راهبرد بازار؛ بازار برداشت پسته سیرجان کاهش ۵۰ درصدی اما رونق دارد

راهبرد بازار؛ بازار برداشت پسته سیرجان کاهش ۵۰ درصدی اما رونق دارد

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۲ - ۱۷:۵۳

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا اگرچه وقتی پای صحبت باغداران و پسته کاران می نشینیم از چندبرابری برخی کالاها مانند سموم و دستمزدها گلایه دارند اما این روزها با ورود کارگران فصلی برای برداشت پسته، باغ های بارور شهرستان رونق خاصی به خود گرفته است.

برداشت پسته از ۴۳ هزار هکتار باغ‌های بارور شهرستان سیرجان از روزهای قبل آغاز شده اذست و تا نیمه دوم مهرماه ماه ادامه دارد.

قربان زاده از کشاورزان پسته کار سیرجانی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از گرانی بی اندازه سم گلایه می کند و می گوید: ما از کود حیوانی برای درختان پسته استفاده می کنیم اما مسئولان می بایست حد اقل سم مناسبی را وارد کنند و به کشاورزان بدهند چون سمی که تا به حال ۴۰ هزار تومان بوده الآن ۴۰۰ هزار تومان تهیه می کنیم.

پورخسروانی از جمله فرآوران پسته نیز گفت : تا یک باغ پسته را آماده برداشت کنیم در تمام سال درگیر مشکلاتی همانند تهیه کود و سم هستیم و حالا قیمت کارگر و خدمات نیزبر رکود کار می افزاید.

مدیر جهاد کشاورزی سیرجان در این زمینه در تشریح دلایل کاهش چشمگیر محصول تولیدی پسته گفت : دو مرحله سرمازدگی درختان پسته در سال جاری موجب شده باوجود اینکه امسال از سال های آورد پسته بوده است ۵۰ درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته باشیم و حدود ۱۱ هزارتن پسته فرآوری شده امسال تولید و آماده صادرات یا فروش در بازار می شود.

اکبر محمودآبادی مهمترین گونه های پسته شهرستان سیرجان را فندقی، احمدآقایی، اکبری، کله قوچی و بادامی برشمرد و افزود: این محصول اقتصادی توانسته در مرحله برداشت بیش از ۱۷۴ هزار نفر روز را مشغول به کار کند.

وی با بیان اینکه ۲۹ هزار کشاورز و بهره بردار پسته در سیرجان فعال هستند گفت: ۱۸۰ واحد ترمینال ضبط و فرآوری پسته در شهرستان سیرجان فعال هستند و با وجود خاک و آفتاب مناسب در بیشتر مناطق این شهرستان کاشت پسته داشتیم.

محمودآبادی افزود: بیش از ۸۰ درصد پسته تولیدی این شهرستان برای صادرات یا به بازار داخل سایر نقاط کشور عرضه می شود.

هرسال همزمان با آغاز فصل برداشت پسته افزون بر پنج هزار کارگر فصلی در سیرجان طی مدت دو ماه فعالیت مشغول به کار می شوند.

شهرستان سیرجان در ۱۷۵ کیلومتری غرب مرکز استان کرمان قرار دارد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

یک × یک =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ کاستن از دغدغه زرشک‌کاران خراسان جنوبی با خرید حمایتی

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا استان خراسان جنوبی دارای چند ...