راهبرد بازار؛ چتر حمایتی بازار سرمایه بر سر ۴.۵ میلیون سهامدار

راهبرد بازار؛ چتر حمایتی بازار سرمایه بر سر ۴.۵ میلیون سهامدار

زمان انتشار : 1399/12/13 - 17:25

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، «محسن خدابخش» به جزییات طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد را که شب گذشته در شورایعالی بورس تصویب شد اشاره کرد و  افزود: تاکید  طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد بر ایجاد دید بلندمدت برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و در ارتباط با حمایت از سهامداران خردی است که امسال وارد بازار شده‌اند.

وی جامعه آماری این طرح را حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ذکر کرد و گفت: از بین افرادی که از ابتدای سال ۹۹ اولین معامله خود را انجام دادند و تعداد آنها به  ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار نفرمی رسد، حدود  چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر پرتفوی کمتر از ۱۰ میلیون تومان دارند که در قالب رفع نگرانی‌ها  و انتفاع این افراد از سود بازار سرمایه،  مقرر شد که یک اختیار فروش در سررسید اردیبهشت ۱۴۰۱ برای این افراد منتشر شود.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس توضیح داد: چنانچه این افراد اختیار فروش را تهیه کنند،  الان هر پرتفویی دارند به شرط آنکه در اردیبهشت ۱۴۰۱ از نظر تعدادی کاهش نیافته باشد، می‌توانند افزایش بدهند و آن مقداری را که افزایش داده اند بفروشندولی قاعدتا آن مقدار را که الان وجود دارد باید حفظ کنند و چنانچه طی دوره کاهش داشته باشد، این طرح شامل آنها نخواهد شد.

به گفته خدابخش، اردیبهشت ۱۴۰۱ چنانچه ارزش دارایی پرتفوی این سهامداران خرد کمتر از ارزش دارایی ها به اضافه ۲۵ درصد بود، مابه التفاوت آن به همه این افراد پرداخت خواهد شد.

وی توضیح داد :امروز شخصی که ۱۰ میلیون تومان پرتفوی داشته باشد و ارزش همین تعداد سهام را بدون اینکه در طی  ۱۴ ماه کاهش دهد در اردیبهشت ۱۴۰۱ کمتر از ۱۲میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد، مابه التفاوت آن به این افراد پرداخت خواهد شد و چنانچه هم بیشتر از این رقم باشد، سود آن برای سهامدار حفظ خواهد شد.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس خاطرنشان کرد: کسانی که وارد این طرح شوند، یک بازدهی حداقل ۲۵ درصدی خواهند داشت و چنانچه در سررسید اردیبهشت۱۴۰۱،  بازدهی بیشتری داشته باشند، متعلق به خود آنهاست.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه شیوه اجرای این طرح هم گفت: نمادی در بورس تهران  ایجاد خواهد شد تا افرادی که برای حضور در این طرح اعلام آمادگی می کنند، این اختیار را تهیه کنند و تهیه این اختیار مانع از فروش آن نخواهد شد، یعنی چنانچه این سهامداران در طول دوره احساس کردند که قیمت بالا رفته و تصمیم به فروش بگیرند، مختارند.

خدابخش افزود: همچنین در تاریخ سررسید هم چه بسا ارزش این پرتفوی از بازدهی ۲۵ درصدی بالاتر باشد که در این صورت، باز در اختیار خود سهامدار است که این دارایی را نگه دارد یا اقدام به فروش کند، که در صورت فروش،  اختیار از آنها سلب خواهد شد.

x

این مطالب را نیز ببینید!

ماندگاری شاخص بورس در کانال ۲ میلیون واحد با ۲۰ هزار واحد رشد

تهران- ایرنا- شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (یکشنبه، ۶ فروردین) با ۲۰ ...