اتوبوس‌های درون‌شهری نیز برای هر سرویس تنها ۵۰ سنت دریافت می‌کنند. هزینه سفر برون‌شهری نیز بین ۱۰ تا ۱۵ دلار است.

مطمئن باشید که زمان شما در بلگراد تلف نخواهد شد و هرچه از سفرتان به این شهر بگذرد، تجارب بهتری کسب خواهید کرد. این شهر آن قدر ارزان است که حتی با بودجه کم می‌توانید در لوکس‌ترین هتل آن اقامت داشته باشید. برای یک اروپایی که به سفر به جنوب شرقی آسیا را تجربه کرده است، قطعا ملاقات صربستان نیز بسیار لذت بخش خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا